Kikapcsolt fűtésnél, kevés pénzből hogyan lehet a páratartalmat növelni?
Egészségügyi okok miatt elkezdett foglalkoztatni a lakás páratartalma.
A legrosszabb házközponti fűtés, egyedi mérő nélkül. Ha menne a fűtés, 25 fok lenne, ha rossz kint az idő, 27, sőt, 28, ha kint süt a nap. Két radiátor megy csak: a konyhában, mert ott nem tudtam elzárni, és amúgy is ott van régi nyílászáró és a fürdőszobában.
Most beszereztem egy digitális hőmérőt. 21-23,5 fok között ingadozik a hőmérséklet, a páratartalom 20-35% között, 35% például teregetésnél.
Nagyon szeretem a friss levegőt és nem bírom az elhasználtat; pár óránként teljesen nyitott ablakos, gyors szellőztetést csinálok. Felkelés után, lefekvés előtt és pár óránként.
Sok szobanövény van, páfrány is és egy, aminek permetezni kell vízzel a levelét. Ennek ellenére a fenti értékek jellemzőek.
Nos, ilyen körülmények között mit lehet csinálni?
Ennél többet nem nagyon tehetsz. Szellőztetés, szobanövények, és a teregetés. Azt még megteheted, hogy folyamatosan nedvesen tartasz egy törölközőt a radiátoron (vagy akárhol máshol, de gondolom ott akadálna a legkevésbé).
Vannak háztartási párásító készülékek, de akinek van az ismerőseim közül, egyikük sincs vele megelégedve. De ha van rá 8-10 ezer forintod, tehetsz egy próbát.
radiátorokra edényt és benne vízet párologtassál folyamatosan. Vannak hideg párásítók.
A 20 % már nagyon száraz, biztosan jó a páramérőd?
Jobb ötletem nincs, mint az előttem szólóknak...
Sajna a szellőztetés télen könnyen leviszi a párát (bár nem tudom, ilyen értékeknél mit csinál, nálunk úgy van 60%, hogy sokat megy a párátlanító, mosás után pedig be vannak zárva a géppel a ruhák a kis fürdőbe). Pont úgy, ahogy nedves nyarakon felviszi. Na az kicsit az ellentéte annak, ami nálad van, bár párásítani könnyebbnek tűnik. Mi lecsökkentettük a szellőztetést, én se szeretem az ilyet, de inkább, mint 80%-ban aludni... Így is brutális volt a páratartalom, nyilván főleg szellőztetés után.
"Hideg radiátoron is számíthat a párologtató?"
Igen, csak kevésbé hatékony, mint fűtés idején, de a semminél azért több.
Igazából a levegővel érintkező vízfelület mérete a lényeg, ezért jobb egy vizes lepedő vagy törölköző, mint víz egy edényben. És ha az a törölköző frottír, az újabb felületnövelő tényező egy vászonhoz képest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!