Kötelező, hogy legyen valakinek bejelentett lakóhelye (állandó lakcíme)? Mi van, ha valakinek nincs saját tulajdonú lakása, és az albérletbe meg nem engedik bejelentkezni?
attól függ, hogy eddig hol élt az illető és magyar állampolgár-e?
...mert, ha valakinek nincs állandó lakcíme úgy érvényes társadalombiztosítása sincs!(piros TAJ!)
de, hogy alakulhatott ki ez a extrém helyzet?
(hivatalosan csak akkor lehetséges az állandó lakcímről kijelentkezni, ha egyben, az új állandóra bejelentkezel)
Az igaz, hogy lakóhely (tévesen: állandó lakcím) hiányában tartózkodási helyet (tévesen: ideiglenes lakcím) sem jegyeznek be, mert a törvény szerint a tartózkodási hely csak kiegészítő jellegű a lakóhely mellett.
A szabályos megoldás az, hogy a bérelt lakás címét kell lakóhelyként bejelenteni.
Sajnos Magyarországon él a tévhit, hogy a bérelt lakás (tévesen: albérlet) címét nem lehet lakóhelynek bejelenteni. Az igazság az, hogy semmiféle ilyen korlátozás nincs. Az nincs korlátozva, hogy milyen gyakran lehet a lakóhelyet módosítani, és az sem, hogy mennyi ideig lehet lakni egy bérelt lakásban. Tévedés továbbá az is, hogy a bérelt lakás tulajdonosának jogában állna a lakcímbejelentést korlátozni vagy megtiltani. Az igazság az, hogy a törvény bár a tulajdonos aláírásához köti a lakcímbejelentést, mégsem ad mérlegelési jogot a tulajdonosnak, vagyis neki minden esetben alá KELL írnia a lakcímbejelentőt. Ha nem teszi, a Ptk. 5. §. szerinti joggal való visszaélést követ el. Sajnos ez a jogsértés Magyarországon nagyon elterjedt, és a hivatalok sem tesznek semmit ellene.
2013. március 1-je óta lehetőség van arra, hogy közjegyzőnél kötött vagy két tanúval aláíratott bérleti szerződést bemutatva a tulajdonos külön aláírása nélkül bejelentsd a lakcímet. Sajnos ez nem segít, ha a bérleti szerződés nem ilyen, és akkor sem, ha a tulajdonosnak a fent részletezett tévképzetei vannak, hiszen mihelyst tudomására jut a lakcímbejelentés, felháborodottan fel fogja mondani a bérleti szerződést.
Holott a lakcímbejelentés a bérlő kötelessége, és nem tartozik a tulajdonosra. Pláne nem akadályozhatja meg azt. Jól is néznénk ki, ha egy másik ember szabhatná meg, hogy egy törvényes kötelességemet teljesíthetem-e.
A fentiek miatt előfordulhat, hogy minden igyekezeted ellenére nem tudod bejelenteni a lakcímedet. Ez a magyar jogállam állapotát minősíti. Mit tudsz tenni ilyen esetben? 1: Másik lakást keresni, ahol a tulajdonos nem ilyen ostoba, vagy 2: bejelentkezni szívességből ismerőshöz, de nem árt tudni, hogy ez közokirathamisításnak számít, vagy 3: településszintű lakcímet bejelenteni, de ez azzal jár, hogy úgy fognak kezelni, mintha hajléktalan lennél.
Köszönöm, hasznosak voltak válaszok. Nem állt elő ez a szituáció nálam, de eladjuk a házunkat, ahova be vagyunk jelentve, és mindenki albérletben lakik. Így tehát előfordulhat, hogy akár évekig még a régi házunk címe a lakóhelyünk? Elég hülyeségnek tűnik.
Az albérletbe általában még tartózkodási helyként sem engednek, nem hogy alkóhelyként bejelentkezni, gondolom, az adóhatóságtól félnek, vagy ha hitel van a lakáson és a bank megköti, hogy nem lehet kiadni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!