Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Jobb letekerni a fűtést ha...

Jobb letekerni a fűtést ha nem vagyok otthon, és este visszaállítani mint egész nap egy fokon hagyni?

Figyelt kérdés
Ha reggel elmegyek itthonról, érdemes-e letekerni mondjuk 20-ól 17 fokra, vagy többe kerül visszafűteni este a lakást, mint amit megspórolok azzal, hogy nem kapcsol be a fűtés napközben?

2013. jan. 19. 13:52
1 2
 11/14 anonim válasza:
39%
Szerintem nem érdemes nagyon visszavenni a fűtést, mert amit eddig elfelejtettek a "barlangászok" említeni, hogy a rendszerben lévő víz (csővekben, radiátorokban) lévő víz is visszahűl és ez a legnagyobb gond. Akinek van HMV-je az tudja, hogy a gázkazán mennyi idő alatt állít elő 120 liter 50 fokos vizet, nos egy fűtési rendszerben majd kétszer annyi víz van és nem lenne (kivéve padlófűtést) elég az 50 fok. Konkrétan ha nagyon levesszük a fűtést az első 3-4 órát úgy megy egyfolytában a kazán, hogy csak a vizet fűti. Még se nem a szobát (Barlangot), sem annak falait... Másik megközelítés: a háznak van egy hőveszteségi együtthatója a különböző részeiből adódóan, és ez mindig kevesebb mint amit fűtéssel beviszünk, mert különben nem lenne értelme a fűtésnek. Ezért van, hogy nem megy egyfolytában a kazán, hanem csak szakaszosan. Ez az érték adott házra vonatkozóan szinte állandó, így mindegy hogy a 16-ról 15-re leeső, vagy a 20-ról 19-re leeső 1 fokot kell-e őótolni. Szinte minden válasz hüly..ség amit eddig írtak. Ha ugyanis a celsiust vesszük alapul (1 fok 5%, és hasonló blabla) akkor soknak tűnik 1 fok, de ha a fahrenheitet akkor már nem annyira. Összefoglalva: nem érdemes nagyon állítgatni, a csövekben a víz ne hüljön le.
2013. jan. 26. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
57%

nos, mindenkit lehülyéző, totál ostobaság a válaszod, foglalkozzunk csak a számtani részével...


120liter 10fokos vizet 50fokra felfűteni egészen pontosan 4.2*120*40/1000/3.6kWh energiába kerül. Kétszer ennyit kétszer ennyibe. Ezzel egy átlag 24kWos kazán fél óra alatt végez. Mi a fenéről beszélsz 3-4 órát?


Amúgy meg miért foglalkozol a vízzel, az nem hűl ki jobban, mint a ház többi része, mint a falak vagy a bútorok...


Tanulj még, mielőtt szakmai kérdésben próbálsz válaszolni...

2013. jan. 26. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
93%

Ez a probléma marhára függ az épülettől, illetve a rendszertől. Van ahol megéri tekergetni a termosztátot, van ahol nem. Mert van ahol igenis többe kerül újrafűteni a légteret, mint szinten tartani. Ez köszönhető a sok-sok veszteségnek. Amiket most nem állok neki felsorolni, úgyse sikerülne.

Ezt csak tapasztalati úton lehet megtudni, vagy íróasztal mögött méretezéssel, számolásokkal (na ezt nem ajánlom)

Egyébként szívesen megnéznék egy 24kW-os kazánt, amint egy 120l-es tárolót fél óra alatt felfűt. Pár rendszert helyeztem már üzembe, de ilyent azért még nem sűrűn láttam.

2013. jan. 27. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:

11esnek így több mint 10 év távlatából: orbitális baromságokat beszélsz, a világon semmi jelentősége nincsen, h vizet vagy levegőt melegítesz, egyetlen egy dolog számít, a kinti hőmérséklet és a benti deltája, ami minél nagyobb, annál többe kerül fűteni. Egyébként konkrétan a vízre vonatkozó cáfolat, h egyrészt a radiátor legtöbb helyen két fűtési ciklus (mármint a kazán beindulásai ha mondjuk gázról beszélünk) között is bőven lehűl nagyjából környezeti hőmérsékletre (pontosan ez is a dolga, így adja át a hőt, azaz melegít), másrészt pedig az sem igaz, hogy amikor elindul a kazán, ne lehetne egyből érezni a fűtést ... nyilván sok tényezős, h ki mennyire, de ahogy a víz a környezeti hőmérséklet fölé emelkedik, más elkezdi kisugározni a hőt a rendszer.

