Kell e tartani attól, hogy elfagynak a cirkó vagy vízvezeték csövei, ha tél közepén három hétig nem lesz fűtés?
Te is meg tudod csinálni.
Ha egyébként nem szükséges az átalakítás miatt, akkor én nem kínlódnék ilyesmivel, hanem beállítanék pár kis hősugárzót, legalacsonyabb fagytalanító fokozaton, a helyiségeket összenyitva. Ha neked nincs, kérj kölcsön rokonoktól, ismerősöktől. Ha szabadon áramlik a levegő, felső szintre lehet, hogy nem is kell, ezt tudod hőmérővel ellenőrizni.
Ha kint nappal jellemzően pluszba megy a hőmérséklet, akkor bent elég egy 4 fok, akkor már a külső falakban sem fagy el a vízcső.
Elég oda a 0,1 °C is. A csapvíz elvileg 4 °C alá nem megy le, csak ha "megáll" a keringés.
Ha van pénzed, akkor a feltöltés/leeresztés + hősugárzó megoldható.
Amúgy meg én is arra szavaznék, hogy nagyon alacsony hőfokon kellene hagyni a fűtést, 10 fok talán még sok is, 5 is elég.
Ez mindenképpen olcsóbb (gáz) megoldás, és már kipróbált üzem, nem kell semmit se csinálni, csak egy mozdulat beállítani.
Egy kölcsönkért hősugárzó lehet 3-4 nap folyamatos üzemben megadja magát (benne van a pakliban). Jobb esetben csak rövidzárlatos lesz, de akkor meg nem végzi el a feladatát.
A víz ha csak 1-2 cm-t esik, az ki fog folyni, a gravitáció megoldja. A boyler magasságánál lejjebb biztosan van csap, azon át ki tud folyni (pl kád). Ha vizes marad a lefolyó, az nem baj, mert mellette sok levegő is marad a csőben, és az esetlegesen megfagyó maradék (pangó) víz már nem tud kárt tenni a csőben. Nem tudja szétfeszíteni, mert nincs TELE a cső, amikor a fagyással duzzadni kezd a víz (van helye).
Radiátornál a leeresztés végén nyisd ki a légtelenítőket,
maradjon nyitott a rendszer.
"Elég oda a 0,1 °C is."
Már abban az esetben, ha nem jön be egy hideg időszak.
Oké, hogy előrejelzés, de mára is csak -2-t jeleztek a településre tegnap este, most meg -12 van, és nem tiszta idő, hanem köd.
Ha egy ilyen időjárás megmarad egy hétnél tovább, ahogy tavaly télen is történt, akkor a kültérrel határos falakban el tud fagyni a vízvezeték.
"A csapvíz elvileg 4 °C alá nem megy le, csak ha "megáll" a keringés."
A csapvíz nem kering. Esetleg nyitva lehet hagyni kicsit a csapokat, hogy jöjjön a talajból a viszonylag melegebb víz, de akkor meg minden csapon elmegy egy köbméter naponta, ez sincs ingyen.
És miért ne menne le 4 fok alá, ha sehonnan nem kap meleget?
"Nem tudja szétfeszíteni, mert nincs TELE a cső"
Ez így van, de ebben csak akkor kell bízni, ha vízimértékkel megnézted a fűtéscsöveket és a radiátorokat. Elő szokott fordulni, hogy rosszul építik be, és nem a jó irányba lejt, aztán egy rész telve marad vízzel.
A vízvezetéket nem elég elzárni, hanem le is kell engedni. A vízóránál szokott lenni fagytalanító csap, amit ha megnyitsz, akkor a ház teljes vízvezetékéből oda lemegy a víz. Ha ilyened nincs, akkor az óra után meg kell bontani a rendszert, és úgy leengedni, a csapok megnyitásával. Ha nem engeded le így a rendszert, csak megnyitod a csapokat, akkor a kifolyóhelyek alatti rész telve marad vízzel, és elfagyhat.
("Elég oda a 0,1 °C is.")
"Már abban az esetben, ha nem jön be egy hideg időszak."
Így igaz. Úgy értettem, hogy SOHA ne legyen 0.1 fok ALATT.
Értem én, hogy pufferben gondolkodunk, és legyen több, de
a lényeg ugyanaz, ne essen 0,1 fok alá, bármi történik.
("A csapvíz elvileg 4 °C alá nem megy le, csak ha "megáll" a keringés.")
"A csapvíz nem kering. Esetleg nyitva lehet hagyni kicsit a csapokat, hogy jöjjön a talajból a viszonylag melegebb víz, de akkor meg minden csapon elmegy egy köbméter naponta, ez sincs ingyen."
Ki mondja, hogy kering a csapvíz? Ha egy házban van vízhasználat, akkor a kültéren a földben akkor sincs fűtés, de elvileg a szolgáltató nem ad 4°C alatti vizet, erre értettem.
Ezzel azt akartam hangsúlyozni, hogy a nagy mínuszokban sincsenek a föld alatti vízvezetékek fűtve, mégse fagynak el, a 4 °C (és a nyomás) miatt. Még akkor sem szabadna neki megfagyni, ha a házban víztelenítve van minden, korrektül. Ekkor ugye nincs keringés, a vízvezetékrendszerben "áll a víz", és megesik néha, hogy elfagy az elzárónál (hibás akna, rossz elzáró, stb).
"És miért ne menne le 4 fok alá, ha sehonnan nem kap meleget?"
Így van, néha lemegy 4 fok alá, de a hőtartalom mellett van egy ott egy kis nyomás is, ami elvileg állandó. Tehát ha hűl, akkor a szolgáltató nyomásesést érzékelhet, kiegyenlíthet. Ennek ellenére megesik, hogy befagy több hét után, de ritka (esetleg nem is fagy át teljesen).
("Nem tudja szétfeszíteni, mert nincs TELE a cső")
"Ez így van, de ebben csak akkor kell bízni, ha vízimértékkel megnézted a fűtéscsöveket és a radiátorokat. Elő szokott fordulni, hogy rosszul építik be, és nem a jó irányba lejt, aztán egy rész telve marad vízzel."
Korrekt. A kérdésnél nem indulhatunk el a kályhától. Ha nem is lejt "jól" az a cső, akkor is egy jégdugó, egy rúd alakú jég keletkezhet benne, ami a cső szálirányába tágulhat, így sem fog keresztmetszetben feszíteni (annyit). Főleg, ha a légtelenítők nyitva vannak, és a tágulási irányban (levegős csőrész) nyitott a rendszer.
"A vízvezetéket nem elég elzárni, hanem le is kell engedni. A vízóránál szokott lenni fagytalanító csap, amit ha megnyitsz, akkor a ház teljes vízvezetékéből oda lemegy a víz. Ha ilyened nincs, akkor az óra után meg kell bontani a rendszert, és úgy leengedni, a csapok megnyitásával. Ha nem engeded le így a rendszert, csak megnyitod a csapokat, akkor a kifolyóhelyek alatti rész telve marad vízzel, és elfagyhat."
Korrekt. Ahol nincs víz, ott sehogy se lehet jég(képződés).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!