Lehetséges házilag föld alatti helyiséget illetve alagutat tervezni?
Majdani házamba szeretnék többek között ilyen megoldást. Arra gondolok, hogy kellene egyrészt egy föld alatti helyiség, ahol értékeket lehetne tárolni, vagy más célból, készletraktárnak használni, illetve szeretnék egy alagutat is, ami kivezetne a telek végébe.
A föld alatti helyiség szerintem teljesen megoldható: elvégre amikor valaki a földbe süllyeszt egy gáztartályt, akkor is egy jó nagy gödröt ásat markológéppel. Ha ezt téglával kirakjuk, a talajvíznek csinálunk oldalt csatornát, szakszerűen megépítjük, akkor teljesen lehetséges, nem? Csak egy álcázott bejárat kell hozzá.
Az alagút gondolom problémásabb, arra gondoltam, hogy mély árkot kéne ásni, amit aztán felül bebetonoznánk és befednénk földdel, mint ahogy régen a metróalagutakat építették.
Szerintetek ez lehetséges, kivitelezhető?
Persze, mindez csak pénz kérdés. Egyébként jó gondolat, engem is foglalkoztat a dolog, de csak elvi szinten, megvalósítani nem fogom. Van egy garázsom sorgarázsok között, és a fiammal arról szoktunk álmodozni, hogy csinálnék ott egy föld alatti lakosztályt, full extrásat, és a garázs közepén lévő szerelőaknából lenne a bejárat. Meg tudnám csinálni. tökéletes szigetelés kellene, és jó szellőztetőberendezés.
Az alagút is tök jó ötlet, de csak úgy ha nem tud róla senki. Egyébként téglázni is lehet az alagút tetejét, boltívesen sablonra rakva, úgy mint ahogy a régi borospincéket csinálták. Ez sokkal egyszerűbb és olcsóbb mint a vasbeton födém, csak egy kicsit mélyebbre kell leásni.
Nem tudom mennyire akarod titokban tartani. Engedélyeztetni sem akarod? Ha legálisan gondoltad megépíteni, akkor az építész úgyis megmondja, hogy mi kell hozzá. Ha meg suttyomban, akkor reménykedj, hogy nem mószerolnak be a szomszédok.
Am hivatalosan a helyi építési szabályzatban benne van, hogy a telek hány százaléka pincézhető alá, illetve mennyi a legnagyobb szintterületi mutató.
Műszakilag a legnagyobb problémák:
Talajvíz, illetve víznyomás elleni védelem.
Felúszás elleni védelem (ha a talajvízbe szintje alá nyúlik egy relatíve könnyű, üreges szerkezet, hiába szigeteled körbe, felúszik).
Légcsere (biztos hogy valami nagy teljesítményű légtechnika kéne hozzá).
Tűzvédelem, menekülési útvonalak (nem lenne jó bennégni).
Szerkezeti dilatáció: ha az alagút túl hosszú, az egyenetlen süllyedés hatására könnyen kettétörhet, és akkor a szigetelés is megsérül. Stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!