Miért van az, hogy télen háztípustól függően vagy túl nedves vagy túl száraz a levegő?
Fűtési szezon idején a magánházakban általában a túl párás levegővel küzdenek, miközben panellakásokban vattát köp az ember a száraz levegőtől. Mi okozza ezt az durván éles különbséget a kétfajta épület között?
Én panelban lakok, és alapból 20% körül van a páratartalom bent digitális eszközzel mérve. Kiteregetés után is csak 3-4%-al megy feljebb, ha egész éjjel használok elektromos párásító készüléket a legnagyobb fokozaton, akkor is csak 35-40%-ra tudom feltornászni, ami az orvosi javaslatok szerint még mindig túl alacsony. Ez mitől van?
Magánházakban max akkor túl párás a levegő, ha régi építésű, és/vagy a vízszigetelése nincs egészen rendben. A falakba felszívódott nedvességet a fűtés folyamatosan párologtatja, ez okozza a magas páratartalmat. Ehhez vedd még hozzá, hogy sok magánházban kályhával, (esetenként nedves) fával fűtenek, ami további párásodásnak az okozója lehet.
A panelban általában radiátorok adják le a hőt, ez a fűtési mód pedig már önmagában is levegőszárító.
Az újabb építésű társasházakban is túl magas a páratartalom, általában gyorsan be is penészesednek, mert annyira gyorsan túl akarnak lenni az építkezésen, hogy nem várják meg, míg a falak rendesen kiszáradnak.
A panel a földtől is messzebb van, tehát ami alulról párolog, ami felülről csapadékként zúg rá, az is viszonylag kis felületen érinti. Nálunk a függönymosás után azok nedvesen való visszaakasztgatása szokott segíteni, meg két mosás után azért itt is pára van (panel). A műanyag nyílászárók sokkal több párát tartanak benn, mint a fa nyílászárók.
Mivel fűtesz?
A száraz levegőt általában a légcserélődés okozza. A benti magas víztartalmú levegő kimegy, a kinti alacsony víztartalmú levegő bejön.
A családi házaknál két változat van:
- egyedi fűtés, ekkor a párás szobalevegő a kéményen keresztül távozik, helyette friss, alacsony víztartalmú levegő jön be kintről valahol. Ha nem tud bejönni, akkor a lakók kipurcannak a CO-tól.
- központi fűtés, ekkor nem jön be friss levegő. Ilyen házakra az a jellemző, hogy légmentesen le van szigetelve a belső tér, mert jaj, majd egyből elszegényedünk, ha bejön egy kis friss, hideg levegő. Az ilyen házaknál nem nagyon megy 60-70 % alá a relatív páratartalom, még napi 1-2 szellőztetés esetén sem.
A panelekben általában jó a szellőzés, mert van beépített szellőző, tehát a benti párás levegő ki tud menni. Családi házaknál szellőző nem nagyon van, csak esetleg egyes új építésűeknél.
Köszi a válaszokat, így már értem.
Nálam a panelban központi fűtés van.
Műanyag ablakok vannak, lehet, hogy akkor az ablakok tetején lévő légbeejtőt be kellene valahogy tömködnöm? Ha nem szelelne úgy a levegő rajtuk keresztül, akkor több pára maradhatna bent?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!