Érdemes könnyűszerkezetből építkezni?
Kíváncsi lennék a véleményetekre
Hallottam már rolla jót is rosszat is
A konyhaszekrényt elbírja?
Fűtés képpen vegyestüzelésű kazán nem probléma?
Alapjáraton ez a könnyűszerkezet miből áll össze?
Vélemény??
Alapból fa vagy fém váz, burkolva gipszkartonnal, osbvel, vagy bentonit(cement) lappal. Közte és akár kívül plusszba hőszigeteléssel. A belső falakban a hőszigetelés a hangcsillapítás feladatát látja el.
A fa hátránya, hogy rohadhat. Ismerős fürdőszobájában jó 10 év alatt egy csomó anyag rohadt ki a gipszkarton mögött. Ezért sokan a fém vázban jobban bíznak.
Jó hőszigetelő, könnyű kifűteni, hőtároló tömege nincsen, így gyorsan kihűl, de gyórsan fel is melegszik. A tömeg hiánya nyáron jön ki, mert hamar túlmelegszik a hőcsillapítás hiánya miatt. Valamennyire ellensúlyozható, ha a benapozási szöget figyelembe veszik és eresztúlnyúlással árnyékolnak.
A vegyes kazánhoz puffer kell, mert a gyorsan leadott hőt tárolnod kell, hogy késöbb is fűthess. A mai vékony csövek, kevés víz direktbe nem működik. De egy kondenzációs kazánnak olcsóbban kényelmesebben kifűthető.
Elbírja a konyhaszekrényt. Lehet előtte a megfelelő magasságba plussz deszkát betenni és ahhoz fogatni. Vagy dupla gipszkartonnal már bőven megbírja(szinte bármit). És csak 12mm-t vesz el ahelyiség oldalából.
Mindenesetre jó kivitelezőcéget kell keresni, olcsón nem biztos, hogy jó lesz. A hőhidak sarkoknál lehetnek, és a fürdőszobára kell figyelni a nedvesség miatt.
Ismerősömnek a fa szerkezetűjét a szú tette teljesen tönkre. Belül minden csilivili, észre se veszed, hogy közben a belseje meg hihetetlenül amortizálódik.
Fémmel ugyanez a gond, csak ott nem szú, hanem a rozsda. Csak akkor veszed észre, hogy baj van, amikor már régen késő.
És még csak nem is olcsóbb, mint egy rendes ház.
Az egyetlen előnye, hogy gyorsabban megvan.
Az #1-es nagyon jól leírta a legtöbb dolgot, ami eszembe jut. Én húsz évvel ezelőtt épített faszerkezetű és betonyp falakkal épült házban lakok(cementes fenyőfaforgácslap) plusz 5-10 cm külső szigetelés. Anno öcsém születése miatt volt sürgős az építkezés, elsősorban ezért lett könnyűszerkezetes.
Eladni tényleg csak ár alatt lehetne egy téglához képest, és utólag nagy átépítést sem lehet annyira csinálni, mint egy téglánál. Ez a ház nem 100 évre szól, de 20 évesen most lesz rajta az első nagyobb felújítás. A fa szerkezeti elemek rendben vannak, igazából minden más is rendben van, csak az építéskori olcsó belső anyaghasználat miatt van szükség a felújításra, meg mivel már mi tervezünk gyereket, szüleim elköltöztek, öcsém egyetemista.
Az biztos, hogy anyagilag jobban megéri téglát építeni, főleg, ha a gyerekeidre mint értéket akarod ráhagyni a házat, majd ha már nem leszel.
Gázzal a fűtés olcsó, nyáron tényleg átmelegszik, viszont könnyen le is hűthető, akár légkondival, akár esti átszellőztetéssel, ha este 20°C alatt van a kinti levegő.
Ami hátrány viszont nem volt még említve, hogy nagyon rossz hangszigetelő. Egyfelől maguk a falak sem jó hangszigetelők, másrészt maga a szerkezet is felveszi és továbbítja a rezgéseket, pl centrifuga rezgése, vagy basszus nagyon jól terjed az egész házban.
Könnyűszerkezet rossz hírét a 90 évek vége felé épült házak okozták, nagyon sok volt a kókler banda. És a legtöbb esetben frissen vágott gyalulatlan fát használtak a hossztoldott szárított fenyő helyett (KVH), fém szerkezetnél nem volt szerkezeti probléma.
Ha valami csoda folytán sikerült is jól felépíteni a vázat, megfelelő szerkezeti elemekkel, akkor kispórólták a szigetelést és a víz szigetelést.
A víz szigetelés ezeknél a házaknál a legfontosabb!!!! Sokszor láttam még a kátrány lapot is kihagyták a szerelő betonról a falak alatt... a párazáró fóliát meg ha sikerült is feltenni, szinte soha nem zárták le az illesztéseket vagy rögzítési pontokat. Kívül az osb táblákat szintén víz szigetelni kellett volna: illesztéseknél megfelelő ragasztószalaggal eps /+ szigetelés nélküli eseteben, vagy pedig páraáteresztő fóliával
telibe kőzetgyapotnál. A vizes blokkokról szintént lemaradtak a vízszigetelő anyagok... (ezt téglánál is kellene ám alkalmazni)
A nyílászárók a házak leggyengébb pontjai, itt a létező összes hibát elkövették amit csak lehetett, hibás párazárás, nem megfelelő víz elvezetés, nem megfelelő nyílászáró beépítés, a külső szigetelés hibás felrakása (ez egy külön fejezetet érdemelne 2-3 oldalban)
A belső falakkal a legtöbb problémát a nem megfelelő szigetelő anyag használata okozta, és szinte mindig lehagyták a dupla kartont oldalanként!!! Pedig kötelező előírás a tűzgátlás miatt!
