Mennyi pénzből jön ki nagyjából egy ilyen ház felépítése?
Saját házat szeretnénk, mindenképpen építkezést tervezünk. Az eddigi tervek alapján egy tetőteres családi házról lenne szó. Az alsó szint nagyjából 100-120 nm-es, két szoba, fürdő, WC és egy amerikai konyhás nappali lenne étkezővel, fent pedig három szoba plusz fürdő, WC illetve egy nagyobb tetőterasz. Az udvaron egy kétbeállós garázs (nem feltétlen kapcsolódik a házhoz, de az se baj, ha igen), és egy kis tárolóhelység, műhelyféleség.
Azoktól szeretnék információkat, ötleteket, tippeket, tanácsokat kérni, akik szakmabeliek, vagy most estek/esnek át építkezésen, esetleg tervezik és már beleásták magukat mélyebben ebbe a témába. Köszönöm mindenkinek előre is.
19-es, köszönjük szépen, nagyon kedves vagy. :)
20-as, ilyen sajnálatos esetekre is jó ez az elrendezés, hiszen minden megtalálható a földszinten is, ami kell. De ha minden kötél szakad, még mindig fennáll az eladás lehetősége.
Miquel csak jó falut kell választani, nem mindegy hol van. A miénk csendes, kellemes, de a megyeszékhely szélétől 5km és pont azon a szélén van nagy bevásárlóközpont, mindenféle üzletek, fitness terem stb. autópálya felhajtó is pont ott van 5km, az ipari területek könnyen elérhetők, sőt a faluba is bejött sok cég, gyakorlatilag úgy nő a város, hogy kiállok a teraszra és látom a közigazgatásilag már a városhoz tartozó új házakat, de ott fele ekkorák a telkek és dupla annyiba kerülnek, mint nálunk az utca is fél olyan széles stb.
Nem minden faluval lő mellé az ember, sőt.
50-60 milla, ha szerencséd van, telekkel együtt
Függ persze attól hogy milyen falazó anyagot, burkolatokat stb választotok. Hány fős a család, mekkorák a gyerekek? A szomszédunk is felhúzott egy ekkora házat csillió forintért, a gyerekeik meg 8-10 éven belül kirepültek. Most az asszonnyal ketten vannak a 200 nm házban...
Az építkezés bekerülési költségét nagyban meghatározza az építés helye (Győr környékén drága a munkaerő), a telek adottsága, a helyi előírások. De döntő többségében a tervező kiválasztásánál eldől. Ő határozza meg a felhaszált anyagokat (anyag árak), szerkereti megoldásokat (olcsóbb-drágább technologiák).
Ha a leírásod szerint földszintre 100 a tetőtérre ~80 m² -t számolsz, akkor egy csomó kihasználatlan hellyel rendelkező házad lesz. De ha a földszitről még egy szobát a tetőtérben helyezünk el, akkor a földszint már is csak 70-80m². Itt már a különbség máris több mint 8 MFt a kivitelezésben. Tehát egy jobb (drágább) építész már is többszörösen behozta az ő drágább tiszteletdíját.
Anyagválasztás: a falazat a teljes bekerülési költség 3-7%-a. A a három és a hét százalék között egy ekkora épületnél több milliós különbség. Tehát nem mindegy miből, vagy milyen rétegrendű falból áll.
Technológiák: monolit, acél-,faszerkezetű vagy előregyártott lépcsők, illetve födémszerkezetek, alapozási módszerek között is milliókban mérhető különbségek vannak.
Tehát ugyan az az alaprajzú épület is kerülhet tízmilliókkal többe, vagy kevesebbe.
Garázs, műhely, hobby: különálló épületként a legdrágább. Pincében vagy kapcsolódó melléképületben elhelyezve olcsóbb is praktikusabb is.
Különálló garázshoz 50-100m²- nyi burkolt kocsifelhajtó is dukál. Azt takarítani karbantartani és télen hómentesíteni is kell. Ráadásul esőben, fagyban, hóban nem csak kiszálsz a kocsiból és bentvagy a házban, hanem a félkerten át kell vágnod.
Hosszan lehetne sorolni még példákat. Nem beszélve a gépészek és belsőépítészek munkájáról.
Első kérdés, te komolyan 5 főre akarsz 200+ nm házat + garázs?
OKé, hogy a lyuknyi albérlet után az álom valami nagyobb, de azért... De mindegy is, te dolgod.
Mondanám, hogy anyagminőségtől és a beépített tartalomtól függően 350-400.000 Ft/nm-t számolhatsz, pláne Győr környékén most. Viszont akinek ennyi pénze van, az nyilván nem átlagos színvonalon gondolkozik, hanem messze feljebb, prémium anyagokkal. Tehát én azt mondanám, hogy 450-500.000 Ft/nm-ig is könnyen felszaladhat az építés költsége. Tehát ez a nagyságrendileg 300 nm-re már elég komoly tétel (ház két szint+garázs+melléképületek) És ehhez jön még hozzá a telek ára, a telek rendezése, parkosítása, térkövezés, kerítés stb. Itt megint ugye a határ a csillagos ég.
