Hány vízkiállás (mosógép,wc, hidegvíz csap) köthető 1-1 ág Ötrétegű csőbe? (16-os 20-as egyaránt)
a 20-as 5 db,a 16 max 3 kiállás. Ha többet kötnek rá akkor nyomás esés lesz a használatkor és ha valaki épp fürdik akkor az így jár :
https://www.youtube.com/watch?v=p91s07fscMw
:))) ha-ha-ha
Alapvetően mérlegelni kell, hogy mi történhet, ha nincs elég víznyomás. WC tartály, mosógép, mosogatógép esetében max lassabban tölt, de ez egy kevésbé látványos dolog. Zuhany esetében látjuk.
Az átm.20 mm ötrétegű cső az 15-15,5 mm belső átmérőjű (gyártótól függően), ez egy 1/2" bekötés. A legtöbb szaniter (mosdó, kád, zuhany) szabványilag 1/2" bekötést igényel, de pl. zuhanynál az esőztetős megoldásoknál a 3/4" sem feltétlen probléma.
1/2 csapoló egység: a kis vízigénnyel müködtetett csapolók, pl. ivókút, bidé, kézmosó, szájmosó, WC tartály szelepe, stb.
2 csapoló egység: a nagy vízigénnyel müködtetett csapolók, pl. fürdöszobai csaptelep, a mosókonyhai 3/4"-os kifolyószelep,, a WC nyomóöblítö szelepe,
1 csapoló egység: minden eddig fel nem sorolt csapoló.
Amit még figyelembe kell venni a megfelelő keresztmetszet kiválasztásához(a teljesség igénye nélkül):
A hálózat nagysága.
A rendelkezésre álló víznyomás.
3. válaszoló!
A 20x2 PEX-cső idomainak a furata kb. 11 mm, ehhez jön az alaki ellenállás, ezek adnak egy kvs.-értéket.
1 fürdőkád kifolyó + 1 konyhai mosodató + 1 mosógép + 1 mosdó v. kézmosó + WC öblítőtartály esetén: 25 x 3.5 a hidegvíz és 20 x 2 a melegvíz vezeték kiindulási mérete.
Bejövő kb. 20 méter 3/4-es az utcától az elosztóig. Toronyból jön a víz, elég vastag az utcán menő cső, így stabil 4 bar a nyomás, az alsó szinten, és 3,1 bar a legfelső vízvételi helyen, nem ingadozik. 3 szintű az épület, az elosztónál 3 felé osztva 3/4-es cső megy az egyes szintekre. Onnan az egyes vízvételi helyekre 1/2-es vascső, a később készült részekhez 5 rétegű 20-as cső.
Van 3 db bojler, 2 db kád és egy darab zuhanyozó, 3 WC, 3 kézmosó, 1 db bidé, 2 db mosógép, egy mosogatógép, egy mosogató tálca, 1 udvari csap, és a kazánházban egy 3/4-es csövön át egy 3/4-es csap biztonsági okokból. Minden jól működik, nem zavarják egymást a vízvételi helyek.
Egyetlen hibát követtem el a tervezésnél, az emeleti WC-re félfordítós csapot tettem. Egyrészt kevés a 3,1 bár a lehúzáshoz, néha elakadt a fekália, és lehúzáskor az emeleti fürdőkádnál nagyon melegre váltott a víz, ha valaki éppen zuhanyozott. De simán megoldotta ezt a problémát az, hogy a félfordítóst tartályos öblítésre módosítottam. Ezzel a módosítással most már minden OK.
Sziasztok!
Bocsánat, hogy itt teszem fel a kérdésem. Azt szeretném tudni, hogy milyen méretű ötrétegű csövet válasszak az alábbi koncepcióhoz:
A házunkban van két szint a felső szinten lakunk külön bejövő víz és koncenzációs kazán, fürdőszoba wc stb van.
Szeretnék az alsó szintre csak egy wc-t egy kis kézmosót és egy esőztetős zuhanyt. Az alsó szintre behúztam a kert felől egy KPE csövet amint a hálózati víz bejön, lesz egy bojler és ennyi. összesen egy wc egy kézmosó és egy zuhany lesz a vizes blokkban. És egyszerre mindet nem lehet használni, mert egy helyiségben van.
A kérdés, hogy elég-e a 16 os cső?
Köszönöm a választ!
Csak a WC kritikus, ha félfordítós, oda elég nagy nyomás kell, hogy hirtelen sok vizet tudj engedni és levigye a kakát. Csővastagságot nem tudok mondani, mert nem írtad meg, hogy mennyi a nyomás nálatok. A félfordítós WC-vel az is gond, hogy ha megnyitod a csapját, lecsökken a hideg oldali nyomás, míg a bojler biztonsági szelepe miatt pár pillanatig a meleg oldali megmarad, és ha éppen zuhanyozik valaki, megégetheti.
Ha viszont legalább 2m magasan lévő öblítő tartályos WC-t használsz, akkor elég mindenhez a 16-os.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!