Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Néztétek a mai (október 10. )...

Néztétek a mai (október 10. ) RTL híradót? Hogy volt ez a CO mérgezéses dolog?

Figyelt kérdés

Szüleim aggódva hívtak fel, hogy a híradóban volt egy hír, miszerint egy család szénmonoxid-mérgezést kapott, mert először kandallóval fűtöttek, majd később, ahogy hűlt a kandalló, bekapcsolt a gázkazán.


Megnéztem én is utóbb a bejátszást: a szakértő azt mondta, hogy a bajt az okozta, hogy a kandalló meleg kéménye felé indult el a CO a lakáson keresztül, nem pedig a gázkazán hideg kéményén keresztül a szabadba. A riport végén elhangzott, hogy a családnak mindenképpen le kell cserélnie a kazánt.


Mi is így fűtünk, mármint, begyújtunk a cserépkályhába, de az emeleten hideg van, és bekapcsoljuk a gázcirkót is, ami az emeleten található.


Szerintem ott az lehetett, hogy nyílt égésterű a kazán, mert egyébként nem tudom elképzelni, hogy a CO elindul a lakáson keresztül a meleg kémény felé.


Valaki hozzáértő elmagyarázná, hogy is van ez, mert egy kicsit én is aggódom. Köszönöm szépen előre is!



2016. okt. 10. 22:54
 1/8 anonim ***** válasza:
Itt van gond akkor , hogy mehet egy kéménybe füstelvezető rendszerbe két eltérő fűtési mód ? Az se mai dolog lehet hogy lakáson belül van cirkó . Itt tervezési hibák és stikában veszélyesen bekötött esetről van szó .
2016. okt. 10. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Szerintem nem egy kéménybe volt bekötve, mutatták is a riportban, hogy két külön kémény volt. A lakáson keresztül ment el a CO a meleg kémény felé, magyarul vissza tudott áramlani a lakásba. Szerintem ez csak nyílt égésterű kazánnál lehetséges.

Sok helyen van lakáson belül a kazán, teljesen mai dolog, hogy pl. a konyhába teszik vagy a fürdőbe. Sok helyen láttam, jó pár házat megnéztünk nemrégiben, költözés miatt.

2016. okt. 10. 23:25
 3/8 anonim ***** válasza:

Ezért nem érdemes megspórolni azt a párezer forintot, amibe egy CO-szenzor kerül. Ha az valami rosszat érez, azonnal elkezd sípolni (lehetőleg ne valami made in china ipari hulladékot vegyetek).

A bajt eredendően az okozta, hogy fos az égés a kályhában. Ha szarul ég el a cumós, akkor keletkezik CO. Tökéletes égés esetén ilyen nem történik, ugyanis a CO éghető gáz, égéskor széndioxiddá alakul.

2016. okt. 11. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

A kazánnal volt a gond, nem a kályhával. A gázkazánban keletkezett CO, az indult meg a lakáson belül a kályha meleg kéménye felé.

Ezt a részét nem értem: ezek szerint egyrészt nem is keletkezhetett volna ilyen gáz, másrészt hogy indulhat meg a lakáson belül egy teljesen másik kémény felé, ami meleg?!

2016. okt. 11. 08:36
 5/8 anonim ***** válasza:
Érdekes, hogy 20-25 éve nem hallottunk ennyi CO mérgezésről, pedig akkor csak nyílt égésterű kazánok voltak...nagyon dolgozik ez a kazángyártó-kéményseprő lobby.
2016. okt. 11. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Utolsó régen azért nem volt ilyen, mert szeleltek az ajtók, ablakok, a ház folyamatosan át volt szellőztetve, és rendesen volt huzat is.

Nameg a hagyományos kályhánál érezni lehetett a füstgázt, ha visszajött a lakásba

2016. okt. 11. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem láttam, de ha helytálló a leírásod, akkor egyértelmű a helyzet.

Ha át van melegedve a kémény, akkor abban nagyon erős a felfelé áramlás, még akkor is, ha már nem ég a kandalló.

Bármilyen fűtőeszközről van is szó, ha miután kialudt, vagy már majdnem kialudt, a padláson megnézed a tisztítóajtónál, hallod is az áramlást. De még ha nincs is begyújtva, csak az adott helyiségben meleg van, a szabadban meg hideg, akkor is a kezedet belógatva ezen a tisztítóajtón, érzed is, hogy húz felfelé.

Na mármost, ha megvan az átforrósodott kéményben ez az erős felfelé áramlás, akkor a felszálló levegő helyére új levegőnek kell érkezni a lakásba, amennyiben nyílt égésterű a szerkezet. Ha nincs beépített szellőző, valamint jól szigetelő ablakok meg ajtók vannak, akkor ugyan honnan jönne be a friss, hideg levegő? Hát adott: a másik kéményen, ami nincs még felmelegedve, mert ott sokkal gyengébb a feláramlás ereje.

(Hogy miért keletkezett CO a CO2 helyett, arra viszont nincs tippem.)


Ilyen CO-mérgezéseknél szinte mindig gumiszigeteléses ablakok vannak, nem tudom, figyelted-e a tegnapi híradóban, én már korábban jópárszor. Kicseréltetik a huzatos ablakokat, aztán onnantól már nem tud az égéshez szükséges levegő bejutni a lakásba, elégtelen lesz az égés, CO2 helyett CO keletkezik, aztán megfelelő alkalommal vissza is megy a lakásba.

2016. okt. 11. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó, köszönöm szépen a választ, így már értem! Ehhez viszont gondolom, valóban nyílt égésterű kazán kellett.

Ezek szerint a huzat a meleg kéményben úgy működött, mint egy szivattyú, és csak ott talált nyílást az egész házon, így onnan szívta a "levegőt".

Sajnos egyre több a baleset, főleg a nyílt égésterű vízmelegítőkkel. Nálunk otthon több szellőző is van a házon - gyakran prüszkölök is miatta, hogy a környékén bizony hideg van, és jön be a hűvös levegő, de ennyi kell, mert egyébként műanyag ablakok vannak. A kazán viszont zárt égésterű, ennek örülök.

Köszönöm még egyszer a választ! :)

2016. okt. 17. 09:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!