Lehet e méheket tartani ugy lakott területen hogy nincs kiépitve magas fal a keritésnél? Ha nem akkor mijen jogi uton tudnám ezt elintézni hogy elszálitasák a 40 kaptár méhet?
Kriszti, a méhecske átepüli a nagy falat!
Bemásolom neked ide a rendeletből a főbb szabályokat, de nem tudom, hogy érdemes-e!
Főként, hogy a keresővel 30 mp alatt meg lehet találni!
:D
Az állattartás általános szabályai
3.§.
(1) Minden állattartó köteles gondoskodni arról, hogy az állattartás következtében mások jogai sérelmet ne szenvedjenek.
(2) Az állattartás céljára szolgáló melléképület nem helyezhető el egészségügyi intézmények, gyermekintézmények, élelmiszerüzlet, valamint élelmiszert előállító és vendéglátó ipari üzlet telkén.
(3) Állattartás céljára szolgáló melléképület távolsága - nagyállat istállója és sertésól lakóépülettől 10 méterre, ásott kúttól 15 méterre - kisállat ólja (ketrec) lakóépülettől 6 méterre, ásott kúttól 10 méterre - trágyatároló lakóépülettől 10 méterre, ásott kúttól 15 méterre
(4) A település közigazgatási területén állatok jelen rendeletben 3.§. (1)-(7) bekezdésében foglaltak érvényesülése mellett, valamint az állategészségügyi, közegészségügyi, építésügyi és környezetvédelmi jogszabályok betartásával a lakosság nyugalmának zavarása nélkül tartható.
(5) Az állatok tartására szolgáló épületek és építmények (istálló, ól, ketrec, kifutó, stb.) és ezekhez tartozó kiszolgáló létesítmények (takarmány-előkészítő, tároló, szín, magazin, trágya és trágyalé-gyűjtő, stb.) létesítése, kialakítása építési engedély alapján történhet a közegészségügyi, állategészségügyi és környezetvédelmi jogszabályok betartásával.
(6) A Polgármester az állattartást megtilthatja, ha
a.) az állattartásra a rendeletben meghatározott feltételek nem biztosíthatók
b.) az állattartó előzetes figyelmeztetés ellenére az állattartás feltételeit nem biztosítja
c.) az állattartás a környék lakóinak nyugalmát zavarja, és a környezetet szennyezi Belterületen tartható állatok száma
4. §.
a) nagy haszonállat: (ló, szarvasmarha, bivaly, szamár, öszvér); maximum 3 egyed
b) kis haszonállat: (sertés, juh, kecske); maximum 10 egyed,
c) egyéb kis haszonállat: (baromfifélék, galamb, házinyúl); maximum 50 egyed, méh maximum 40 kaptár
d) prémes állat: (nutria, pézsma, nyérc, nyest, görény); maximum 2 egyed
e) kedvtelésből tartott állat: (macska, díszállat); fajonként maximum 3 egyed f) egyéb állatok: (Magyarországon nem honos állatok); maximum 1 egyed.
Méhtartás szabályai 8.§.
(1) A méhek tartására alapvetően a méhek tartásáról, ill. a méhészet engedélyezéséről és nyilvántartásába vételéről szóló magasabb szintű jogszabályokat kell alkalmazni.
(2) A méhek tartása esetén különösen figyelemmel kell lenni az e rendelet 3.§. (6) c.) pontjában írtakra. Az (1) bekezdés szerinti jogszabályok alkalmazása mellett a méhésznek kell gondoskodni arról, hogy a méhészet gyakorlása ne zavarja a környék lakóinak nyugalmát.
(3) Az (1) és (2) bekezdéssel összhangban, huzamos emberi tartózkodásra szolgáló helyiség falától 10 m távolságon belül nem tarthatók méhek, 15 m védőtávolságon belül 10 méhcsalád, 25 m védőtávolságon belül pedig 20 méhcsalád tartható.
(4) Ásott kúttól, élővíztől a védőtávolság 15 m. Ez vonatkozik mind az állattartó épületre, mind a trágya- és trágyalétárolóra.
(5) Méhet nem lehet lakás céljára szolgáló szomszédos ingatlan mellett tartani, ha annak lakója allergiás, vagy más betegség miatt érzékeny a méhek jelenlétére, vagy azok csípésére.
(6) Egynél több lakásos ház udvarán a méhcsaládok telepítéséhez valamennyi lakás bérlőjének /tulajdonosának, kezelőjének/ hozzájárulása szükséges.
(7) Az (5) bekezdésben foglaltakat orvosi igazolással kell alátámasztani
Ja, és miLYen!
XD
"szerinted ez szabájos (sic.)?"
Na ezért írtam, hogy bizonyára hiába másolom be!
Olvasd, értelmezd, nézz körül és döntsd el!
Krisztike: milyen, jogszabály, szabályos, hozzánk, inni, stb...
