Popcorn készítő gép?
Miben különbözik a mikróban készített pattogatott kukorica attól,amit gépben készítenek? Van e egyáltalán különbség, vagy simán csak jól néz ki?
Ilyen, háztartásban használatosra gondolok: [link]
A kukorica nem tudja, hogy miben lett kipattogtatva. A hőtől kipattog, kész.
A különbség csak az, ha ebben a gépben normál, kertben termelt vagy piacon vett kukoricát pattogtatsz, mert ez nincs mindenféle anyaggal bekeverve, mint a mikrós-zacskós kukoricák.
A mikróba is ugyanúgy beteheted a sima kukoricát, nincs sehol leírva, hogy csak bolti, ízesítettet tehetsz bele! :D
Piacokon mindig kapni simát, nálunk háznál is lehet kapni, de abban is biztos vagyok, hogy a boltok bio-polcain is van.
És ugyanez visszafelé is működik, az ízesítettet is ki lehet bontani és betenni ebbe a gépbe. Csak ugye nem szoktuk kibontani, hanem papírzacskóstól megy a mikróba.
Ha valakinek jó nagy konyhája van, meg gyakran jönnek hozzá vendégek, akkor ez egy plusz gép, amivel dicsekedni lehet. Mert igen, kb. annyi az értelme, hogy jól néz ki, de ennyi.
NEkem is tetszik, de funkciója nem nagyon van, szóval ez 30 ezer ft-nyi pénzkidobás.
Jól mutatna egy ilyen a konyhában, már csak brahiból is (hadd csodálkozzanak rá az ismerősök). 😀
De mivel jómagam helyszűkében vagyok, ezért maradok az egyszerű de bevált módszernél; a "kézi pattogtatásnál".
Azért is ajánlanám ezt a módszert, megy egyrészt jóval egészségesebb a mikrózásnál, másrészt így te döntöd el, hogy mi legyen benne (a mikrósba pálmazsír van, aroma és színezék).
Ha pl. igazi 'Deluxe' vajas popcornt szeretnél és nem sajnálod a pénzt az igazi élvezetre;
- Akkor első körben beszerzel a piacon 1, 2 vagy akár több kg (lehetőleg házi) vajat - nagyobb mennyiséget érdemes egyszerre venni.
- Odahaza megtisztítod a vajat, azaz ghí-t készítesz (ld.: ghí készítése). Ez azért szükséges, mert máskülönben a vajban lévő fehérje és tejcukor lekozmálhat (elszenesedhet)
- Miután a vajat átszűrted és tiszta befőttesüveg(ek)be helyezted, gyakorlatilag már minden adott a jóféle házi vajas popcornhoz (nagyon figyelj oda a vaj forralásánál, mert mp-k alatt leéghet és akkor mehet az egész a kukába - saját tapasztalat)
A drága itt csak maga a vaj, a kukorica gyakorlatilag filléres dolog ehhez képest, de triplán megéri:
1. A ghí nemcsak popcornhoz jó. (Olvass utána a felhasználási módoknak) 😉
2. Olyan minőségű, első osztályú vajas popcornt kaphatsz így, amit nemcsak a boltokba, de még a moziba se árulnak (mert kb. megfizethetetlen volna)
3. Ha sok ghí-d és sok pattogatni való kukoricád van és ha szereted a popcornt, akkor bármikor első osztályú snacket tudsz készíteni magadnak (külön extra, hogy tudod mi van benne, nem úgy a boltiba)
Popcorn készítése ghí-vel:
Fogsz egy lehetőleg nagyobb lábost. A lábosba teszel ghít és sót. (Úgy kell számolni, hogy 2 evőkanál kukoricához 1, esetleg 1/2 evőkanál ghít vm. 1/2 v. 1/3 teáskanál (kb. 2-3 ml) sót kell adagolni alapszinten - de ízlés és tapasztalás dolga, hogy miből mennyit igazából.)
Közepes láng, ghí fölolvad, kukorica bele. Figyel, időnként körkörös mozdulattal rázogat (nehogy leégjen). Mikor a pattogás elkezdődött, időközönként körkörösen rázogatni a lábast (egyrészt hogy a kipattogott szemek felülre, a ki nem pattogottak alulra kerüljenek és hogy átjárja a kipattogott szemeket a sós ghí). Figyelmesen hallgat, ha már nem pattog többet, gázt elzár, fedőt azonnal levesz (a gőzben pillanat alatt megpuhul és nem nesz ropogós) és a forró edényben még egyszer-kétszer alaposan átmozgat, hogy a maradék gőz is eltávozzon (vigyázat, még így is pattoghat kicsit és ha nem vigyáz az ember, kkor egyből bele a szembe).
Megj.: amennyiben hagyományos lábasról van szó, úgy nem ártana a folyamat végén vizet engedni bele, mert az edény forró felületén megtapadt kukorica darabkák könnyen levakarhatatlan kozmát képezhetnek.
Még annyit az előző válaszomhoz (4-es voltam):
Az így elkészített "ghi-popcorn" kb. milliószor egészségesebb, mint amit a boltban, vagy a moziban kapni.
Egyrészt a ghí miatt:
Tele van antioxidánssal, van benne A, D és E vitamin, Omega 3 és 6 zsírsav. Adalékanyag és tartósítószermentes. Laktózérzékenyek is fogyaszthatják. (Extra, hogy a vajnál legalább 100× több ideig kibírja a hűtőben - a tiszta zsírhoz hasonlóan nehezen romlik, legfeljebb avasodik.)
Másrészt a kukorica miatt:
A natúr pattogatott kukoricában több a fehérje és a foszfor, mint azonos tömegű burgonyachipsben. Sőt, több vasat tartalmaz, mint a tojás és a spenót. A pattogatott kukorica a fogyókúrázók álma: cukor- és zsírmentes, ráadásul alacsony kalóriatartalmú. Negyed liter zsiradék nélkül pattogatott kukorica energiatartalma csak 31 kcal. A kukorica remek élelmirost-forrás. Negyed literenként 1,3 g rostot tartalmaz.
A legfontosabb különbség, hogy sokkal jobban kipattognak a szemek, és az, hogy a fűszerezését teljesen te oldhatod meg.
Amire figyelj, hogy néhány (főleg olcsóbb) gépbe csak tisztán a kukoricát lehet beletenni, mert a vajtól tönkremennek (főleg a meleg levegős gépek). Ezek eléggé fel is forrósodnak, valmint ha nem zárt teres akkor hiába raksz tálat alá kb a szoba minden egyes ponjára fognak repülni.
Azaz az ilyeneket nem ajánlom:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!