Na ezek miatt van az, hogy rossz a hírük sajnos, és 2008-ig a bankok nem is adnak rájuk lakáshitelt. 2008-2012 között épülteket pedig csak 50%-os értékig veszik figyelembe. 2013-tól olyan szigorúak lettek az előírások, hogy nem különböztetik meg őket. Sőt akikkel én építtetek, annak a cégnek a házait éppen úgy 70%-ig hitelezik mint egy téglát kortól függetlenül (2000-ben indultak). A bank bekéri a teljesítménynyilatkozatot ilyenkor, és vannak a jó cégek, meg vannak a nem jók...
A 2021 es min követelmények:
Külső fal:
12 cm eps 80, 1,5 cm osb, 15 cm táblás gyapot, 5 cm zárt légrés, 2 réteg
karton
Lábazat:
8 cm xps
födém:
25 cm szigetelés, általában szálas, vagy fújt
padló:
15 cm eps 100
Nyílászárók: 3 rétegű üveges
Ha jól van megépítve egy válaszfal, akkor jobb a hanggátlása mint egy protherm vagy ytong téglának! Ez egy fizikai tény!
Az ideális szerkezet 7,5 cm profil, benne 7,5 cm hangátló szálas szigetelés pl: isover akusto, 2x2 réteg gipszkarton, de nem a normál mert az nem erre való, hanem az impregnált vagy tűzgátló. de van direkt erre kifejlesztett pl: rigips blue akustik, ez annyiba kerül mint egy impregnált és olyan nehéz mint egy tűzgátló.
Így a szerkezet 12,5 cm széles lesz és 54 dB hanggátlással rendelkezik, míg egy 12 cm N+f tégla 2x 1,5 cm vakolattal csak 40 dB-t tud (15 cm), és az ytong sem sokkal jobb ennél.
Mivel nem rendelkezik hőtároló tömeggel, nagyon gyorsan lehűl, de nagyon gyorsan fel is lehet fűteni.
Ez igaz nyáron is, napközben felmelegszik, de egy reggeli átszellőztetéssel visszahűl. Lehet vele tartani egy téglaház belső hőmérsékletét nyáron is, klímával persze minden fajta épület komfortosabb, és talán a könnyűszerkezetesbe nem árt ha van. Viszont klíma nélkül sem melegszik fel annyira mint egy átlag társasházi lakás!
terhelhetősége: 1 réteg karton a megfelelő fém tiplivel 30 kg-t bír el falon! egy átlag felső konyha szekrényt, 2 db csavarral rögzítenek azaz 60 kg lesz a teherbírása. szóval nincs probléma ezzel sem csak mindig a megfelelő anyagot kell használni.
Itt jön képbe megint a normális cég: a nagyobb terhelést kapó falakra 1 réteg 12 mm-es osbt raknak a karton alá, amivel sokszorozzák a terhelhetőséget... ez is előírás.
A rezgéseket a fémvázas szerkezet tényleg jobban vezeti, emiatt a klíma kültérit nem is szokták a falra tenni, hanem a ház mellé vagy a lábazatra, mint a hűszivattyúkat is. A fa szerkezetnél lehet a falra is tenni.
Mosógép alá pedig érdemes rezgéselnyelő lapot tenni, de ez tégla házban is, mert a csempe+ járólap kombó szuper hangvezető.
Egyéb: mostanában nagyon sok a téglaházaknál a kókler kivitelező, mivel őket még nem olyan szinten ellenőrzik, mint a könnyűszerkezetes kivitelezőket. Mindenhol vannak profi kivitelezők is természetesen.
Csak néhány rossz példa a téglaházaknál amiket elmúlt 1-2 évben láttam:
az alap betonjába beledobálnak mindent, pedig már tilos.
lábazati falazó blokkot földel tömik ki beton helyett.
a lábazat feltöltést nem tömörítik megfelelően.
ytong belső falakat nem vakolják csak glettelik... így nagyon rossz a hanggátlás, és sokszor a betonvas erősítés is kimarad.
külső falakat nem vakolják szigetelés előtt, és ha ez kimarad akkor bizony beengedi a zajt a nutok között, mivel ott nincs ragasztó. Ezt fokozza az mikor belül kartonoznak vakolás helyett.
A szigetelésről lemaradnak a peremek körbekenése, csak gombócokat tesznek. nem tesznek vízvetőt, nem dolgozzák össze a lábazati szigetelést a fal szigeteléssel, pur habbal nyomják ki a réseket pedig az nem erre való, van ehhez kitalált speciális anyag...
És még lehetne sorolni. Nem vagyok a tégla ház ellen, csak nem mindegy az sem hogyan épül.
Én ilyeneket építettem sok éven át külföldön. Fém és fa szerkezetűeket egyaránt. Újítottunk is 40 éves házat ami teljesen jó állapotban volt szerkezetileg. Meg lehet csinálni profi szinten de ahhoz nagyon profi anyagokat kell beépíteni ami itthon nem jellemző.
És sajnos ahogy az előzők írták, amiatt hogy itthon nincs hagyománya a gyors szerkezetes házaknak plusz a szakértelem is hiányzik ezért, ha el szeretnéd adni később jóval alacsonyabb áron tudod mint a téglát. Meg lehet úgy csinálni hogy minden szinten jobb paraméterekkel rendelkezzen mint a tégla. A saját házam erre az élő példa ami ipari infrakamerával le lett ellenőrizve több soron
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!