Napelemes rendszerrel való fűtés esetén mennyi az éves villanyfogyasztas?
Sok, ezt így nem lehet megmondani, mivel az egyetlen konkrét szám a lakás alapterülete. Tudni kéne milyen szigetelés - az alapján sacc/kb. milyen energiaosztályba esik a lakás, milyen fűtőtesteket akartok beszerelni, a többi fogyasztót mennyit használnátok, mennyi felétek a napsütéses órák száma, a napelem milyen szögben állna, satöbbi.
Tippre azt mondanám, hogy egy kicsit drágább max., mint gázzal, de a beruházási költségek horribilisak lesznek. Ha bővebben érdekel keress meg egy energetikai szakit, hogy csináljon nálatok felmérést ez ügyben, aztán lehet, hogy ő meg totál mást fog mondani.
Tényleg nem lehet így megmondani. Mindazonáltal sokminden számít. Forró napsütésben a napelem túlmelegszik és drasztikusan csökken a hatásfoka is. A többit felsorolták.
de vannak ezzel foglalkozó fórumok, kérdezz ott, ők már túlvannak ezen és használják, ott többre mész, végigböngészve a fórumot is kaphatsz választ.
Nekem van napelemes rendszerem, de a fűtés nem erről megy.
A 3,5 kW teljesítményű rendszer 3,5 év alatt valamivel több mint 10 MWh elektromos energiát termelt. Debreceni vagyok, az átlagos napsütötte órákból tervezéskor én 1100 kWh/év értékkel számoltam minden kilowatt teljesítményre a szakirodalom alapján, de a valós érték nálam 3,5 év átlagában 952 kWh. Szóval nálam a napelem minden kilowattnyi teljesítménye 952 kWh áramot termel egy év alatt.
[1.]A fűtéssel kapcsolatban kérdezném, hogy egy az egyben akarod elfűteni a villamos teljesítményt (infrapanel, olajradiátor stb.), vagy hőszivattyúzni akarsz hőszivattyúval, vagy hűtő-fűtő klímával?
Én magam csak a ház általános áramfogyasztását terveztem ellátni a napelemrendszerrel, a fűtés hőszivattyúról megy, H tarifás árammal. Az áramtermelés és a H tarifa nem összemosható. Így nekem jobban megéri.
Napelemmel fűteni kicsit húzós. Megmondom azt is, hogy miért. A 2 m2 nél kicsivel nagyobb napelemtábla (ebből van 14 db) darabonként 250 W csúcsteljesítményre képes. De egy ugyanekkora méretű napkollektor meg tízszer ennyi csúcsteljesítményű ideális esetben, szóval 2500 W a teljesítménye. Tehát az árammá alakítás elég rossz hatásfokkal megy. De kollektort meg nem akartam, mert nem tudtam elképzelni magam, hogy mi a túrót kezdek nyáron a rengeteg forró vízzel?!?
Ahhoz, hogy a kérdésedre választ lehessen adni, még egy kérdésem lenne az előző mellé. [2.] Ebben az épületben laksz már egy éve? Ha igen, vedd elő a fűtés-számláidat, és átszámoljuk. Ha fával fűtöttél, akkor azt írd meg, hogy mennyi és milyen fa, és milyen áron ment el egy év alatt. Ha gázzal ment a fűtés, akkor a gázszámlákat írd meg. És megpróbáljuk itt közösen kiokoskodni, hogy ilyen enyhe teleken mennyi a házad hőigénye, és kiszámoljuk, hogy gáz helyett mennyi áram fogyna, ha gáz helyett árammal fűtenél. Természetesen a villanyszámlákat is add össze egy évre, és azt is írd meg...
A fal 35-os és 10 cm szigetelés lenne rajta. Mivel ezt a házat tervezem venni ezért semmilyen számla nincs. Amit tudok hogy most 1370 kWh-ot hasznaltunk el.
A fűtés lenne 3 db 500 W-os panel és egy 2000 W-os. Ezek elektromos panelek lennének.
Erre mondtak durván 4000 kWh-t, egy télre. Itt szakoldalon tájékozódtam.
A bojler fogyasztása kb 1300 kWh egy évre.
Amit nem tudok hogy az indukciós lap és a sütő mennyit fogyasztana egy évre! ?
