Hogyan kell üvegmozaikot készíteni? Mik a lépései? Mekkora darabokra kell vágni az üveget? Kell csiszolni? Mire lehet ragasztani? Milyen ragasztóval? Meddig kell száradni hagyni?
Hát elég sok a variációs lehetőség. :) Vágni amúgy macerásabb mint törni, bár ez is döntés kérdése, aztán a darabok mérete szintúgy attól függ mit szeretnél és hogyan.
Ragasztásnál pedig attól függ mire szánod, mármint olyan értelemben, hogy gondolom fali dísz lesz, de annak nem árt egy keret ha nem rögtön falra akarod ragasztani.... kéne egy kicsit bővebb elképzelés, akkor jobban lehetne segíteni, de így rengeteget lehetne írni, mert annyi a vagy-vagy lehetőség. :)
Nagyon köszönöm a választ!
Minél több infó annál jobb.
Még soha nem készítettem ilyesmit, elképzelésem van, de nem tudom hogyan kell jól csinálni.
Leírom mit gondolok hátha rögtön látod a hibát és tudsz tanácsot adni:
Szeretnék fali képet, kültéri asztalkát, képkeretet, gyertyatartót... készíteni. Elképzelésem szerint kivágom az üveget, de nem csiszolom, a darabkák egymástól...(na ezt nem tudom) ha kicsi darabok 1 mm-re vannak, ha nagyobbak 2mm-re. Gondolom a mintát kirakom az asztalra, kivágom a szükséges darabkákat és a képre illesztem. Átlátszó fóliát fektetek le a dísztárgy méretében, lehúzom az öntapadó réteget. Alul látszik a kép, rajta a fólia, felfelé az öntapadó réteg, erre rakosgatom a darabkákat. majd a farostlemezt/üveget/fémlemezt bekenem csemperagasztóval (?)(milyen vastagon? Ráfordítom a fóliás üvegdarabokat. Itt mondjuk nem tudom mitől nem csúszik el? Mitől lesz egyenletes illetve síkban? Ezután szárítom, majd lehúzom az átlátszó fóliát kieső darabkákat visszaragasztom. Fugázom (csemperagasztóval?).
Ha mindenképp vágott üvegből szeretnéd készíteni, oda a csemperagasztó nem a legideálisabb, az inkább a boltban kapható üveg mozaikcsempéhez ideális, annak a felületét könnyedén megtapadja.
Alapként szintúgy ami szóba jöhet leginkább a farostlemez, azzal a legkönnyebb dolgozni.
Ragasztáshoz
feltéve ha olyan helyre kerül, mert ennek van egy olyan jó tulajdonsága, hogy ha nem vastag akkor teljesen áttetsző lesz kötés után, így az üvegen át akár a fa is látszódhat.
Kezdésnek viszont én mindenképp a klasszikus módszert ajánlanám, elkészíted a mintát egy rajzzal segítve, ezt a rajzot a munkafelületre is átviszed s lépésenként haladsz vele, innentől mindig egy kis részt kensz ragasztóval, közben a vékony segédvonalakat is el tudod tüntetni ( ceruza mindenképp ) és teszed át folyamatosan a sablonról a darabokat, így egyrészt biztos azonos lesz, másrészt tudsz korrigálni, finomítani.
Tökéletesen sima felülethez a legjobb ha ahogy rakogatod ki akár egy darab üveglappal finoman " egyengeted ", mindig leraksz egy újabb kis darabot és ráteszed az üveglapot, finoman meg lehet vele nyomni, hogy amik darabok esetleg kicsit magasabban vannak, azok lejjebb süllyednek a többivel szintre.
Ha így elkészül akkor már ki lehet fugázni, hogy mekkora közöket hagysz, ugye ez attól függ, miként mutat jobban, de szerintem ideálisabba szűkebb köz, úgy könnyű vele dolgozni. Ez a része nem olyan bonyolult, bekevered az anyagot és lényegében végig kell húzni a tetején, hogy minden résbe beleüljön a felesleget pedig le lehet finoman törölni ha kicsit húzott az anyag.
Ajánlatos hozzá gumis simító, azzal egyenletesen lehet elhúzni, nem lesz valahol több valahol kevesebb fuga.
Ragasztáshoz amit linkeltem anyagot, ennek annyi előnye, hogy a sima felületet is fogja és valamelyest rugalmas lesz a kötés, tehát nem fog lepattanni róla egy üvegcserép se, ha például az alap kicsit hajolna valamiért a későbbiekben, sok bosszúságtól mentve meg, mármint a későbbi visszaragasztás elég macerás a csemperagasztó esetén, ha a maradékot le kell vésni alóla például. Itt viszont ez nem áll fenn.
Fugázáshoz szimpla csempézéshez használt fuga, feltéve, hogy nem szükséges az átlátszóság, bár van ahol jól mutat, ha közte is áttetsző.
Ha áttetsző anyaggal töltenéd ki, arra kicsit nehezebb a megoldás. A legjobb anyag ami strapabíró is a műgyanta.
Viszont ezt sokkal nehezebb kezelni, leginkább az az út járható, ha " telibe " van öntve felülről egy réteggel, tehát az üveglapokat is lefedi, nem csak köztük.
Ez úgy kivitelezhető, ha vízszintes helyzetbe van hozva a munka és finoman ráfolyatni és elhúzni, majd hagyni keményedni, a lényeget a gravitáció végzi, csak rá kell segíteni.
A végén egy olyasmi felület az eredmény, mintha egy egybefüggű lakkréteg lenne. Ha láttál már pitypangot ilyen kis áttetsző gömbbe öntve, nos az ugyan az az anyag lényegében amiről itt szó van.
Ragasztó 2 óra alatt " bőrösödik, de a teljes kötés 24 óra, akkor már teljesen terhelhető, 15-30 percig pedig még alakítható is, tehát ennyi ideig még lehet nyugodtan mozgatni benn az üveget.
Fugázásnál a lényeg, hogy mindig egy kevés anyag, elhúzkodod, talán kicsit arra hasonlító technikával mint mikor nokedlit szaggatnak, csak itt ahol nincs oda húzd mindig, folyamatosan kis adagokat feltéve, hogy ne maradjon sok maradék a végén.
Lnyegében az üveg felületén, csak egy nagyon vékony réteg fog amradni, amit a gumilap nem hoz le. Egy órát hagyod kötni a fúgát, utána már nedves ronggyal le lehet törölgetni a felesleget az üvegről
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet!!! <3
Amint tehetem megyek ragasztóért&fugázóért!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!