Milyen dokumentumokat kell elkérni, mit kell megnézni lakásvásárlás során az eladótól?
A tulajdoni lapot le tudod kérni az ügyfélkapudon keresztül
évente 2 vagy 3 ingyenes (nem hitelesített, de neked megfelel, hogy képbe legyél).
A fűtésszámlákat valóban nem árt megnézni, továbbá a többit is nem e van elmaradás.
A víz, villany, gáznál mindketten (eladó/vevő) bemenni a szolgáltatóhoz.
"Szokatlan a gondolat, hogy elmegyünk egy házhoz, és végignézzük a nyílászárókat, a falakat, a pincét a padlást, az elektromos hálózatot."
Nem szokatlan, -így kell tudatosan vásárolni, vigyetek magatokkal egy valamire való építőt, normálisabb kőművest aki valóban érti is.
-Utólagosan szigetelt (alap), utólagosan alapozott házat (vályog) felejtsd el, ha csak nem nagyon olcsó és van pénzed újat építtetni.
Belülről szigetelt -falak, szintén felejtős, ha csak nem szeretnéd hogy minden berohadjon, bepenészedjen.
Ha pénzed van rá akkor csak is téglából épült min B38, és ha lehet nem régebbi mint 30 éves.
-Gondolom nem olyan házat akarsz venni amit aztán életed végéig toldozod foltozod, lehet hogy drágább de megéri.
-Ha meglátsz egy könnyű-szerkezetes házat menekülj.
Ha olcsó fűtést akarsz akkor cirkó gázkazán, esetleg vegyessel kombinálva, konvektor megeszi a fejed, de ha bírod a hideget akkor olcsó is lehet :) .
Tájékozódj az adott településen milyen adók vannak.
Nagyjából ennyi.
Egy lakással a környéket is bevállalod. Tehát ha megfelelőnek találjátok a lakást, járjatok körbe a környéken - nézzétek meg, mennyire rendezett, van-e eldobált szemét, kutyakaka és hasonlók (nem írtad, milyen környék - városi paneles vagy kertes házas vidéki, de gondolom érted, mire gondolok).
Ha egy ház egyik lakásáról van szó, mindenképpen a közös képviselőt keresd meg, kérdezd meg tőle, van-e tartozás a lakáson, és mintegy mellékesen beszélgess vele arról is, hogy milyenek a leendő szomszédok. Ugyanezt a vidéki lakás esetében a kocsmában érdemes megtenni, garantáltan mindent tudni fogtok a házról évekig visszamenőleg.
Én semmilyen dokumentumot nem kértem.
A tulajdoni lapot megnéztem, de azt direkt nem az eladótól kértem, hanem hivatalosan intéztem.
A fűtésszámla engem nem különösebben érdekel, legföljebb, ahol távfűtésnél az egész ház ugyanannyit fizet, és úgysem lehet szabályozni. De egyéni szabályozásnál nem mérvadó az ő számlája, mert nem biztos, hogy nekem is ugyanolyan a hőigényem.
Talán a közös költségről érdemes papírt kérni, pláne, ha lift is van a házban (ott magasabb szokott lenni).
De ha őszinte vagyok, egy jó vételtől nem tartana vissza, hogy havi kétezerrel több a közös költség, mint a másik helyen, ahol ugyanilyet egymillióval többért adnának. Gondolj bele, 40 év alatt se térülne meg.
Mit kell megnézni? Na, ez már lényeges!
Először is a környéket, a fekvését. Mennyire zajos/csendes, milyen tájolású, szélső vagy középső lakás. Milyen a tömegközlekedés, a bolthálózat a környéken? Orvos, gyerekorvos, gyógyszertár, óvoda, iskola milyen messze van?
Milyen a közbiztonság a környéken, vannak-e lelakott házak, lumpen elemek a közelben?
Mikor épült a ház és milyen anyagból? Volt-e építés óta komolyabb felújítás? Mivel fűtenek, mikor építették azt ki? Milyen anyagúak az elektromos vezetékek, voltak-e cserélve építés óta? Voltak-e cserélve a vízvezeték csövek?
A lépcsőházban próbálnék szomszédot, házbelit elkapni, hogy békésen megférnek-e ott az emberek, vagy egy darázsfészekbe kerül, aki odaköltözik. Esetleg a közös képviselőt megkeresni (bár ha külső cég látja el, akkor személyes tapasztalata nemigen lesz).
Érdemes a lépcsőházban körülnézni, van-e nyoma rongálásnak, szemetelésnek. Ez sokat elmond a házban lakókról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!