Természetesen reálisan gondolva nem lenne gond hogy ha a villany számla nem nullára jönne ki.
#3-as vagyok. 1370 kWh éves áramfogyasztás? Egy hűtő, két számítógép, egy mosógép, egy botmixer a világítás és egy kis tévézés? 4000 forintos havi villanyszámla a jelenlegi háztartásod?
A sütés főzés miatt ne aggódj, az minden átlagos háztartásban (ha nem étterem vagy, de rendszeresen főzöl) tizede szokott lenni sacc per kábé a fűtés költségéhez képest. És a közben fejlődő hő télen bennmarad a házban.
Mondjuk, ha a bojler fogyasztásának a felével számolsz sütéshez főzéshez, nem tévedsz nagyot. (600 kWh)
Szóval a jelenlegi áramfelhasználásodhoz hozzáadva eddig 2000 kWh. Meg a fűtés és melegvized 5300 kWh-ja, az összesen 7300 kWh éves felhasználás.
Szerintem akkora déli tájolású megfelelő tetőfelületed nincsen ezen a 47 m2-es házon, hogy egy ehhez szükséges 6-7 kW-os rendszert telepíteni tudj.
Mondjuk ha felfér 20 panel, már boldog lehetsz.
Mondjuk te naposabb helyen laksz mint én, nálad megterem az 1100 kWh minden kilowatt teljesítményen, az 5500 kWh/év
7300-5500=1800
Na ezt az 1800 kWh-t kellene kifizetned, az meg 35 Ft-os áron 5250 Ft/hó és már a fűtésed is megvolt.
Miquel kedvéért teszek egy kis kitérőt:
A gyártó által vállalt 30 éves panel-teljesítménygaranciára alapozva számoljunk 30 évre úgy hogy 1100 kWh/év/kW helyett csak ezret termeljünk, és kell még 1 alkalommal az invertert kicserélni az inverter 7 éves garanciájának lejárta után.
Befektetés így összesen 2.200.000
Termelés: (5x1000 kWh/év) x 30 év = 150.000 kWh
Vegyük végig a mai áron 35 Ft/kWh áron, az (150ezer)X35=5.250.000
Szóval kedves Miquel a 2,2 MFt befektetés aránylik az 5,25 MFt megtermelt áramhoz. Ez nekem jó megtérülés, és szerintem mindegy, hogy hány ember használta!
Visszatérve a kérdezőhöz:
nem baj, hogy nem laksz ott jelenleg. Ne szégyellj elmenni, és megkérdezni, hogy mennyi volt az éves fűtésük. Én is ezt csináltam, mielőtt megvettem. Elkértem a számlákat és a telefonommal lefotóztam. Még a padlásra is felkérezkedtem, hogy mennyire jó a födém hőszigetelése - kiderült azon is javítanom kellett.
És azt is nézd meg, mekkora a déli tetőfelület, felfér-e rá a 20 tábla!
Mindenképpen kellenének még az adatok, mert jelenleg az általad tervezett 3,5 kW-os maximális hőigénnyel számolunk, és az általad írt adatokból az tűnik ki, hogy a tanácsadóid napi kb 7 óra fűtéssel számolnak nálad átlagban. Ez lehet, hogy jó sacc, de lehet, hogy a megszerzett adatok fényében majd korrekcióra szorul.
Néhány dolgot kifelejtesz a számításból. Az ember jellemzően nem akkor van otthon, amikor süt a nap. Nem olyankor főz, nem olyankor mos, nem olyankor takarít, de még a számítógépet sem akkor kapcsolja be. Ehhez biza akkumulátorok kellenek, amik nem fogják kiszolgálni a 30 évet. De még 10-et sem.
A gyártó által vállalt 30 éves panel-teljesítménygarancia erősen optimista (sőt idealista) számtanóra eredménye. (Energetikusi végzettségem is van.)A panelek degradációja az első évben eléri a 30%-ot.
Ha az általad felvázolt megtérülés valóban létezne, mindenki rohanna napelemet szereltetni a háztetőre. Ezzel szemben egyetlen energetikusnak sincs, sőt Mo-on egyáltalán nem is jellemző a megléte. Németországban rengeteg van, mert ott támogatják a zöld energiát.
