Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Milyen anyaggal kell bevonni...

Milyen anyaggal kell bevonni egy beton öntőformát, hogy ne tapadjon hozzá a megkötött beton és a betontárgy felülete festhető legyen?

Figyelt kérdés

Fából és különböző műanyagokból álló öntőformákat szeretnék bevonni olyan anyaggal, ami megakadályozza, hogy a megszáradó beton hozzá tapadjon (kössön) az öntőformához.


Az interneten láttam több videót is ezzel kapcsolatban, de nem derült ki számomra, hogy milyen anyaggal kenték be a formákat.

Gondolom, valamilyen olaj/zsír/glicerin tartalmú anyag megfelelő lehet, de kicsit tanácstalan vagyok, mert szeretném a kiöntött betontárgyakat utólag festeni, és tartok tőle, hogy a formára rákent anyag a megkötött betontárgyra is rárakódik és gátolja majd annak lefesthetőségét.

Olyan videót is láttam, ahol testápolót javasoltak bevonatképzésre.

Mi a véleményetek?

Milyen anyagokkal érdemes -a siker reményében- próbálkozni?



#beton öntőformák felületkezelése #beton öntőforma tapadástgátló #beton formába öntése #beton öntése házilag
2020. máj. 27. 06:41
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A "sima", adalékolatlan beton nem tapad műanyagra, úgyhogy oda nem kell semmi. A fára sem szokott nagyon tapadni, zsaluzáskor nem használnak semmilyen segédanyagot. A rostos szerkezetbe szokott inkább "belekapaszkodni" a beton, ezért azt javaslom, hogy a fa felülete legyen sima. Még ha gyalult fa, akkor is finoman átdörzsölheted 100-as csiszolópapírral.


Ha nem akarod, hogy a fa a beton nedvessége hatására bedagadjon vagy megvetemedjen, akkor lenolajjal átkenheted a fa felületeket. Ha 2 napot vársz, a lenolaj beszívódik és bebőrösödik. Nem fogja szennyezni a betonfelületet. (Ha olcsóbban akarod megúszni, jó hpzzá az étolaj is, csak ott kb. még egy napot várni kell, hogy beszívódjon és bebőrösödjön.)

2020. máj. 27. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%

A zsalut sem kenik, mégis levehető.

Olyan öntőformát szoktak kikenni, amit gyorsan levesznek, még a szilárdulás előtt. Illetve ha nem akarod szétszedni a formát. A lényeg, hogy kijöjjön könnyen. Bármi olajos zsíros jó olyankor.

2020. máj. 27. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Magam is valamilyen "olajos, zsíros" kenőanyagra gondoltam, csak tartok tőle, hogy ha az anyag a megkötött beton felületén is megmarad, akkor nem tudom majd utólag -kiszáradás után- megfelelően lefesteni a betont.


Egyszerű -szétszerelhető- faszerkezetű formáknál már próbálkoztam az előzetes lenolajkencés beeresztéssel és az tényleg működött, mint ahogyan az első válaszadó is írta.

Bonyolultabb műanyag (PVC, EPS) formák tekintetében vannak félelmeim, de teszek néhány kisebb próbát, aztán majd kiderül, mire megyek.


Egyébként a színező porokon kívül nem tervezek különösebb adalékokat adni a betonhoz.

Úgy tervezem, hogy a 0-4 mm-es frakciójú homokhoz csak szürke cementet, vizet és színezőport teszek. Az arányokat (homok/cement/víz) még nem döntöttem el.

Az interneten többféle megközelítést is láttam. Valahol 1:1 arányban keverik a homokot és a cementet, valahol 1:2 az arány (több homok, kevesebb cement), de olyat is olvastam, hogy az 1:3-as arány is jó.

Még nem ástam bele magamat, hogy pl. kerítés lábazathoz vagy kerti beton dísztárgyak készítésénél mi a jó keverési arány.

Ti mit tanácsolnátok?

2020. máj. 27. 10:45
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Az 1:1 arány nagyon "kövér" beton. A cement (ellentétben a gipsszel) a kötés során zsugorodik és ha nincs mellette elegendő soványító anyag (tipikusan homok, ami nem változtatja a méretét), akkor repedések alakulnak ki benne (hacsak nem annyira kicsi a tárgy mérete (kb. 10 centi), hogy az abszolút zsugorodás nem túl nagy).


Kerítés lábazathoz, térfogatra számolva, 1:4 cement-homok arányt szoktak használni. A víz mennyisége kb. a cement mennyisége vagy még kicsit kevesebb is. Nem tudom, mennyi és mekkora betontárgyat készítes, de kisebb mennyiség esetén egyszerűbb előrekevert zsákos betont használnod.

2020. máj. 27. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

"Kerítés lábazathoz, térfogatra számolva, 1:4 cement-homok arányt szoktak használni."

Ez lenne az, amit a szakemberek "mischung" néven emlegetnek?


Ha ilyet kennék a kerítés betonlábazatára, akkor előtte be kell rabicolni a lábazatot valamilyen hálóval. pl. csibehálóval?

(A lábazat több, különböző időpontban készített, egymásra épített betonrétegből áll.)

2020. jún. 9. 12:21
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen, a mischung az cement-homok alapú habarcs. A csibeháló segít abban, hogy később ne repedezzen az anyag. Azonban a fő problémát az okozza, hogy beton a készbetonra magától nem nagyon tapad. Ha tartós munkát akarsz, és nem szeretnéd, hogy később leváljon a burkolás, akkor beton tapadóhídra lesz szükséged, pl. vmi ilyenre: [link]
2020. jún. 9. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!