Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Mettől hatályos a Szervezeti...

Mettől hatályos a Szervezeti és Működési szabályzat módosítása, amiről közgyűlés dönt?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


Az alábbi furcsa kérdéssel fordulnék hozzátok: Hónapokon át téves -állítólag megbeszélt- módon (egyenlően) szedtek közös költséget a társasházunkban. A gond evvel az, hogy ez az egyenlő felosztás nincs rögzítve az SZMSZ-ben (azaz a tulajdoni hányad szerint kellene szedni), viszont 15 nap múlva fogunk róla szavazni, hogy mégis beletegyék. Ez önmagában még "normális" eljárás, azonban a módosítást VISSZAMENŐLEG szeretnék értelmezni/beiktatni, evvel "legalizálva" az elmúlt pár hónap téves számláit. Kérdésem az lenne, hogy ez egyáltalán lehetséges? Tudtommal a magyar jogban nincs visszamenőleges rendelet/törvényalkotás. Esetleg valaki tudna mutatni pár sor törvényt, amely bizonyítja az állítást (vagy tagadja)? Próbáltam a lehető legjobban átnézni a hatályos társasházi törvényt, de egy szót sem találtam róla, hogy ez lehetséges lenne (vagy épp az ellenkezője).


Köszönöm szépen a segítségégeket, hátha ti már találkoztatok hasonló esettel :S



2013. okt. 24. 19:14
 1/3 anonim válasza:

Az SZMSZ nem jogszabály, de mint norma visszamenőleges hatálya nem lehet.Az SZMSZ rendelkezéseit a meghozatalától, vagy az SZMSZ hatályba lépését meghatározó rendelkezésben megjelölt dátumtól kell alkalmazni.

Arról lehet szó, hogy a társasház külön határozattal olyan döntést hoz, hogy a közgyűlés elfogadja a korábbi gyakorlatot, és nem folytat le az elszámolás céljából eljárást.


Ugyanakkor, ha valamelyik tulajdonostárs sérelmezi a korábbi gyakorlatot, és követelést terjeszt elő a társasházzal szemben a jogszabály szerint fizetendő és ténylegesen fizetett közös költség különbözete iránt, úgy azt javaslom megfizetni, mert ha perig viszi az ügyet nyerni fog.

2013. okt. 27. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a korrekt választ! Esetleg nincs tipped, hogy ez a hatály, amit leírtál (és amire én is gondoltam), melyik törvényben lehet rögzítve? Legegyszerűbb megmutatni nekik, és avval úgy sem tudnak mit kezdeni.
2013. okt. 28. 19:41
 3/3 anonim válasza:

Szia!


Jogszabálynál a Jogalkotási törvény mondja ki a visszaható hatály tilalmát. De a társasházi szmsz nem jogszabály, hanem - tulajdonképpen - polgári jogi megállapodás. A polgári jogi megállapodásokra a Ptk. vonatkozik, de ez nem mondja ki idézhető módon a visszaható hatály tilalmát. Egyszerűen arról van szó, logikailag egyértelmű, nem lehet most megállapodni arra vonatkozóan most, hogy hogyan szabályozzunk egy kérdést a múltban. Ez lehetetlen. A lehetetlenre való kötelezettségvállalást viszont tiltja a Ptk: "227. § 2) A lehetetlen szolgáltatásra irányuló szerződés semmis."


Arról lehet csak megállapodni, hogy korábban ugyan szmsz rendelkezés hiányában, vagy azzal ellentétesen jártunk el, de a korábban kialakított gyakorlatot fenntartjuk, és a jövőben a korábbi elszámolások szerinti logika alapján járunk el. Ettől még a korábbi elszámolás nem lesz jogszerű, és aki ezzel kapcsolatban igényt érvényesít, annak adott esetben a bíróság igazat fog adni.

2013. nov. 11. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!