Ház vs telek. Ilyenkor mi van?
Elméleti kérdés, egyetemi vita kapcsán.
Házat építek egy családtag telkére, a tudtával és beleegyezésével.
Kié lesz a ház?
Mi történik, ha valamelyikünk, akár a telek, akár a ház tulajdonosa meghal, végrendelet nélkül, vagy ha valamelyikünk eladná a sajátját?
Illetve. A telek tulajdonosának halála esetén az örökrészem 50%. De minek az 50%-a? A teleké, vagy a teleké és a másik felén álló, a telek tulajdonosa által használt házé? Ilyen esetben kié az általam felépített ház? Az enyém, vagy az örökség részét képezi?
Tegyük fel, semmi nincs lepapírozva, de szomszédok, ismerősök tanúsítják, hogy a második házat én építettem, nem a telek tulajdonosa... Mi van, ha az ingatlan másik örököse, aki elvileg szintén 50%ot örököl, ragaszkodik az ingatlan értékesítéséhez?
Elképzelt sztori, nagyon eltérő véleményekkel, de vajon kinek van igaza, jogilag?
Nekem.
Ma már nem tudsz úgy házat építeni, ahogy köóbírtad. E napló, FMV, FME stb. Földhivatali bejegyzés, változási vázrajz, tulajdonosi hozzájárulás stb. Amúgy amit építesz, az jobbára a tiéd lesz, földhivatalba is így jegyzik be. Innentől már egyértelmű a sorsa. Régen még ment úgy ahogy írod, ha nem volt papír, évek múltával a telek tulajé lett.
KapHAT.
Ha mindent lepapíroznak.
De itt konkrétan arról van szó a kérdésben, hogy illegális módon, minden hivatal tudta nélkül felépül egy második ház a telken.
Ekkor az van, hogy alapból a telektulajdonosé a ház. Viszont ha megvannak a számlák az építőanyagról, a szakemberektől, akkor valószínűleg el lehet perelni a ház tulajdonjogát teljes egészében, de kártalanítást kell fizetni a telektulajdonosnak. És persze, fennmaradási engedélyt kérni, befizetni a büntetéseket, stb.
Ha nincs semmi számla, de van elég tanú, akkor is van esély egy perben, de hogy mekkora, az a bíróságtól függ.
Ameddig a nevedre nem kerül a ház, addig nem tudod eladni harmadik félnek, mert papíron semmi közöd hozzá, még egy téglához se, ami azon a telken hever.
A telektulajdonos viszont el tudná adni, be is jegyeznék a vevő nevére gond nélkül. Hogy ezután mi történne, abban bizonytalan vagyok: vagy a vevővel kellene pereskedned a ház megszerzéséért, vagy az eladóval az összérték arányos részének kifizetéséért. Ez utóbbi is elképzelhető, mert pl. ha a lopott autót eladják, akkor a jóhiszemű vevő megtarthatja az autót, és a tulajdonos a tolvajtól követelheti az autó árát, lehet, hogy a háznál is így van.
Ugyanazt mondjuk más léptékben.
Első bekezdés szerint "tudtával és beleegyezésvel".
Fontos a pontos helyzetértékelés.
Eladáskor nyilatkoni kell, per, teher, igénymentességről. Ugyanis létezik tulajdonlapon nem szereplő tulajdonjog is pl. házastársi, de a kérdéses eset is ilyen.
oké, legyen konkrétabb :)
Szülők, két gyerek.
Egyik elköltözik, a másik a szülői ház telkére épít fel még egy házat.
A szülők halála után mi történik, ha alapesetben az örökrész a két gyerek esetében 50-50%?
Én lepapíroztam volna. Ha nincs bejegyezve, akkor végrendelet, ha ez sincs, akkor törvény szerint öröklődik.
Aki építette ráfarag, hacsak az örökösök nem egyeznek meg a közjegyzőnél. Osztályos egyezséget kötnek. Ha nincs egyezség, pert kell indítani és asszem ez a hagyatékit is felfüggesztheti, de ebben már nem vagyok biztos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!