Mi a baj vályogházzal? Miért nem szeretik? Van aki abban él? Mi a tapasztalata?
Télen kifűteni egy vagyon. Nyáron a többhetes kánikulában ha felmelegszik, akkor szauna van bent egy hónapig. Egy sima képkerethez is 150-es szeget kellett beverni a falba, hogy tartson valamit.
8 évig éltem vályogban, megváltás volt beköltözni egy téglaépületbe.
Magyarországon egyébként a 50-60-es években terjedt el robbanás szerűen a vályog építkezési forma, mivel ez volt a legolcsóbb és nem igényelt különösebb szakmai tudást a használata.
A telken ástak egy gödröt, telehordták agyaggal, homokkal, iszappal, dobtak bele szalmát, összekeverték és kész is volt az építőanyag.
Egyetlen egy érv szól mellette, az hogy "ingyen" voltak az összetevők. Se logisztikai költség, se anyagköltség nem volt, ezért terjedt el a szegények körében.
Mivel a falazat víz szigetelésére gyakorlatilag szartak, alapot se nagyon készítettek a tartófalaknak, így a legtöbb 60-as években épült vályogház mára már lakhatatlanná vált (vagy összedőlt).
Facebon van vályogházas csoport. Ha nagyon érdekell nézz körbe ott.
5# írásával nemigen lehet egyetérteni, persze vannak rossz tapasztalatok is.
Nem szartak a vízszigetelésre, hanem nem volt. Vidéken még ma is igen nagy a vályogépületek aránya. Százasszeg nélkül is felrakható egy kép. Még mindig sokkal kevésbé dögmeleg, mint egy panel, tégla vagy könnyűszerkezetes ház.
100+éves vályogházban lakom, semmi baj nincs vele ha karban van tartva.
#5 havi 40-ből kifűtöm (vegyeskazán+puffer+napkoli) ami azért messzi van a vagyontól 120+40 négyzetméterre, nyáron pedig klíma nélkül, 24 fok volt eddig a maximum.
Nekem volt vályogházam. Az a legnagyobb baj vele, hogy jó állapotút nagyon nehéz találni, hiába van sok vályogház.
A legtöbb szívja a vizet, de sok van, ami a rövid eresz miatt fentről is kapja. A felújítottak talán a legneccesebbek. Kőporos vakolat ,de sokszor nikecellezve, műanyag ablakkal... bezárják a falat egy nejlonzacskóba. Beltérben padlócserekor vagy szigetelnek aljzatot, vagy nem. Ha igen, akkor is szakszerűtlenül, csak gyorsan legyen kész. Falakat telibe glettelik olcsó glettel, mert a meszes drága. Aztán jön rá a diszperzit... Pár évig még elszívja a nedvességet a vályog, de aztán kicsap a beltérben. Ledobja a glettet, festéket, dohos, büdös lesz a szoba. Ha ilyen felújítottat hirdetnek, jól meg kell gondolni a vételt.
A jó vályogház száraz talajon áll, legalább terméskő alapon. Széles a teteje, jóval túllóg a fal síkján. Van ereszcsatorna, ami messze viszi a csapadékot a háztól. Nincs rajta nemesvakolat, legfeljebb meszes habarccsal vakolt kívül-belül. Csak meszelés a festés. Ha megfúrod,a vályogtégla közel olyan kemény, mint a kisméretű égetett. Az ablakok nem műanyagok, vagy legalább jó szellőzővel ellátottak. Nincsenek keresztirányú repedések a tetőtől az alapig. Ilyet nem könnyű találni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!