Az energiatakarékos izzó mennyire csökkenti a villanyszámlát?
Talán nem a 200-300Ft-os no-name "izzót" kéne venni!
Nálam még a gyengébbek is 3-4 évig bírják napi több óra használat mellett. Van olyanom is, ami már 15 éve üzemel gond nélkül.
A problémakör összetettebb mint hinnéd, szóval hosszú lesz.
Vegyük a 3 típus amit árulnak: Energiatakarékos fénycső, halogén izzó, ledes"izzó".
- Az energiatakarékos fénycső a második a fogyasztásban (csak a ledes takarékosabb nála), a hagyományoshoz képest 70% körüli megtakarítás, feltéve ha nem kapcsolgatod! Ugyanis nem bírja a kapcsolgatást, meg van egy indítási árama ami elég nagy, az első másodpercben elfogyaszt típustól függően 5-10 percnyi áramot! A gyártók elég pofátlanok egyébként ebben a tekintetben mert mindegyik paneljában ott van egy alkatrész helye amit nem raknak bele. Ez egy hőmérséklet függő ellenállás, és ezt a problémát lenne hívatott kiküszöbölni azon az áron hogy nagyon lassan gyújtana be. Ezt a gyártók megspékelték még azzal hogy ki is írják "gyorsgyújtású" és többet is kérnek az ilyenekért LOL. Keress olyat amire nem írták rá ezt, ha van.
- A ledes "izzó" a legtakarékosabb ( a hagyományoshoz képest 80%) a fényerőhöz viszonyítva, és elméletileg a ledek nem igazán mennek tönkre belátható időn belül (10 év?). Viszont ennek is van baja, ugyanis csökken a fényereje. Tehát ha megveszel egy 40Wattos fényerőnek megfelelő 15Wos ledeset kb 2 év alatt megfeleződik a fényteljesítménye miközben a felvett 15W nem változik! Tehát lesz egy 15W-ot fogyasztó 20W hagyományosnak megfelelő fényerejű lámpád, és ez az idő előrehaladtával csak romlik. Ráadásul a ledek inkább csak 1 irányban világítanak. + még egy gond a ledes lámpák fénye nem ad színhűséget, színtévesztés fordulhat elő alattuk!
- A harmadik a halogén csak 30%-al fogyaszt kevesebbet a hagyományoshoz képest, viszont jól bírja a kapcsolgatást, nem csökken a fényereje, és kb ugyanannyi az élettartama vagy kicsit több mint a réginek.
Szóval, ahol sűrűn kapcsolgatsz(spájz, előszoba, wc, raktár...) oda csak a halogén jó, ahol felkapcsolod és legalább 20-30 percig használod (konyha, nappali...) oda fénycső a nyerő. Ahol pedig kevesebb de irányított fény szükséges (olvasás, hangulat világítás, kristálygyűjtemény, bolt polca stb...) megvilágításra van szükséged oda jó a ledes.
Kombinálhatod is, pl a szobában az ajtó melletti kapcsoló egy erős halogén világítást kapcsol, egy elrejtettebb kapcsolóval meg egy erős fénycsövest kapcsolhatsz be, ha szükséges, akár ugyanazon "csilláron" is. A ledes lámpákat pedig helyileg kapcsolgatod, ágy mellett, iró asztal fölött.
Egy kis matek:
Nézzünk egy 2000 órás égőt, ez kb egy évig, napi 5 órát világítson.
A 60 wattos elfogyaszt 1200 kilowattot, ami 62.400 ft.
Kerül, mondjuk 100 ft-ba, tehát 62.500/év.
A 11 wattos elfogyaszt 220 kilowattot, ami 11.440 ft, igaz, a jó minőségű 2500 ft-ba kerül, tehát 13.940 ft/ év.
Kevesebb, mint egynegyedére esett vissza az égő miatti fogyasztás. Egy háromszobás lakásban van 10 égő minimum.
Persze, a villanyszámlához sok más is (tévék, gépek) jön.
Nálunk sok éve energiatakarékos égők vannak, beváltak. A rájuk írt üzemidőt kibírják.
De manapság már vannak ledes lámpák, azoknak még kevesebb a fogyasztása.
"egy 40Wattos fényerőnek megfelelő 15Wos ledeset"
Azért 15W-nyi LED teljesítmény nem éppen egy 40W-os hagyományos izzónak felel meg! Még talán a fénycsöves takarékosabbakból sem.
Én egy 10W-os LED-es reflektorral váltottam ki a garázs előtti kültéri halogén fényvetőt.
Ennek a 10W-nak talán még nagyobb is a fényereje mint a régi 100W-os halogénnek.
Egyelőre még csak fél éve van fönt és nem is sokat megy, de majd figyelni fogom csökken-e a fényereje.
Nekem semmit se csökkent a villanyszámlám az energiatakarékos égőktől!
Bár az is igaz, hogy szinte folyamatosan megy 2 db PC és egy 380 W-ot zabáló plazma TV, hogy az apróságokat (Hűtő, mikró, vízforraló) ne is említsem!
:(
Azért a 15e-s villanyszámla se semmi. Ha villanybojler, villanytűzhely vagy valami elektromos fűtés van, akkor nem szóltam.
Nálunk 5-6e Ft a havi villanyszámla egy 100nm-es 3 szobás házra. Legalább 10 éve mindenhol ilyen takarékos csövek vannak. A háztartási gépeink is szinte mind "A" vagy "A+"osak. Még a fűtési keringető szivattyút is lecseréltük egy Alpha2-re két éve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!