Ablakok párásodása ellen valami "csodaszert" valaki?
Gyakori, pár perces szellőztetés csodákra képes.
(Meg a szárítógép.)
Nincs csodaszer, ha a hidegebb ablakon kicsapódik a víz, akkor megteszi, bármit kensz rá.
Minél rosszabbul szigetelt az ablak s minél nagyobb a páratartalom, annál rosszabb a helyzet. Ez utóbbin segít valamit a szellőztetés (hidegben mindenképpen, máskor akár ronthat is a páratartalmon) és a párátlanítógép. Egyik se ér semmit nedves nyarakon, sőt, de ilyenkor még a maximálisan nedves kinti levegőben is alig van pára.
Ha a penészedéstől fél az ember, akkor előbb azért vegyen egy páramérőt, egy rendes párátlanító, ami ér is valamit, megvan minimum pártízezer forint...
Penészedésre 70% felett lehet számítani, az embernek 40-60% a jó, az ablakok pedig akkor párásodnak, ha a szoba levegője a belső felületük hőmérsékletére hűlve eléri a 100%-os relatív páratartalmat.
Lehet, hogy nem extrém párás a levegő, csak az ablak hideg.
A fűtéstől nem lesz kisebb a levegő abszolút páratartalma (pont hogy megnő a lehetőség a nagyobb abszolút páratartalomra), a relatív persze igen, de az az ablaknak nem számít, mert ott egészen más a hőmérséklet, így a relatív páratartalom is.
Hőszigetelt dupla vagy tripla üvegezésű ablaktábláid vannak?
Ahogy a #6-os válaszoló javasolta, vegyél egy-két olcsóbb páratartalom mérőt és méréssel győződj meg arról, hogy mekkora nálad a relatív páratartalom. Próbáld 50% alatt tartani. A legkönnyebb néhány perces kereszthuzattal kiengedni a sok párát tartalmazó benti levegőt.
A páratartalom rendszeres kiszellőztetésére azért van szükség, mert újak a nyílászáróid, és légmentesen zárnak. A páratartalom viszont mindig képződik. Legnagyobb mértékben a száradó ruhák, a kövezet felmosása, a fürdés-tusolás-hajszárítás növeli a páratartalmat. Vagy a főzés, ha az elszívó nincs kivezetve a szabadba. De a szobanövények is párologtatnak, és az emberi lehelet is bár kismértékű de folyamtos páratartalom növelő tényező.
Emiatt rendszeres, gyors, pár perces kereszthuzattal a bent folyamatosan nővekvő páratartalmat ki kell szellőztetni.
Lehetőség a páramentesítő gép beszerzése is. Megfontolandó, hogy a szellőztetés hőveszteségének a pótlása, vagy a páramentesítő üzemeltetése a költségesebb. Nyilván a páramentesítő használata mellet is szükség van jól záródó ablakok mellett a szellőztetésre, hogy a légzéssel elhasznált levegőt friss, oxigénben gazdagra cseréld, és a kilehellt széndioxidot kiengedd.
Az ablakok azért párásodnak, mert a páratartalom magas, az ablaküveg hőmérséklete meg a harmatpont alatti, és a pára kicsapódik rajta.
A táblázatban a piros a léghőmérséklet, a kék számok a levegő relatív páratartalma, a belül lévő fekete szám meg a két érték kereszteződésében az a harmatpont hőmérséklet, amelynél ha az ablakod alacsonyabb hőmérsékletű, akkor le fog csapódni a pára.
[Ha a páratartalom mérőt majd kísérlet képpen a szabadba is kiteszed, és azt látod, hogy mondjuk nulla fok kinti hőmérsékleten kint magasabb a páratartalom értéke mint bent a 22 fokhoz tartozó páratartalom, akkor ne merüljön fel benned, hogy nem érdemes szellőztetni. A kinti hideg levegő majd bent ha felmelegszik - lényegesen alacsonyabb lesz a relatív páratartalma, szóval a dolog erősen hőfok függő! Ha kint hideg van, akkor is érdemes és hatékony szellőztetni, ha a kinti hideghez tartozó relatív páratartalom viszonylag magas!]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!