Szerintetek kell félni a lakótelepek lerobbanásától, elértéktelenedésétől?
olvastam egy hosszabb távú tanulmányt, ami szerint a probléma inkább az velük, hogy energetikailag képtelenség úgy felújítani őket, hogy azok kicsi rezsivel rendelkezzenek, és megfeleljenek a kor követelményeinek. Gond, hogy itt a tulajoknak általában a kevesebb pénzüek, ami szintén a felújítást hátráltatja, valamint a sok szint. Nemhiába döntöttek sok más országban a lebontás, vagy pár emeletig visszabontás mellett.
Mivel nálunk ez nem kivitelezhető -ennyi embert nem tudnának hol-hová elhejezni, így maradt a felújítás. Viszont a hátránya ennek, hogy az amúgy hiányosan összeépített panelfalak jellemzője a fúrás esetén a kagylós kitörés. A sok szigetelés rögzítése is ezt okozza, és így felszínre kerülhetnek a panelt erősítő vasak, és ha levegővel érintkezik, vagy a rossz hőhidas részek miatt párásodik, akkor a vasak egyszerűen kirohadnak, ha eddig még nem tették ezt.
A panelek ára ment fel a legjobban. Keresett mert még mindig a legolcsóbb.
Hol hallottad, hogy hamarosan elbontják őket? Mert én sehol.
Gettósodás? 15 millió egy panel. Albérlet is horror. Gettó népség nem tudja megfizetni. Persze környékfüggő is de ramaty környéken nem kell venni.
4
Persze, hogy kifizetődő lenne az építési vállalkozóknak és az államnak aki munkájuk után beszedné a járulékot, adót, áfát. De kitől? Az fizetné aki majd az újban lakna, megvenné. De aki ma panelban lakik annak erre jellenzően nincs pénze így marad minden ahogy van.
Ha a panellakónak van pénze akkor jellemzően családi házba költözik ahol nincs alsó, felső meg oldalsó szomszédja.
Mindenféleképpen kell, Kérdező, mégpedig több oka is van.
Először is, te magad is mondtad, hogy ezek a betonkaptárak nem az örökkévalóságnak épültek. 50-100 évet nagy nehezen kibírnak, de egy szép napon összedőlnek. Igen, tudom, hogy nagyon időtállóak és strapabíróak, de lássuk be, egyik se egyiptomi piramis, és egy bizonyos idő után csak szerencse kérdése, mikor omlik le. A kúrmány nem azért foglalkozott panelrombolással, hogy a lakókat szivassa, hanem mert tisztában vannak vele, hogy ketyeg az órájuk, és inkább költözzenek ki maguktól egy kis pénzért, minthogy a fejükre szakadjon az egész.
- Másrészt ezeket egy olyan korban emelték, amikor a technika nem volt még ennyire fejlett. A mai épületgépészet össze se hasonlítható a Kádár-korszakbelivel, tehát a standardok, beszerelési módok, közművezetés, egyéb épületgépészeti szabályok nem mindig alkalmazhatóak a panelházakra. Nem véletlen hogy manapság már nem építenek ilyen vasbeton lyukakat.
- Harmadrészt pedig, mivel értéktelenednek az ilyen lakások, a söpredék, aljanép fog odaköltözni, mert erre futja (vagy csak simán önkényesen elfoglalják az üres lakást, ha meg megy a KK lamentálni, jól péppé verik). Épeszű ember nemigen hiszem hogy lakna olyan helyen, ahol arra kell hazamennie egy héten ötször, hogy felnyomták a lakását, és vittek belőle mindent, ami mozdítható.
Bizonyára nem minden panel jut olyan hamar a sorsára, mint ahogyan a pécsi magasház jutott...
De abban is biztos vagyok, hogy már most elektromos energiából dupla annyi a lakók felhasználása, mint amilyen kapacitásra a tervezéskor gondoltak, és amit a kivitelezők megépítettek. De az áramellátás és a gépészet csak az érem egyik oldala. Nyilván a házak szerkezete idővel előregszik. Hogy tényleg kibírják-e a 100 évet, és akkor van még 40-50 jó évük, vagy sem, ezt majd az idő megmondja. Lehet vannak olyan épületek, amik a 150-et is megérik simán. Nyilván vannak olyanok is, mint a pécsi magasház. Ezek a házak abban a létező szocializmusban épültek, ahol még nem működött minőségbiztosítási rendszer...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!