Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Betonpince készül, de a...

Enkidu kérdése:

Betonpince készül, de a talajvíz 20 cm magasan áll benne és nem tudjuk a szigetelést letenni. Mit lehet tenni? Meg kell várni, míg lejjebb megy a talajvíz?

Figyelt kérdés
2022. máj. 15. 15:44
 1/6 mindentudó99 ***** válasza:
Milyen szigetelést tennél?
2022. máj. 15. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
68%
Szivattyúzátok ki. Utána ássatok egy gödröt benne, és utána már onnan szivattyúzatok. Már a gödörbe egy úszókapcsolós merülőszivattyú is elég lesz.
2022. máj. 15. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ha két-három méterrel mélyebb kutat ásol mint a pince alja, akkor idővel porszáraz lesz a pincéd. Ezt a ház mellett ásd ki, akkor biztos a siker.
2022. máj. 15. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Van olyan cement, ami a víz alatt is megköt. Azzal betonozz.
2022. máj. 15. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
97%
Nagy szívás, már csak azért is, mert jelenleg átlag alatti a talajvíz szintje, ha bejön egy esősebb idő akkor még magasabb lehet. A belső zsomp, vagy szivattyúzást felejts el, eleve nem csökkenti a talajvizet, csak elősegíted hogy még nagyobb vízhozamú erek alakuljanak ki, végső soron még az elkészült alapot is alámoshatod. Két lehetőséged van, az egyik az hogy reménykedsz hogy valamikor annyira lemegy a talajvíz, hogy elkészíthetitek a teknőszigetelést, és a befejtés elleni ellensúlyt. Ehhez meg kell nézni a környékbeli ásott kutak szintjét, és kikérdezni a környékbelieket, hogy van-e egyáltalán esély hogy magától csökkenni fog egyáltalán annyit a vízszint, hogy neked megfeleljen. Ha a munka sürgős, akkor ez felejtős, mert lehet csak a nyári szárazságok után őszre csökken le még jobban a talajvíz szintje (ha egyáltalán lecsökken). A biztos megoldás, hogy a pincén kivűl kb 3-4 méterre ásol 1-2 víztelenítő kutat, aminek az alja legalább 2 méterrel mélyebben van mint a pince padlószintje, és tartós szivattyúzással lecsökkented a talaj vízszintjét. Persze a kutat úgy kel megcsinálni, nehogy bemosódjon, főleg ha "fosóhomokos" a talaj, ezt kavicsszűrőzéssel lehet megoldani. Volt egy hasonló, esetem, én voltam a műszaki ellenőr, ott az volt a probléma, hogy időnként amikor magasabb volt a talaj vízszint, 20-30 cm víz elárasztotta a pincét. Azon a környéken eléggé ingadozott a vízszint, volt hogy 1-2 évig semmi, aztán fél évig ázott a pince. Utólagos teknőszigetelés szóba sem jöhetett, mert tele volt a pince falakkal, oszlopokkal, meg a belmagasság sem engedte volna meg a kb 10-15 cm csökkenést. A megoldás végül az lett, hogy a pincefal külső oldalán lett körbe ásva egy árok, ami aláment kb 40 cm-rel a padlószintnek, abba lett fektetve kavics ágyba egy geotextiliás 100-as dréncső, ami be lett kötve egy vízgyűjtő aknába, amiben egy szintkapcsolós szivattyú volt. Amikor megemelkedett a vízszint, akkor a drén elvezette az aknába, a szivattyú meg kinyomta a felszíni vízelvezető árokba.
2022. máj. 15. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A privátra a válasz:

Üdv!

Az ellensúly az, amit te leszorító betonrétegnek nevezel. A víz nyomását kell ellensúlyoznia, különben a nyomás lefejtené a szigetelést a falról, aljzatról. A teknőszigitelés az, aminek hangzik, a pincét belül teknőszerűen, megszakítás mentesen kell végigvezetni a megadott rétegrenddel. Ha van oszlop, akkor azt is körbe kell szigetelni, különben nem ér az egész semmit. Ezt csakis olyan szakemberrel végeztesd, aki már csinált ilyet referenciával, mert ha nem teljesen vízhatlan a szigetelés, akár egy icipici luk, leégetési, ragasztási probléma is lesz, akkor potyára dolgoztál. A víz elleni szigetelést, minimum a mértékadó vízszintig teljes rétegrendben kell megcsinálni, eddig kell az ellenfalat is felvezetni. Mivel ilyen környezetben van talajnedvesség, kapilláris hatás, a szigetelést feljebb kell vezetni, de itt már elég egy réteg, mert nincs víznyomás. Különben az időszakos 20 cm víz nem olyan vészes, még az is járható út lenne, ha aktív víztelenítéssel próbálkoznál. Ez úgy működne, hogy a ház mellé ásnál egy gyűrűs kutat, amibe beraknál egy úszókapcsolós szivattyút. Ezt úgy állítanád be, hogy amikor megemelkedik a vízszint, akkor a beállított szinten, ami alacsonyabb a pinceszintednél, tartaná a vízszintet a kútban. Itt két dolog lehet a problémás, az egyik ha tartós áramszünet van, a másik, ha a kút nem szűrősen van megcsinálva, akkor bemosódhat idővel.

2022. máj. 18. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!