"Ehhez biza akkumulátorok kellenek"
Nem.
Nem kellenek.
Ne haragudj meg, de a végzettségedhez tartozó alapvető szakmai és jogszabályi ismeretekkel sem rendelkezel, Vagy azok borzasztó módon elavultak.
Itt lehet például tájékozódni, hogy mi a jelenlegi gyakorlat.
Nem az elmélet, vagy a kocsmai szóbeszéd, hanem a valós gyakorlat!
Az egyetemes áram-szolgáltatódat használod akkumulátornak, és a nyári sok napsütéses hosszú nappalokon megtermelt elektromos energiát feltáplálod a hálózatra, és majd elfogyasztod a borús, téli, hosszú estéken, vagy jövő évben. Jogszabályi kötelezettsége átvenni tőled a megtermelt áramot!
"A panelek degradációja az első évben eléri a 30%-ot."
Ez sem igaz. Lehet, hogy 20 évvel ezelőtt még így volt, de a 3 évesnél idősebb rendszeremen ez nem tapasztalható. A valós tényeket mondom a saját gyakorlatomból, és nem a szomszédom mesélte a kocsmában.
"Ha az általad felvázolt megtérülés valóban létezne, mindenki rohanna napelemet szereltetni a háztetőre. Ezzel szemben egyetlen energetikusnak sincs"
Ha mindegyik ilyen több évtizede elavult ismerettel rendelkezik, nem csodálom!
Nézd, én nem vagyok saját magam ellensége, és 4 éve, amikor elkezdtek drasztikusan csökkenni a banki kamatok, nem tartottam tovább a bankban a pénzem, hanem befektettem a banki kamatnál nagyobb hozamot hozó befektetésekbe. Többek közt napelemrendszert is befektetésképpen csináltam. A rezsicsökkentés előtt 9 éves megtérüléssel számoltam. De lement az áram ára 50 Ft-ról 35-re, így nem 9, hanem 13 év alatt fog megtérülni a rendszer. Az én 3 évnél idősebb rendszeremre még 25 év teljesítmény garanciát vállalt a panelekre a gyártó. A mai panelekre már 30 évet vállalnak! Nem kell elhinni persze, de up to date ismeretek nélkül nem kellene itt fikázni, és vitatkozni a tényekkel.
Kedves Miquel, természetesen elnézem a "kötekedést". Mondjuk az egyszerű kötekedőnél te jóval nagyobb formátumú ember vagy, különben nem született volna meg ez az önkritikus komment. Le a kalappal előtted, minden nagyrabecsülésem a tied. Az egyszerű kötekedők ilyet nem tesznek, csak a nagyok kiváltsága a tévedés beismerése!
Az áram átvétele ha nem is ennyire, ahogy írod, de valóban húzós. Szóval nem érdemes túltervezni és túltermelni. Amit termelsz, azt érdemes mind elfogyasztani.
Ha megnézel egy tételes villanyszámlát, ahol az energia nettó ára mellett szerepel még a továbbítási díj meg a hálózatfejlesztési díj, meg a szerkezetátalakítás, meg szolgáltatói veszteségek, meg adók meg egyebek, akkor kiderül, hogy a villanyszámlában az áram ára körülbelül a fele az fizetendő végösszegnek.
Tehát a 35 Ft-os áramszámlából 17 Ft az áram ára, a másik durván 17 Ft meg a fent sorolt egyebek, meg amit mások ellopnak. Nyilvánvaló, hogyha te túltermelsz, akkor a szolgáltató csak a 17 Ft-os effektív áramárat adja oda neked.
Mivel a szolgáltató oldalát én sem teljes figyelemmel olvastam végig, és az első év végén a szaldós elszámoláskor keletkezett 30 ezer forintos plusszomat az adószám igénylése miatti lustaságom okán nem számláztam ki az EON-nak, én abban a hiszemben voltam, hogy ez az összeg elveszett számomra az évváltáskor. Nagy örömömre szolgált a következő rész-számla, melyben ezt a túltermelést továbbra is nyilvántartják, és tovább görgetik. Szóval a megtermelt plussz, a következő kevésbé hatékony (felhősebb) években is felhasználható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!