Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » A többi országgal ellentétben...

A többi országgal ellentétben mi miért használunk betongyámokat a fa villanyoszlopok rögzítéséhez?

Figyelt kérdés
Rengeteg képen, videón azt látom, hogy más országokban a fából készült villanyoszlopok egész egyszerűen bele vannak állítva a földbe. Mi ezzel ellentétben 3 méteres betongyámokat használunk és ahhoz rögzítjük az oszlopokat. Miért bonyolítjuk látszólag túl? Miben előnyösebb ez, ha egyáltalán előnyösebb?

2021. ápr. 27. 18:24
 1/9 anonim ***** válasza:
93%
A tartósság. A földbe behelyezett fa (akármennyire is van lekezelve) elrohad lent,lebomlik. A Betont meg nem eszi meg semmi.
2021. ápr. 27. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Könnyebb cserélni, az sem utolsó szempont. Azért, mert tévhittel ellentétben vannak dolgok, amik nálunk jobban megvannak csinálva, mint A külföldön! Nézd meg a szlovéneknél hogy néz ki egy faoszlop, mikor először láttam 10 percig azon röhögtem. Girbegurba fa, úgy, ahogy ki van vágva, le van hántolva, azt annyi, jó, hogy a lombkoronát nem hagyják rajta.

Találtam róla egy fotót (de ez még istenes!): [link]

Itt pedig egy példa, miért kell a gyám (szintén Szlovéniából): [link]


Ugyanakkor a szlovének is használnak (már egy ideje) betongyámot, legalábbis láttam náluk is!

A máltaiak miért a társasházak teraszára (az aljára) rögzítik a fővezetéket? Arra is van mondjuk válasz, hogy lehessen rá teregetni! Nem vicc, tényleg arra teregetnek! Nálunk csináld meg, azonnal rácsíptetnének és "má' megy is minden ingyen".

2021. ápr. 27. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek 1-es és 2-es hozzászólásával. Nálunk azért már egyre kevesebb fa villanyoszlopot látni, de fa telefonoszlop az van bőven. Szlovéniában én is jártam, úgy van ahogy 2-es írja. Egyébként ott ugyanez van a telefonoszlopokkal is, vagy talán azoknál még rosszabb a helyzet.

Az is érdekes, hogy nálunk a 20 kV-os középfeszültségű szabadvezetékhálózat oszlopai nagyrészt betonból vagy acélból vannak, nemigen látni már faoszlopot, de Ausztriában bizony elég sok van.

2021. ápr. 27. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


A hármas hozzászólónak:

Vidéken még elég sok helyen van. Jó, a 20 kV-osból pont nem, azokat valóban cserélik, de a hálózatiból viszont igen. Azokkal egész jól megvannak. Max. annyi, hogy a végfeszítőket meg az elosztókat lecserélik néhol vasbetonra, de a többi az marad. Sőt! Van ahol újracserélik őket. A gyám marad, a fát leváltják egy újabbra. Én speciel jobb szeretem a fát, mert egyrészt szebben néz ki a vasbetonhoz képest, másrészt meg madárvédelem szempontjából is előnyösebb. Ja és azt vettem észre, hogy olyan, mintha egy fokkal tartósabbak lennének, mert míg van jó pár példány, ami már lassan 50-60 éve áll és tartja magát, addig a feleannyi idős vasbeton társai már porzanak meg repedeznek.

2021. ápr. 28. 01:02
 5/9 anonim ***** válasza:

Tisztelt kérdező!


3-as vagyok, Budapestre belterületére gondoltam, itt már egyre kevesebb van, de vidéken valóban több kisfeszültségű faoszlop van. A mi utcánkban Újpesten, családi házas környéken is faoszlopok vannak, de a szabadvezetéket már régen lecserélték légkábelre. Rákospalotán a Rákos úton pedig betonoszlopok vannak, de még szabadvezeték van rajta. Kisfeszültségű szabadvezetéket is egyre ritkábban látni már, sok helyen lecserélték légkábelre.

2021. ápr. 28. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Jaa hogy te jobban szereted a fát. Ettől függetlenül hatalmas hülyeség volt, hogy egyáltalán léteznek vagy léteztek ilyen fa oszlopok.
2021. ápr. 28. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
#6 Miért is?
2021. ápr. 29. 02:30
 8/9 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:

"a és azt vettem észre, hogy olyan, mintha egy fokkal tartósabbak lennének"


Érdekes egy gondolkodásmódod van, az biztos.

A házad alapja is fából van?

2021. ápr. 30. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

„Ettől függetlenül hatalmas hülyeség volt, hogy egyáltalán léteznek vagy léteztek ilyen fa oszlopok.”

Volt a közvetlenül földbe ásott faoszlop, a betongyámra szerelt faoszlop, a beton, az előfeszített beton és a rácsos vasoszlop. Minden egyfajta fejlődésem megy keresztül. Például a te „okostelefonod” is csak úgy lett, nem volt előtte semmi és semmilyen fejlesztés?

2021. ápr. 30. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!