A többi országgal ellentétben mi miért használunk betongyámokat a fa villanyoszlopok rögzítéséhez?
Könnyebb cserélni, az sem utolsó szempont. Azért, mert tévhittel ellentétben vannak dolgok, amik nálunk jobban megvannak csinálva, mint A külföldön! Nézd meg a szlovéneknél hogy néz ki egy faoszlop, mikor először láttam 10 percig azon röhögtem. Girbegurba fa, úgy, ahogy ki van vágva, le van hántolva, azt annyi, jó, hogy a lombkoronát nem hagyják rajta.
Találtam róla egy fotót (de ez még istenes!): [link]
Itt pedig egy példa, miért kell a gyám (szintén Szlovéniából): [link]
Ugyanakkor a szlovének is használnak (már egy ideje) betongyámot, legalábbis láttam náluk is!
A máltaiak miért a társasházak teraszára (az aljára) rögzítik a fővezetéket? Arra is van mondjuk válasz, hogy lehessen rá teregetni! Nem vicc, tényleg arra teregetnek! Nálunk csináld meg, azonnal rácsíptetnének és "má' megy is minden ingyen".
Egyetértek 1-es és 2-es hozzászólásával. Nálunk azért már egyre kevesebb fa villanyoszlopot látni, de fa telefonoszlop az van bőven. Szlovéniában én is jártam, úgy van ahogy 2-es írja. Egyébként ott ugyanez van a telefonoszlopokkal is, vagy talán azoknál még rosszabb a helyzet.
Az is érdekes, hogy nálunk a 20 kV-os középfeszültségű szabadvezetékhálózat oszlopai nagyrészt betonból vagy acélból vannak, nemigen látni már faoszlopot, de Ausztriában bizony elég sok van.
Köszönöm a válaszokat!
A hármas hozzászólónak:
Vidéken még elég sok helyen van. Jó, a 20 kV-osból pont nem, azokat valóban cserélik, de a hálózatiból viszont igen. Azokkal egész jól megvannak. Max. annyi, hogy a végfeszítőket meg az elosztókat lecserélik néhol vasbetonra, de a többi az marad. Sőt! Van ahol újracserélik őket. A gyám marad, a fát leváltják egy újabbra. Én speciel jobb szeretem a fát, mert egyrészt szebben néz ki a vasbetonhoz képest, másrészt meg madárvédelem szempontjából is előnyösebb. Ja és azt vettem észre, hogy olyan, mintha egy fokkal tartósabbak lennének, mert míg van jó pár példány, ami már lassan 50-60 éve áll és tartja magát, addig a feleannyi idős vasbeton társai már porzanak meg repedeznek.
Tisztelt kérdező!
3-as vagyok, Budapestre belterületére gondoltam, itt már egyre kevesebb van, de vidéken valóban több kisfeszültségű faoszlop van. A mi utcánkban Újpesten, családi házas környéken is faoszlopok vannak, de a szabadvezetéket már régen lecserélték légkábelre. Rákospalotán a Rákos úton pedig betonoszlopok vannak, de még szabadvezeték van rajta. Kisfeszültségű szabadvezetéket is egyre ritkábban látni már, sok helyen lecserélték légkábelre.
"a és azt vettem észre, hogy olyan, mintha egy fokkal tartósabbak lennének"
Érdekes egy gondolkodásmódod van, az biztos.
A házad alapja is fából van?
„Ettől függetlenül hatalmas hülyeség volt, hogy egyáltalán léteznek vagy léteztek ilyen fa oszlopok.”
Volt a közvetlenül földbe ásott faoszlop, a betongyámra szerelt faoszlop, a beton, az előfeszített beton és a rácsos vasoszlop. Minden egyfajta fejlődésem megy keresztül. Például a te „okostelefonod” is csak úgy lett, nem volt előtte semmi és semmilyen fejlesztés?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!