Mondatkezdő betűk, központozás!
:(
a fent beidézett helyi rendelet néhány ponton ütközik egy magasabb jogszabállyal,ezért az törvénytelen.helyi hatóság ilyen korlátozó rendelkezést nem hozhat.jó példa erre Zalaegerszeg,mely helyi rendeletben tiltotta meg a méhészkedést,és az alkotmányellenesnek minősült.
a méhtartásra az alábbi jogszabály az irányadó,ha a méhész ezeket betartja senki nem korlátozhatja tevékenységében:
15/1969. (XI. 6.) MÉM rendelet
a méhészetről
1. §
A méhészkedést - a vonatkozó külön (állat-egészségügyi, növényvédelmi stb.) jogszabályok megtartásával - erre alkalmas területen mindenki szabadon gyakorolhatja. Háztömbök területén méhészetet létesíteni és fenntartani nem szabad.
2. §
(1) A többlakásos lakóházak udvarán és közös használatú kertjében méhészetet létesíteni csak az összes lakás bérlőjének (tulajdonosának) hozzájárulásával és a (2) bekezdésben foglaltak megtartása mellett szabad.
(2) Méhészetet közös használatú épülettől és a szomszéd ingatlanoktól 4 méter, használatban levő utaktól (közúttól, saját használatú úttól) pedig az út melletti vízvezető árok külső szélétől számított 10 méter távolságon túl szabad csak elhelyezni. A saját használatú út tulajdonosa (használója) az út ideiglenes lezárása esetén az úton és az út mentén a letelepedést engedélyezheti.
(3) Ha a szomszéd ingatlantól való 4 méter távolságot megtartani nem lehet, a méheknek ellenkező irányban vagy - legalább 2 méter magas, tömör (deszka stb.) kerítés vagy élősövény létesítésével - a magasban való kirepülését kell biztosítani.
(4)
3. §
4. §
Vándoroltatás a méhcsaládoknak az állandó telephelyről méhlegelő kihasználása, illetőleg megporzás céljából történő ideiglenes elszállítása, kivéve a rajnak vagy az anyának erre szolgáló ládában való szállítását.
5. §
(1) Vándorméhészetek telepítésére a 43/1968. (XII. 6.) MÉM rendelet 51. §-ának és az alábbi (2)-(4) bekezdéseknek a rendelkezései irányadók.
(2) Államilag ellenőrzött anyanevelő és pároztató telephez 5 km-es körzeten belül méhcsaládokkal letelepedni csak a telepvezető engedélyével szabad.
(3) Utak közelében történő letelepedés esetén a méhlakásokat úgy kell elhelyezni, hogy azok kijáró nyílásai az úttal ellentétes irányban legyenek. Az úton a méhészettől jobbra és balra 50-50 méter távolságra, jól látható helyen „Vigyázat méhek!” felirattal figyelmeztető táblát kell elhelyezni.
(4) Vándorméhészetet 20 családnál nagyobb állandó méhészettől csak legalább 200 méter távolságra szabad elhelyezni. Ettől a szabálytól azonban az érdekeltek megegyezéssel eltérhetnek.
Nem értem a törvény alkotokat,ki(mi)a fontosab,emberek ,vagy méhek.tarthatnak de csak lakot területen kivül,ahol nem zavar senkit.kiváncsi lenék,valamelyik törv.alkoto szomszédjában
van-e?
titisnek:
Ezzel az erővel a többi háziállatot is kiutasíthatjuk a lakott területen kívülre.
Engem pl. nagyon zavar a mellettem lévő szomszédból áradó trágyaszag. Az is,hogy a trágyán szaladozó legyek a vacsorámon sétálnak(rendkívül egészségtelen),amit kint a teraszomon szeretnék elfogyasztani.Miért pont kint a teraszon?
Mert jogom van hozzá! A szomszédnak meg joga van haszonállatot tartani.
A jogalkotónak valószínűleg nem árad trágyaszag a szomszédjából.
Akkor most mi legyen?
Kíváncsi lennék,hogy átment e a lényeg?
Egy 40-50 családos méhészet ára kb 5millió forint.és egy ekkora méhészet simán elfér egy átlagos 1000négyzetméteres telken a szomszédok zavarása nélkül,főleg ha a méhész ügyel arra hogy a keritések mellett 3-4-5 méteres gyümölcsfák,tuják stb legyenek hogy a méhek a magasba kényszerüljenek.
a lopásveszély vagyonvédelem miatt mint méhész,mint autós is kérdezem: 5millió egy ekkora méhészet,egy középkategóriás autó ára.szóval vigyük ki a méheket a pampára,ahol ellopják,tönkreteszik,stb a kaptárainkat.majd kiviszem,ha az ellenzők az 5milliós kocsikat letekert ablakokkal,kulccsal fogják tárolni nyilvános parkolóban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!