Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Évszázadokkal ezelőtt (középko...

Évszázadokkal ezelőtt (középkor, barokk kor) jóval több por volt a szobákban, mint manapság. Volt ennek következménye, vagy csak a szemünket zavarja igazából ha meglátjuk?

Figyelt kérdés

Negatív élettani hatása, valamiféle károsodás, vagy semmi?


Arról nem is beszélve, hogy hányszor is fürödtek egy évben? Kétszer? :)


Valahogy nem tudom elképzelni, hogy minden patyolat volt mindenhol - bútorok, ruhák, emberek - mégis tudunk jó pár olyan személyről, akik hetven-nyolcvan évig is éltek...


2012. márc. 28. 16:40
 1/10 anonim ***** válasza:

Fürödni egyáltalán nem volt divat a középkorban, sokan büszkék voltak rá, hogy sosem fürödtek, még királynék is, úgy tartották ugyanis, hogy a fürdéstől elvékonyodik a bőr és az ártó, betegséget okozó szellemek könnyebben bejutnak a testbe.


Szerintem nem volt érezhető a negatív hatása, mivel a legtöbben a harmincas éveikben meghaltak járványban,háborúban vagy bármilyen más sérülésben(a munkavédelem gyakorlatilag ismeretlen volt)

2012. márc. 28. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Még az 1960-es években sem volt fürdőszoba,mosógép,porszívó.

A konyha jó esetben járólapos volt,de faluhelyeken földes volt,sokszor még a szoba is. Városon volt padló a szobákban. A szőnyeget évente néhányszor a szabadban kiporolták,és néha ecettel átdörzsölték.

Az ágyakban szalmazsák volt. A szalmát évente egyszer cserélték benne. Csak a jómódú házaknál volt matrac.

Takarózni tolldunyhával vagy paplannal takaróztak,és a párna is tollal töltött volt.

Mosdani esténként egy nagy lavórban mosdottak. Városokban néha elmentek a városi fürdőbe fürödni.

Az udvarok sem voltak füvesítve, sok fa és virág volt.A gyerekek a porban játszottak.

Mégsem voltak semmire allergiásak.

Ma éppen a túlzásba vitt higiénia miatt olyan sok az allergiás beteg. Az immunrendszerük nem tud már védekezni,mert későn kerül kapcsolatba az allergén elemekkel.

2012. márc. 28. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Még annyit: nem haltak meg 40-50 évesen. Sokan még 70-80 évesen is egészségesek,és ellátják a háztartást,a kertjüket.
2012. márc. 28. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Na ez az! Ha ez tényleg így volt (ahogy én is sejtettem), akkor nálunk mire fel ez a nagy higénia? Nekem is azt mondták páran, hogy állandóan port lélegzünk be, most az már nem oszt nem szoroz, ha egy "kicsit több" lenne a szobákban. Elvileg csak a szemünk miatt csináljuk, de el tudnánk éldegélni poros (vagy valamivel porosabb) nehézfüggönyök, baldachinos ágyak és szönyegek közt, lazán, gond nélkül. Ahogy régen is.
2012. márc. 28. 20:10
 5/10 anonim ***** válasza:

Csatlakoznék 19:12-hoz. Jártam például Székelyföld szegényebb falvaiban, ahol a mai napig nincs vezetékes víz, nemhogy fürdőszoba. Amúgy egy építészhallgatóknak szervezett felmérőtábor volt, de ez mellékes, a lényeg, hogy végigjártunk egy rakás régi parasztházat, ahol már csak egy-két öreg lakott. A tisztaságot valóban nem vitték túlzásba, de a korukhoz képest meglepően életerősek voltak. Én 80 éves embert úgy sprintelni egy vödör almával a kezében addig még nem láttam.


Mondjuk ebből messzemenő következtetéseket azért nem lehet levonni, mert mi nyilván azokkal az öregekkel találkoztunk, akik egyáltalán megérték azt a kort. A gyengébbek lehet hogy kiszelektálódtak, és már valahol Csaba királyfi jobbján ülnek a csillagok közt.

