Tetőtér beépítéséhez hogyan kezdjünk hozzá? Szigetelés, tetőablakok, menete, stb.
Sziasztok!
Előszőr is leszögezném hogy sosem építkeztem még, bizonyos felujítási munkákon kivül eddig semmibe sem vágtunk bele.
Van egy családi házunk-lakóövezetben, melyet eleve úgy vásároltunk, hogy a tetősík meg van emelve, és vastag betonfödém van kialakítva a padlástéren, viszont a tetőnél csak egy héjazat van.
Már beszéltünk építésszel, nyilván azt tudom hogy az első lépés a tervezés, statikus, engedélyeztetés lesz. De azt követően hogyan kell ebbe továbbiakban belevágni?
Elöször gondolom szigetelni kellene a tetőt és a födémet, illetve berakarni a tetőtéri ablakokat. Egyenlőre ennyi lenne az elképzelés.
De a szigetelés utolagosan pl mivel történjen? Olvatsam üveggyapotról, kőzetgyapotrol, illetve ilyen befujós technikáról is. Ami a tetőt illeti, de ez csak egy dolog, gondolom utána jön még ennek a burkolása is. Azt pl mivel? Gipszkartonnal? Köszönöm ha segitetek, elláttok néhány jótanáccsal.
Nem részletezted, hogy mit értesz "vastag betonfödém" alatt, de a beton alapvetően jól hangzik.
A födém nyílást, ahol a lépcső felvezet azt meg kell terveztetned.
"csak egy héjazat van" itt arra gondolsz, hogy a cserép alatt nincs tetőfólia?
Mert ha nincs, akkor ez gondot fog jelenteni. Ellenléc és tetőfólia nélkül a cserepek belső oldala párásodni fog (eléggé lecsökken a cserepek élettartama és penészedni fog a szigetelés és korhadni a faszerkezet) ezen kívül a klíma sem lesz jó a tetőtérben. Hiába teszed oda a drága 20-30 cm szigetelést, átszellőztetés nélkül rettentően melegedni fog nyáron.
Sajnos a fóliát csak a héjazat és a lécezés teljesen bontásával lehet felhelyezni.
Ha a tetőfólia már rendben, akkor még arra kell ügyelni, hogy a belső gipszkartonozás alá feltétlenül kerüljön párazáró réteg (szintén egy fólia). Ez is páratechnikai okból szükséges.
Leírom a teljes rétegrendet, hogy érthető legyen (belülről kifelé)
gipszkarton, párazáró fólia, lécváz (közte 5-10 cm kőzetgyapot), szarufák (közte jellemzően 15 cm kőzetgyapot), páraáteresztő fólia, ellenléc, tetőléc, cserépfedés. Természetesen az ereszhez megfelelő légrés továbbá fentre a gerinchez szellőző cserepek kellenek.
/nem reklám/
Köszönöm a válaszokat!
Na most biztos hülyének fogtok nézni, de eddig fogalmam sem volt hogyan kell kinézni a tetőnek, csatolnék egy képet. Van fólia, de én ellenlécet nem látok. Szakértők, esetleg hozzászólnátok?
A lépcső már megvan egyébként, nyilas is a tetőterhez. Jelenleg egyébként csapóajtó választja el a két szintet.
Innen nem is fogod látni. Az ellenléc a fólián van rajta. Tehát felül van.
Minden esetre ez nem tűnik rossznak. Szellőző cserepek vannak?
Mint felül azok a dudorok. 🙂
Igen vannak ilyen szellőző cserepek is! Akkor ez legalabb rendben van.
Azért vajon érdemes egy áccsal megnézetni szerinted? Vagy ha így oke akkor (engedélyeztetés után természetesen) jöhet a szigetelés?
Köszönöm a rétegrendet!
Egyébként utolsónak mondanám, hogy attól hogy szakember csinálja még esetleg az ember akarhatja tudni, hogy minek kell meglennie, mi a dolgok menete.
De pl a szigetelőanyagról is kérdeztem, és az is kérdés.
Hogy ha esetleg van valakinek javaslata, tapasztalata, melyik jobb, melyiket erdemes választani, miert stb. Ebben pl azért is jobb a saját tapasztalat, mert a szakemberek nem mindig azt mondják ami “neked” a legjobb.
De itt már egyből annyi minden felmerült alapból a tetővel kapcsolatban, amikről fogalmam sem volt, és szeretnek tisztában lenni. Legalább most már tudom, hogy a tető ezek szerint remélhetőleg rendben lesz, a beton födém is jó kiindulásnak.
Csak zárójelben teszem hozzá, hogy ráadásul nő vagyok, tehát még messziről sincs érzékem hozzá, de legalább némi fogalommal szeretnék belevágni, nem pedig a teljes tudatlansággal. Azért valljuk be, a mindenféle szakemeberek-ha épp kifogod bárhol átverhetnek🤷🏻♀️
Ha szakembereket hívsz, akkor az anyagválasztással talán nem lesz probléma, inkább a kivitelezéssel szokott lenni gond. A szarufák közé 15cm gyapotnak kell kerülnie, én amit tudok javasolni, hogy Rockwool deltát használjanak, mert annál lényegesen kevesebb a hulladék, mivel annál mindig csak a sarkokból kell vágni. A delta tábla ugyanolyan, mint egy normál tábla, csak srégen félbe van vágva, értsd két háromszög alakú tábla, ennek okán a mérete tulajdonképpen állítható. Látnod kellene, akkor jobban érthető miről van szó, keress rá youtube-on, hátha van róla videó.
Ez neked is jó, mivel a kevesebb hulladék miatt olcsóbb, és a melósoknak is jó, mert sokkal könnyebb és gyorsabb vele dolgozni. Erre rá kell kerüljön még 10cm szigetelés, ill. a kialakított mennyezetnél értelemszerűen felülről kell rákerüljön 10cm szigetelés. Majd párazáró hűtükörfólia, azzal zárttá kell tenni az egészet, ez az, ami nehezen szokott jól megvalósulni.
Ha van rá pénz bőven, akkor megfizetsz egy szakiellenőrt és az odajár a nyakukra és minden úgy lesz megcsinálva ahogy azt meg kell csinálni, így biztos, hogy nem lesz problémád és így nem is kell hogy fogalmad legyen az egészről, mert egyébként nem is kellene tisztában lenned ezekkel, annak kellene evidensnek lennie, hogy egy munka az jól van elvégezve és a laikusnak ennek okán nem kell hogy fogalma legyen arról!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!