Cipőfűző kezelése, hogy ne oldódjon ki?
Az egyik cipőfűzőm folyton kioldódik séta közben, akármilyen szorosan is kötöm össze. Mi lehet az oka, és mi a megoldás, hogy ne oldódjon ki? (Ha nem szeretnék cipőfűzőt cserélni.)
Esetleg valamilyen anyaggal bekenni érdemes?
Olcsó, egyszerű, praktikus megoldások érdekelnek.
Azért oldódik ki a cipőfűződ, mert műszálból készült. Legközelebb pamut cipőfűzőt válassz, annak nem olyan sima és fényes a felülete.
Én inkább ragadós gyantával kenném be, mint viasszal még csúszósabbá tegyem...
Nem tudom, hogy lehet szerkeszteni az 8/8-as válaszomat, ezért ezt is iderakom, ha a link nem működne: A kioldódó cipőfűzők rejtélye
Oliver O’Reilly a kislányát tanította a cipője bekötésére, amikor eszébe jutott, hogy fogalma sincs, miért is oldódnak ki a cipőfűzők, s mikor utánanézett, kiderült, hogy másnak sincs.
O’ Reilly gépészmérnők a Berkley Egyetemen, így két kollégája segítségével maga járhatott utána a rejtélynek.
Nagysebességű videófelvételeket készített a láb és a cipő mozgásáról futás közben, s eközben arról, hogy mi történik a cipőfűzővel. Azt várták volna, hogy a fűző fokozatosan lazul ki és oldódik szét, azonban a felvételeik tanúsága szerint 1-2 lépés alatt hirtelen történt meg a dolog. Persze a kísérlet nem csupán videózásból állt - a cipők nyelvére gyorsulásmérőket szereltek, hogy kiderüljön, milyen erők hatnak a cipőfűzőkre - s ezek adatai segítették hozzá a megoldáshoz a kutatót és társait. Járás közben a cipőfűzőket érő gyorsulás 7g! Az űrsiklók fellövéskor és visszatéréskor is csak 3g gyorsulással repültek, de pl. az Apollo 16 űrhajó visszatérésekor 7,19 g volt a maximális gyorsulás. Mondhatjuk tehát, hogy a cipőfűző olyan erőhatásoknak van kitéve, mint az egykori Apollo űrhajósai.
A cipőfűző kioldódásához azonban önmagában a gyorsulás kevés, az összekötött szálak akkor váltak el egymástól, ha mind a fel-le mozgás, mind az előre-hátra mozgás jelen volt - pontosan úgy, ahogy a lépéseink során történik, ha csak fel-le vagy csak előre-hátra mozgott, nem esett szét a csomó. A szétesést a cipőfűzőre kötött csomót alkotó hurok alakú rész és a szabadon lógó fűzővégek ellentétes mozgásaiból adódó, a csomó közepén lazító hatással bíró erők okozzák. Az se volt mindegy, hogy miként kötötték eredetileg a csomót: a gyenge csomó esetében gyorsabban oldódott ki a fűző, mint az erős csomó esetében. A kétféle csomó közti különbség abban rejlik, hogy milyen irányban hurkoljuk a csomót, ha a hurok elkészítése után a cipő hossztengelye irányában áll a masni, akkor gyenge, ha fordítva hurkoljuk és a cipő hossztengelyére merőlegesen áll a masni, akkor az erős csomót sikerült megkötni. Főleg sportolóknak ez fontos, hiszen balesetveszélyes is egy kioldódó cipőfűző futás vagy biciklizés közben. Egy remek videón meg is lehet tanulni a helyes bekötési módot: [link] (magyar feliratozással)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!