13-asnak: "Ez a probléma marhára függ az épülettől, illetve a rendszertől. Van ahol megéri tekergetni a termosztátot, van ahol nem. Mert van ahol igenis többe kerül újrafűteni a légteret, mint szinten tartani. Ez köszönhető a sok-sok veszteségnek." Az eleje igaz annak amit mondasz, de csak annyiban, hogy minél jobban szigetelt rendszerről beszélünk, annál kevésbé lesz érezhető a kis veszteség miatt, ha rövid időre letekered a fűtést, de ott is lesz valamennyi nyereséged, kérdés hogy hol az a határ ahol érdemes vele foglalkozni, de attól az elv pontosan úgy működik ott is ... a posztod második fele (megéri szinten tartani) is csak egyetlen gyakorlati esetben igaz, amikor a felfűtésnél pl egy házon kívüli vegyestüzelésű kazán esetében feleslegesen nagy energiát ad le a tűz amit a víznek nem tud átadni ás akkor a hő elveszik, azaz a kazánházban lesz meleg (illetve további gond, h a vegyestüzelésű kazán pont azért füstöl jobban amikor csak gerjeszted a tüzet, mert nem tökéletes az égés, azaz a fa vagy szén egy része szilárd részecskeként kimegy a kéményen ahelyett hogy elégne és meleget csinálna)... de egy (modern) gázkazán ennél sokkal okosabb szerkezet, ő felhasznált energiát sokkal pontosabban tudja felvenni úgy, hogy azt jó hatásfokkal átadja a hmv-nek. A veszteségtől ez a dolog egyáltalán nem függ, abba gondolj bele, h ha van egy kazánod ami mondjuk fél óránként bekapcsol, valójában az is olyan, mintha fél órára levetted volna a fűtést és ahogy a fölöttem szóló is írta, nincsen egy mágikus szám ahol megéri szintentartani ... indulj ki a fent említett példából, mi van ha 1 évig nem vagy otthon, akkor azért nem kerül semmibe fűteni, mert a delta 0 (tudom, befagynak a csövek de ez most lényegtelen), innen indulva a folyamatos üzemig minél több ideig minél lnagyobb a delta, annál többb energia fog kelleni, ilyen egyszerű.


"Egyébként szívesen megnéznék egy 24kW-os kazánt, amint egy 120l-es tárolót fél óra alatt felfűt."


Tessék:


Q=m⋅c⋅ΔT


ahol:


𝑄

Q az elnyelt hőmennyiség (Joule-ban),

𝑚

m a víz tömege (kg-ban),

𝑐

c a víz fajhője (J/kg°C),

Δ

𝑇

ΔT a hőmérsékletváltozás (°C-ban).

A víz fajhője

𝑐

4184

J/kg°C

c≈4184J/kg°C.


A víz tömege

𝑚

m a következőképpen számolható:


𝑚

=

𝑉

𝜌

m=V⋅ρ


ahol:


𝑉

V a víz térfogata (literben),

𝜌

ρ a víz sűrűsége (

1

kg/l

≈1kg/l).

Tehát a 120 liter víz tömege:


𝑚

=

120

liter

×

1

kg/l

=

120

kg

m=120liter×1kg/l=120kg


Most már kiszámíthatjuk az elnyelt hőmennyiséget (

𝑄

Q) 1°C hőmérsékletváltozásra:


𝑄

=

120

kg

×

4184

J/kg°C

×

1

°C

=

502080

J

Q=120kg×4184J/kg°C×1°C=502080J


A kazán teljesítménye 24 kW, ami 24000 W (1 W = 1 J/s). A fűtési idő (

𝑡

t) kiszámításához használhatjuk a következő egyenletet:


𝑡

=

𝑄

𝑃

t=

P

Q



ahol:


𝑡

t az idő (másodpercben),

𝑃

P a kazán teljesítménye (W-ban).

𝑡

=

502080

J

24000

W

=

20.92

s

t=

24000W

502080J

=20.92s


Tehát a 24 kW-os kazán körülbelül 20.92 másodperc alatt fűti fel 120 liter vizet 1 fokkal, ha nem számolunk a veszteségekkel és a kazán teljes kapacitással üzemel.


Azaz 0-ről 50 fokra is cca 17-18 perc alatt fel lehet fűteni 120 liter vizet 24KW-tal. Ha még nem láttál iyet, az azért van, mert valami nem kerek a rendszerben, kicsi a hőátadó keresztmetszet és a visszatérő víz ugyanolyan meleg lesz mint az előremenő, így a kazán nem fog teljes kapacitáson működni.

2024. júl. 22. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!