12v 20w - izzós asztali lámpába létezik LED égő? Szeretném hogy kevesebbet fogyasszon. Vagy mivel oldható meg?
Egy 12voltos lámpánál elenyésző a nyereség egy ledes izzóval is, ha közben a transzformátor disszipációja olyan amilyen. Nem érdemes vele foglalkozni.
(Olyan mint ha nyitott ablaknál fűtenél, és azon gondolkodnál, hogy takarékosságból lecseréled a radiátort és nem az ablakot csuknád be inkább.)
Részben igaza van Harkonnennek, részben pedig az, hogy a 12V-ot egy transzformátor állítja elő, aminek eredő vesztesége akkor is megmarad, ha a világ legtakarékosabb izzóját teszed is bele.
A transzformátor alapból egy indukciós elven működő eszköz (->veszteség) működése közben melegedik (energiát veszít) részben ezt hallod zúgásként ha közel hajolsz, vagy pl. az utcán a trafóház mellett mész el.
Plusz jön hozzá amit harkonnen írt: itt olyan pici a nyereség, hogy...
Én egy 75 wattos izzót ami napi 8-9 órát égett cseréltem egy 15W-os fénycsőre. Na, az változás. (9*75W= 0,675kWh/ nap helyett 9*15W=0,135kWh/nap azaz 80%-os csökkenés)
Egy ilyen asztali lámpa 20 Wattot fogyaszt.
Egy jó hatásfokú korszerű leddel 20 Wattból már akkora fényt elő lehet állítani, ami egy egész szobát jól bevilágít.
Számold ki, hogy egy hónap alatt a 20 Wattos kis lámpa mennyit fogyaszt kiloWatt-ban. valami Annak vond le kb 2/3-át és annyi marad ha ledet használsz.
Napi 5 óra esetén megmarad havi egy százasod.
Nem az a nagy spórolás, ha 20 Wattos izzót lecseréled, hanem ha a lakás összes izzóját le cseréled ledre.
A 12V 20W-os égő valószínű tűlábas. Ilyen led égőt nem hinném hogy a helyére be lehetne rakni, de ha igen, akkor is kevesebb fényt ad, mint a mostani, ami halogén. Mert gondolom az
Ha meg CSAK LED égő előtét elektronika nélkül, annak meg egyenáram kellene
Nem cserélném, nem éri meg a pénzt és a "fáradtságot"
Egy 5-7 Wattos led ad akkora fényt mint a 20 Wattos halogén, viszont a szín vissza adása már problémásabb, ha nem választasz valami természetközeli melegfehér színt. Akkor viszont mát akár a felét is kiteheti a fogyasztás a halogénnak, azonos fényerő mellett.
Persze ez mind akkor igaz, ha megoldott a led tápellátása és a hőleadása és a mechanikus rögzítése is.
Sok mindent lehet, de nem úgy, hogy kihúzom és bedugom helyette és nem látok semmi változást, csak a fogyasztásban. Ez sajnos igaz.
Foglalkoztam már pár éve (kb.10 éve) ledekkel és követtem a fejlődésüket. Kb 7 éve kaphatók olyan ledek ami már komolyabb fényt is ad le. Ami ezekből igazán jól használható, azt csak néhány éve forgalmazzák a világban.
Nézz utána pl a CREE XM-L hatásfokának és a chromacity diagrammon szokták megadni a led szín árnyalatát az adatlapon. Minél melgebb árnyalatú a színe, annál kisebb a hatásfoka és annál közelebb áll a természeteshez.
A típus jelölés végén a hosszan sorolt betűk és számok többek között ezt is jelzik.
Az első bekezdésnek nekifutok mégegyszer. :)
---
Egy 5-7 Wattos led ad akkora fényt mint a 20 Wattos halogén, viszont a szín vissza adása már problémásabb, mert akkor elég hideg színárnyalatú a fénye.
Ha választasz valami természetközeli melegfehér színt, akkor mát akár 10 Wattos fogyasztással, a felét is kiteheti a fogyasztás a halogénnek, azonos fényerő eléréséhez.
---
Bocs a javításért és kössz a türelmet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!