2012. márc. 28. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Ne felejtsük el megemlíteni, hogy régen nagyon magas volt a csecsemő és gyermek halandóság, aminek az egyik oka a higiénia teljes hiánya volt.

Az is igaz, hogy ma átestünk a ló másik oldalára az agyon fertőtlenített környezetünkkel.

Szerintem a hosszú életkor egyik titka a stresszmentes élet volt. Ma feszültséggel kelünk, feszülten fekszünk. Régen Józsi bácsi kiment kapálni a szőlőbe reggel. Egész nap friss levegőn mozgott. Nem b.szogatta a főnök mindeféle b.zi diagrammal meg statisztikával. Józsi bácsi megette a tenyérnyi koleszterindús szalonnáját, elszívta a kapadohányt, megitta a maga borát, aztán 90 évesen úgy halt meg, hogy miden foga megvolt. De nem idegesítette magát. Gondoljatok a székely viccekre, ahol ez a nyugodt hozzáállás van kifigurázva.

2012. márc. 28. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2012. márc. 28. 22:24
 8/10 anonim ***** válasza:

Maga a poros környezet nem ártalmas az egészségre.

De manapság már nemcsak a csúnya látvány miatt is portalanítanak, hanem azért is, mert büdös. Egy poros lakásban nincs jó illat. Ahol por van, ott állott szag is van.

2012. márc. 29. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

régebben az emberek nem jártak annyit közösségbe, mmint zárt térbe, ahol terjengett a testszaguk, kint voltak a kertben, művelték a földet, nem egy vacak irodába voltak összezárva 30an 20nm-en.

azért a vasárnapi templom előtt gondolom megmosdottak.


manapság azt vesszük természetesnek, ha valakinek jó illata van, agyon van öntve 1 liter dezodorral. régen meg az enyhe izzadtságszag volt a megszokott, tehát nem bántotta az orrukat annyira.


a nagyszüleim a 20-as évek végén születtek, falusi környezetben nőttek fel, de anyukám mesélte, hogy náluk mindennap legalább megmosdottak, ha nem is áztak a kádban órákat.

aztán amikor elkészült az új ház, már volt szép fürdőszoba, és minden este rendes fürdés tetőtől talpig.

2012. márc. 29. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Azért érezték ők is az illatokat :) Nem véletlen találták fel a parfümöt, a testszag leplezésére. Gazdagék használták is bőségesen. Szintúgy nem véletlen volt mindenkinek nagy kertje és üvegháza: a frissen vágott virággal nagyszerűen lehet illatosítani a szobákat. Csak persze marha drága.

Szerintem nem voltak porosak amúgy a paloták: a személyzet tisztán tartotta. Főleg ahol gyönyörű intarziás padló volt: azt rendszeresen viaszozni kellett, hogy szép fényes legyen.


A paraszti világban a döngölt padló, ha az már más kérdés. Ők nyilván nem fényezgették. De azért arra minden nap fordított energiát a feleség, hogy legalább egy nap egyszer kisöpörjön. Az már elég ahhoz, hogy ne álljon a por. A ledöngölt agyag meg nem porzik.



Szerintem: nyugodtan el lehet képzelni, hogy minden patyolat volt. Oké, földes házban nem mostak fel, de amúgy mindent megcsináltak ugyanúgy, mint ma. A függönyöket, terítőket, stb. évente többször mosták, húsvét, karácsony, szüret előtt. Ha belegondolunk: ma sem nagyon mos az ember évi 3-4 alkalomnál többször függönyt.

Ami nem volt, az egyrészt a gyakori fürdés, másrészt a mindenáron mindent fertőtlenítés. Itt az oldalon olvastam, hogy valaki írta, hogy naponta lefertőtleníti a lakásban található összes kilincset. Teljesen általános, hogy az emberek fertőtlenítőszerrel mossák fel a szobáikat. Ezek a dolgok azok, amiket túlzásba viszünk ma. A lakásunknak - minden lakásnak - megvan a maga baktériumtelepe, amire az ott lakók immunisak. Épp ezért totál felesleges ezt kinyírni..

2012. márc. 30. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!