A vezetékes gáztűzhely gáza nem mérgező?
Szóval ha szivárog a gáz és gázszag van akkor nem keletkezik szén-monoxid csak robbanásveszélye van?
Csak a gázrózsa rossz égése esetén keletkezik?
A földgáz nem mérgező. Az égése során keletkező szén-dioxid sem mérgező a lakásban szokványos kis koncentrációban. Legfeljebb ha felgyülemlenek, akkor kiszorítják a légtérből az oxigént.
Ha valami miatt nem tud rendesen elégni a földgáz, akkor keletkezik szén-monoxid, ez mérgező.
Ja értem de mi miatt nem tud rendesen égni? Például?
Ha ilyen van akkor elzárom a gázt és kiszellőztetek az jó?
A szén-monoxidot nem nagyon lehet észrevenni, mert színtelen és szagtalan, esetleg azt veszed észre, hogy fáj a fejed, szédülsz, ilyesmi.
De különben pontatlan volt az előző válaszom, mert azt bele kellett volna írnom, hogy CO nem nagyon szokott gáztűzhelynél keletkezni, legfeljebb nagyon kicsi mennyiségben, ott inkább a CO2 dúsul fel a helyiségben, ha nincs rendes szellőzés. Ami 20 % koncentrációban légzésbénulást is okozhat, de ettől sem kell gáztűzhely esetében félni, mert ennyire nem dúsul fel, viszont már másfél ezredrésznyi CO2 koncentrációzavart, rossz közérzetet, hosszú távon a légutak legyengülését, betegségre való fogékonyságát okozzák. (Ezért nagy baromság szellőző nélküli, tökéletesen légzáró ablakokat beszereltetni azért, hogy így majd meggazdagszunk a megspórolt energiából - az egészségünk nem ennyit ér.)
Amikor azt látod a híradóban, hogy CO-mérgezés következtében meghaltak, és mutatják a házat, akkor az esetek nagyjából 100 %-ában azt lehet látni, hogy modern, tökéletesen légzáró ablakok vannak az áldozatok frissen felújított házán.
Ezek a mérgezések úgy szoktak történni, hogy a lakás légteréből levegőt vevő bármilyen kazán, kályha, gázzal üzemelő vízmelegítő, stb. fűtőeszköz nem tud kellő mennyiségű levegőt beszívni a lakás légteréből, mert a jól záró ablakok nem engednek be másik levegőt a beszívott helyett. Részleges vákuum alakul ki a házban. Így a kéményeknek nem lesz huzatuk (erre még szeles időben a rossz légnyomási viszonyok is rájátszhatnak, "visszafújja a szél a füstöt"), ezért a füst nem száll ki teljes egészében a kéményen át, hanem részben ott marad az égéstérben. Az égéshez meg ugye oxigén kell(ene), de helyette csak levegővel kevert füst van, így az égés nem megy végbe tökéletesen, CO-keletkezik. Aztán ha ha ez visszaszivárog a lakásba, akkor már lehet is megrendelni a koporsókat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!