Nálatok a kazán hőfoka mennyire van állítva? Most vettünk házat, és a fűtés korszerűsítésre nem volt időnk! Régi a kazán és a radiátorok is. Naponta kb.15-18 m3 gáz fogy decemberben.
Mekkora ház?
Az a napi 15-18 m3 rengeteg! Ha felszorzod 30-cal, az kb. 450-500 m3/hónap, iszonyat drága (60-80 ezer legalább) lesz!
Hasonlításképpen, a mi régi építésű (tömör tégla falak, 38 centi vastag) 110 m2-es házunk hőszigetelve van, új ablakokkal, de még egy 15 éves kombinált gázkazánnal (tehát nem a legmodernebb), de lapradiátorokkal, gázzal történő vízmelegítéssel (fürdés, mosogatás, stb.) és főzéssel együtt volt a múlt télen átlagosan 200-250 m3 közötti fogyasztásunk havonta, 20 fokos belső hőmérsékletnél.
Mindenképpen érdemes lesz modernizálni a fűtésrendszert, és ha az anyagiak engedik, a házat hőszigetelni!
Egyébként a kazánunk előremenő vízhőfoka 60-65 fok körüli.
Nem tudom, hogy használni fog-e a hőfok 40 fokra való csökkentése, mert annál tovább tart, míg az egész rendszer, és utána a lakótér átmelegszik, tehát a kazánod jóval tovább fog folyamatosan üzemelni, és bár lehet, hogy a pillanatnyi gázfogyasztása csökken, de összességében sokkal hosszabb időn keresztül kell folyamatosan mennie.
Próbáld ki, hátha mégis jobb lesz úgy.
10-15 ezerért már igen jó digitális termosztátot lehet kapni, ami szinte tizedfoknyi pontossággal érzékel és dolgozik. Valamicskét ezzel is meg lehet takarítani, de bizony tényleg az lesz a megoldás, ha tavasszal komplett modernizáljátok a fűtésrendszert, ha lesz rá pénz. Utána következő télen a mostani felénél alig lesz több a gázfogyasztásotok.
Ha adhatok egy tippet, saját tapasztalatból, nagyon sokat számít a hőszigetelés! És a legfőbb hangsúly nem is annyira a főfalakon van, hanem a födémen, a mennyezeten (és az ablakokon)! Mi nem akarjuk a padlásteret használni, ezért vastagon, két rétegben (össz. 20 cm) "leszőnyegeztük" az egész padlást (tehát a lakás mennyezetének a felső oldalát) kőzetgyapottal. 120 m2-nyi gyapot ára 15 centi vastagságban kb. 170-180 ezer Ft. A munkarésze pofonegyszerű, ketten kevesebb, mint 2 óra alatt végeztünk a mi 110 m2-es felületünkkel.
Szerintem csak ezzel a művelettel kb.10-20% költségmegtakarítás elérhető a fűtésben (havi 5-10 ezer az esetedben- azaz 30-60 ezer egy fűtési szezonban, így néhány év alatt megtérülne), nyáron pedig hűvösebben tartja a lakást.
A saját házunkról annyit tudok, hogy mielőtt 4 éve tavasszal megvettük, egész télen üresen állt, és a termosztát csak fagytalanításra, azaz kb. 5-10 fokra volt állítva. Vásárlás után személyesen elmentünk az eladóval a közműveket átíratni, és akkor az orrom előtt átnyújtottak neki egy 90-akárhányezres számlát, az elmúlt 3 hónap gázfogyasztásáról, tehát havi 30 ezer felett volt a fogyasztása, miközben a fűtés csupán "alapjáraton" ment.
Ennek hatására nem is halogattuk a döntést, még azon a nyáron elkészült a falak hőszigetelése (8cm, ill. 10cm EPS, azaz hungarocell az északi falon), és az összes ablak cseréje. A padlás szőnyegezése a következő évben történt. Úgyhogy a legcsikorgóbb fagyokban fogyasztunk azóta annyit 20 fok belső hőmérséklet mellett (és a használati vízmelegítéssel, főzéssel együtt), mint azelőtt csupán a fagymentesen tartásra az előző tulaj. Azt is hozzátenném, hogy a fűtésrendszerhez még hozzá sem nyúltunk, igaz még nem elavult, a 15 éves kombicirkót leszámítva.
Ha van, vagy lesz rá pénz, mindenképpen ajánlatos ezeket a dolgokat elvégezni, szerintem 15 év alatt megtérül a költsége, azonban már az első hónaptól fogva spórolsz.
a régi öntöttvas radiátorok, mint pl. a KALOR a legnagyobb hatékonysággal 65-75 Celsius fok körül adják le, a hatásfokuk a vízhőmérséklet csökkenésével rohamosan esik, 40 fokon kb. a fele. Így csak azt éred el, hogy több gázt fog fogyasztani a rendszer!
Sima "gravitációs" fűtésetek van, vagy van rajta keringető szivattyú is? Keringető szivattyú felszerelésével a gravitációshoz képest legalább 10% megtakarítás érhető el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!