Forintosították szakértők a házimunkát. Mit gondolsz, mennyit kereshetnél havonta, ha minden tevékenységedért fizetnének?
Erre kíváncsi lennék, hogyan számolták ki?
Nem mindegy, hogy mekkora a háztartás. Hány szobás a lakás, hányan élnek benne? Kicsik vagy nagyok a gyerekek stb.
Ez mind befolyásolja az elvégzendő munka mennyiségét.
Végre egy férfi, aki próbálja reálisan felmérni, mennyit ér egy anya/feleség otthoni munkája, készenléte a család érdekében. Még nem árulom el a kiszámított összeget, de csak gratulálni tudok neked. Kár, hogy az én férjem nem becsüli a házimunkát. Csak akkor kap a fejéhez, ha segítséget kell hívni és fizetni, mert egyedül nem bírom.
Amíg van az asztalon meleg étel és tiszta ing-alsó, addig észre sem veszi, mi mindent végzek el még. Állandó futkosásban vagyok és egyszerre négy-öt dolgot is képes vagyok végezni/felügyelni. Szeretnél még több hozzászólást is, mert kiváncsi vagyok. Nők és férfiak is válaszolhatnak.
Olvastam a cikket, de nem akarom lelőni a poént..
Én nem gazadgodnék meg a házimunkából, mióta egyedül élek, alig van dolgom.
Na de „mennyit ér” egy otthon maradt háztartásbeli kismama, illetve háztartásbeli ma Magyarországon?
A módszertan természetesen leegyszerűsíti a világot, és nem vesz figyelembe számos tényezőt, de arra mindenképp rámutat, hogy az otthon maradt feleség (vagy férj) munkája is komoly értéket képvisel. Az Investopedia abból indult ki, hogy egy háztartásbeli főz, bevásárol, takarít, mos, vasal, vigyáz a gyerekekre, és az autót is elvezeti, ha éppen azt kell. Vagyis egyszerre szakács, bejárónő, bébiszitter és sofőr.
A kalkuláció a következőképp néz ki Magyarországon. Egy szakács a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) adatai szerint havonta 120 ezer forintba kerül, a bevásárlás díja az internetes áruházak díjai alapján alkalmanként 1000 forint. Ez a két tétel összesen havi szinten nagyjából 125 ezer forint.
Takarítás, mosással és vasalással hetente 5000 forint, ami havi 20 ezer forintos kiadást jelent.
Az [origo] fizetésmustrája szerint egy heti 40 órában dolgozó, azaz nem alkalmanként fizetett bébiszitter 150 ezer forintba kerül. A személygépkocsi vezetők átlagbére az ÁFSZ szerint 160 ezer forint.
Mindez eddig összesen havi 455 ezer forint. Ha bármi javítani való van a lakásban, a ház körül, ha bármit el kell intézni, postára kell menni, fel kell adni a számlákat - természetesen az sincs ingyen. Számoljunk erre havi 5000 forintot.
Ez összesen tehát 460 ezer forint. Vagyis az átlagkereset (213 ezer forint) több mint duplája. A KSH statisztikája szerint a legjobban fizető gazdasági ág a pénzügyi és biztosítási tevékenység, itt 2011-ben 456 900 forint volt az átlagos kereset. Tehát egy háztartásbelinek többet kellene keresnie, mint egy átlagos „bankárnak” – ha nem ingyen dolgozna otthon.
éjjel általában alszunk úgyhogy 24 órás szolgálat nem nagyon van mert 8 óra alvás azért kell egy embernek.
Egy házvezető nő aki süt, főz, takarít kb 80.000-et kap havonta napi 8 órára. 16 órára kb akkor 160.000 ft járna arányosan, ezt mondjuk megtoldhatjuk alapból 15.000-el mert azért nehéz egyhuzamban 16 órát dolgozni, szolgálatban lenni.
Hozzájöhet még ehhez a virágoskert, fű gondozása , gyerekekre figyelni úgyhogy sztem úgy 250.000ft nettóban ha az embert a végzett munkáért fizetik nem órabérre mert ha 2 órát töltesz mosogatással akkor azidő alatt nem tudsz még füvet nyírni is.
Órabérben 600ft/óra.
Természetesen a levegővételt is számíttasd bele a férjeddel, mert akkor még értékesebb leszel. Csak viccelek. :)
Mi a házimunka? Takarítás, bevásárlás, főzés. Nagyon leegyszerűsítve, de nem sokkal több. A takarítás fárasztó, bevásárolni bárki be tud, főzni pedig a bárki tudtól a szakmai szintig változó.
Egy takarítónő kapjon 200k nettót és ehhez még tegyünk egy keveset mert főzni is kell kicsit meg bevásárolni, cipekedni.
Szerintem egy jó szakács 3-400k kapjon, de mivel itt szó nincs mesterszakácsról, hanem csak egy átlag nőről, én azt mondom 250k-t ér egy ilyen.
Viszont, mivel ez minden ember alapvető szükséglete, hogy takarítson maga körül meg főzzön magára, akkor már két személyre csinálni az ételt alig kerül többe időben, fáradtságban, szellemi munkában. Takarítani így is-úgy is kell, egy személyre mint 3 vagy 4 személyre. Bevásárolni megint csak ugyanúgy el kell menni, ezért én indokolatlannak tartom ezt külön fizetett szakmaként felfogni.
A 250k nettó, amit mondok a munkára, akkor, ha másnak munka szinten végzed, de nem férjednek, barátodnak, gyerekeidnek, családodnak.
Nevetséges még a felvetés is, hogy ezért a feladatért egy nő 600 ezer forintos fizetéssel tegye egyenlővé.
Gondolj bele, ha a férjed forintosíttatná veled hogy mennyivel erősebb és hány kg pelenkát meg ásványvizet tud egyszerre elhozni ha akció van.
Ne így próbáld meg felértékeltetni magad.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!