Házilag hogyan tudnék egy szobát zenekari próbához hangszigetelni?
Doboláshoz,és zenekari próbához szeretnék egy 6m x 6m x 3,5 mes szobát szigetelni.A pénz,mint mindenhol,természetesen akadály,de a hangszigetelés hatékonyságától függően igen sokat hajlandó vagyok rááldozni,egy kikötéssel: nem szeretnék szakembert hívni hozzá,én szeretném megcsinálni(természetesen minél olcsóbban).
Szerszámokból igen nagy készlet áll rendelkezésemre,de azért szeretném minél olcsóbban kihozni a dolgot.Tudtok segíteni?(Olvastam faliszőnyeges dologtól kezdve a tojástartókon át a gipszkarton-levegő-vattaszerű hangszigetelő anyag-levegő-gipszkarton kombinációig sok mindent,de a legtöbb elég kontárul hangzott...)
Előre köszönök minden segítséget!
Nem a vattaszerű üveggyapotot kell a két gipszkarton fal közé rakni, ezt sima lakásokban szokták alkalmazni, kb. olyan szintű is a zajszűrése mint egy panel falé.
Nem tudom, mennyire van elméleti síkon még a dolog, elmondom nagy vonalakban. Akkor lesz hatékony a hangszigetelés, ha belülről "becsomagolod" a szobát, azaz se a padló, se a mennyezet nem maradhat ki.
A padló alá van egy speciális anyag, fel kell szedni mindent a betonig (a nevére keress valahogy utána, nekem nem jut az eszembe), azt lerakni, utána a parkettaalátét, (műanyag szőnyegszerű) lehetőleg a legvastagabb, aztán egy lépésálló (nem kopogó) parketta, ami semmiképp se lehet a normál 6 mm-es. Én erre is leterítenék egy vastag szőnyeget, vagy bevonnám valami erős, puha textillel.
A falakra elvileg egy fa vagy fém szerkezetet, hálót kell csinálni, ami olyan vastag legyen, amilyen vastag rugalmas anyagot akarsz bele. (úgy képzeld el, mint a Kinder tejszelet, két merev gipszkarton fal között a rugalmas rész), és ez nem a vattaszerű, hanem kőzetgyapot tábla!!! Sokkal-sokkal hatékonyabb! Ha megvan, erre egy réteg gipszkarton, nem a legvékonyabb hanem a 10.5 mm-es, ez ér is valamit. Elvileg festéskész falat kapsz így, én lekenném glettel hogy egyenes legyen, és bevonnám ezt is valami anyaggal, mert az is 1-el több irányba készteti a hangot (bőven nem vagyok pro a hangtechnikában, de azt tudom, hogy minden, ami az előző rétegnél puhább/keményebb, az máshogy vezeti a hangot, és minél több "irányt" kell vegyen, annál gyengébb hang jön ki a fal végén, vagy egyáltalán nem jön ki).
A mennyezet a legnehezebb, ezt az egyet én szakemberre hagynám. A lényeg, hogy ez se maradjon ki a "becsomagolásból". Erre is van egy spec mennyezetburkoló, ami nagyon jó, de hogy azt közember nem tudja felrakni úgy, hogy hatékony is legyen, az is biztos. Ahhoz meg elég drága, hogy ne érjen semmit a rossz szerelés miatt. Meg ugye, egy hétig a fejedet se tudod majd mozgatni a fölfele nézéstől:)
Mégegyszer, nem vagyok szakmabeli, nagyon kezdőül magyaráztam, biztos ki is hagytam egy csomó mindent, de azért remélem, valamennyit segítettem. Ja, és ezzel a módszerrel (a mennyezetet kivéve civil emberek segítségével) korrekt próbaterem lett a Füredi ltp közepén.:))
Az előzőhöz talán annyit , hogy ha tükörsima falat csinálsz az visszhangzik tehát vagy marad a gagyi de hatéony tojástartó vagy a falakat is bevonod még pluszba valami textíliával.
Tehnikai szempontból jó az amit az előzöekben irtak, de aztán , hogy majd nbem e fog bepenészedni a szobád azt nem tudom. Esélyes, hogy igen. Erre is lenne megoldás pl belső vagy külső hőszigetelés, de akkor az már szerintem nagyon drága mulatság lenne.
Sok jót írtak fent, de ki kell egészíteni.
A lényeg, hogy egyrészt kell egy hangelnyelés, és a felületnek olyan anyag kell, ami nem szórja a hangokat.
Nem elég ismerni a rétegrendeket, a csomóponti kialakítás is fontos, további a többi szerkezet, ajtó, ablak tömítése, esetleg rugalmas beépítése.
A legjobb a körbe úsztatás lehet, azaz padló, mennyezet, összes falat úsztatni kell. A rétegek: hanglágy anyag + hangelnyelő anyag + valamilyen felső réteg, ami strukurált (akusztikus gk, Heraklith,akusztikus szivacs, vagy itt jöhet számításba a sokat emlegetett tojástartó. Ez utóbbi azonban nem hangelnyelő! Alatta szükség van a nagy sűrűségű hangelnyelő anyagra. A www.parafa.net oldalon lehet erről olasni egy rakat cikket, igény esetén biztosan segítenek megtervezni. Padlónál úsztatásként 1 réteg parafa, hangelnyelő tábla, fólia, utána burkolóanyag, ami valóban, ha nem muszáj, ne laminált lap legyen. Vagy ha igen, arra kerüljön szőnyeg. A munkát egyedül el tudod végezni, némi irányítással. Sok szerszám nem is kell, dekopírfűrész, fúró,csavarhúzó és pár apróság. Ha értesz valamennyire a gipszkarton szereléshez, nem lesz gond.
A hangstúdiók ezt a hangelnyelő szivacsot viszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!