3 főre 150 m2-t építettünk ebben a garázs nincs benne meg a teraszok sem. És nem lesz több gyerek csak ez az egy. Mi úgy találtuk kell ekkora ha nem akarunk kompromisszumokat kötni. Kisebbnek indult, de kénytelenek voltunk növelni rajta, hogy minden - számunkra - normális méretben legyen meg benne. Le is írom mi miért "nagy" amiből ez összejött. + hosszú távra tervezzük, nem arra, hogy most 3 évesen belefér a gyerek jóaz. Férjen el benne 13 és 23 évesen is, ha szükséges. Akár másodmagával is.
Három szoba van. Ebből egy a gyereknek, amiben kell, hogy legyen tér játékhoz, később kényelmes franciaágynak is. Sőt akár egyszerre is lehet már nagy ágya, miközben még hatalmas vonatpályákat épít fel és kell hozzá hely a padlón. Én gyerekként kihúzhatós kanapén aludtam, mert rendes kétszemélyes ágy nem fért a szobámban, pedig gyakran aludtunk egymásnál barátnőkkel, amihez sehogy se lett volna elég egy 90 széles ágyacska már 8 évesen se. Egy kihúzhatós dolog sose olyan kényelmes, mint egy normális ágy. Játékhoz is kell hely jócskán, tornázáshoz stb.
Hálószoba nekünk: 180-as ágy, egy fotel lerakodni a ruhát, éjjeli szekrények, szekrény: Ne lapjával kelljen már körülötte közlekedni. Ebből is egy normális méret kell, nem olyan, amibe épp csak befér egy francia ágy.
Harmadik szoba: Dolgozó+varrógépállomás+vendégeknek egy franciaágy. Azért ebben is lehessen kényelmesen mozogni.
Külön helyiség van a gépészetnek, manapság már kell. Használati melegvíz tartály, puffertartály, szellőztető, hőszivattyú egysége. Ezeknek mind kell a hely és nem csak az kell, hogy épp beférjenek, hanem az is, hogy ha valami gond van velük, akkor hozzáférjen a szerelő! Ezt sokan elfelejtik és csak benyomorítják egymás hegyére-hátára. Ha már úgy is van egy ilyen, növeltünk annyit rajta, hogy elférjen a mosógép meg legyen elég hely vasalni, ruha szárítót felállítani, plusz egy mosdókagyló, kezet mosni ugye, foltokat előkezelni stb.
Két fürdő van, ezek még nem is nagyok, csak kényelmesen használhatóak, egyik zuhanyzós, másik fürdőkádas, nagyobb kellett volna, ha mindkét variációt akarjuk egyben. De egy nem elég, lányom van, két nő sokat tud tollászkodni, ha egyszerre készülnek valahova meg amúgy is. Lehet várni egymásra, előtte is vártunk, hogy építettünk volna, na de ha már egyszer építünk egy újat, akkor minek építsek bele ilyen kompromisszumokat, hogy a panelban is megoldottuk?
Konyha: nagy méretű szigetet szerettem volna, ehhez kell az alapterület. Van aki belenyomja kicsi méretbe is, de nem az igazi. Főleg, hogy mi jellemzően egyszerre használjuk a konyhát, nem elég, ha csak egy ember tud kényelmesen mozogni.
Étkező: Nagy méretű hat személyes asztalt szerettem volna. Olyat, ami mindig akkora nem csak ki lehet húzni más bútorok rovására. Sokat vannak nálunk vendégek, nálunk az étkezőasztal körül van a szíve a vendégségnek, még akkor is, ha nem eszünk csak iszogatunk, kell a nagy méretű asztal és az, hogy rendesen körbe lehessen járni.
Nappali, rengeteg könyves polc, nagy méretű tv ez eleve igényelt elég szabad falfelületet, nagy ülőgarnitúra, ami körbejárható, amíg a gyerek kisebb, addig férjen neki asztal rajzolni, festeni, gyurmázni, férjenek játékai ide is, legyen hely szaladgálni, ki tudjam tekerni a jóga matracomat és mozogni egy kicsit stb.
Előszoba legyen elég hely több embernek öltözni, leülve! cipőthúzni, ne kelljen koszos cipővel bemenni más helyiségbe, mert nem lehet férni. Ne legyen az, hogy valaki még bent van a lakás más részein, míg a társaság eleje már kint áll, a mínusz 10-ben, mert olyan kicsi az előszoba, hogy már 2-3 öltöző vendég, plusz a kikísérésük is gondot okoz.
Ezekhez kevés közlekedő van, de egy picit több, mint a minimum, mert a szülői háló + egy fürdő teljesen külön került a másik két háló + fürdőtől, így annak kellett ugye egy kis külön közlekedő rész. De ennyi. Még külön wc meg gardrób szoba sincs. Egy felesleges m2 sincs a házban, csak, ami kell, de abból akkora van, hogy kényelmesen használható legyen és mindennek legyen helye. Kis túlzással még a karácsonyfának is lesz külön helye, nem kell majd decemberben állni a nappali közepén és azt nézni, hogy melyik szekrényt ne nyissuk ki. Vagy mit hajítsak ki, hogy valahova tudjak tenni egy macskaalmot mondjuk.
építkezés kalkulátor címszó alatt keress guglin
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!