Pellet kazánt ismered?
Egy jó pelletkazán nagyon drága.
Ha jó a pellet (nem nedves, nem magas hamutartalmú) akkor a 15 kg kb. 7-8 m3 földgáznak felel meg.
Egy jó kondenzációs gázkazánt is nézz meg, így tudsz kalkulálni.
Ha mindent összeszámolsz nem fog megtérülni !
(Számítsd bele azt is hogy nem mindig tudsz minőségi pellethez jutni. Brikettben -pelletben eddig az ukránok szállítottak megbízható minőséget. Az itthoni kukoricaszárból készültek pl. kb. 20 % hamut produkáltak.)
A kondenzációs kazánok lényege, hogy a gáz égésekor keletkező vízpárát is (kondenzálja) visszahűti. Kb. 107 % -os a látszólagos hatásfoka. A kimenő nyílásnál alig meleg az égéstermék.
Én ilyet használok:
Példának:
125 m2-t fűtök, tetőteres ház, 4 cm szigeteléssel. A nappaliban (36 m2) van egy kandalló, amit fával fűtök. A gáz havi 10 eFt. A fa az elmúlt szezonra 63 e Ft. Tehát az éves fűtés 183 e Ft -ból kijött.
A kandalló ilyen:
Cserébe volt 24-25 fok a házban.
Ha így kiszámolom, akkor egy 2 mFt -os pelletkazán árából 11 évig fűtök.
Külön hőfokszabályzót tettem a nappaliba és a tetőtérbe (háló, két gyerekszoba, fürdő).
A tetőtérben éjszakára 18-19 fok, nappal 20 fok, délutánra (1-2 óra után) igény szerint beállították (ez 23-24 fok lett volna, de fürdésnél általában feljebb állították).
Az alsó szinten éjszaka 19-20 fok, reggel 6.30- tól 22 fok.
Valamint ment a kandalló októbertől - márciusig szinte egész nap. Sajnos itthon vagyok.
A fa ez idő alatt elfogyott. 25 mázsa volt kb.
A házat soha nem hagytam lehűlni, mert nagyon sok energia a visszamelegítés.
Az egészhez hozzátartozik hogy az ablakokat kicseréltem k=1.1 -re (most már vannak jobbak is elfogadható áron). A ház szigetelt. A nappalit délelőtt, a gyerekszobákat pedig kb. déltől négyig besüti a nap. A hőfokszabályzó öntanuló, tehát méri a helység hőmérsékletét, a lehűlés sebességét így 0,5 fokon belül tartja a hőmérsékletet. Ez azzal jár hogy a kazán elég gyakran elindul pár percre, de a kondenzációsoknál ez nem rontja el a hatásfokot. A leghidegebb napokon 3,5 m3 gáz ment így el.
Gyors netes kereséssel összehasonlítottam a dolgokat.
Az összehasonlíthatóság végett fajlagosítottam az árakat Ft/Mj-ra
Gáz: ~3,75 Ft/Mj
Pellet: ~3,66 Ft/Mj
Tehát kb. 2,4%-kal olcsóbb a pellettel fűteni, ami a 70 eFt-os példa gázszámládnál 1 750 Forint megtakarítást eredményez, amiért cserébe meg kell mozgatnod kb. 1 020 Kg pelletet (igen, jól érted, több, mint 1 tonnát, ami napi több, mint 34 kg!), ezt a mennyiséget tárolnod kell, ezt a mennyiséget szllítanod/szállíttatnod kell (árelőny elúszott), koszolnod kell vele, salakolnod kell, és még ráadásul a gázos rendszer áránál lényegesen (4-6x) drágább rendszert kell kiépítened.
Megéri? Én egy vasat nem adnék érte... Főleg, hogy 110 m2-t (szigetelve van 10 cm-rel) fűtök gázzal, 22,5 fokra, évi ~200 eFt-ért (melegvízzel!), persze átalányban, így szinte észre sem veszem a gázszámlát...
Hibás közhiedelem, hogy ha átalányt kell fizetned, akkor éves leolvasáskor egy vagyont kell még rádobni.
Nekem évek óta a Tigáz javasolja az átalányt, eddig mindig csökkentett vagy nullás hónapom volt, azaz még túlfizetésben is voltam. Mellesleg te magad is kérheted, hogy pl nem 130 m3/hót fizess, hanem 150/hót, azaz túlfizetésed lesz.
Jó az az átalány, csak tudni kell használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!