Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Milyen riasztóberendezések...

Milyen riasztóberendezések vannak?

Figyelt kérdés
Mik a tulajdonságaik, előnyeik hátrányaik?

2011. dec. 4. 14:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Riasztóközpontok: a riasztórendszer, lakásriasztó központi egysége. A riasztóközpont a telepített eszközök által észlelt jeleket, jelzéseket feldolgozza és szükség esetén riasztást generál.


Sokféle típusú, márkájú és kapacitású riasztóközpont létezik, ugyanúgy, ahogy az autók esetében a motor. Tervezésnél nagyon fontos felmérni, hogy az adott állapot változni fog-e a jövőben. Épül-e esetleg még egy szint a házhoz, kapcsolunk-e például plusz helységet, épületrészt a későbbiekben.


Minden központnak van egy gyári alap zónaszáma, amelyet kezelni tud. Típustól és márkától függően, bizonyos mértékben lehet duplázni vagy bővíteni a zónák számát. Eltérő lehet még például, hogy vezetékes vagy rádiós rendszert szeretnénk-e. Érdemes előre átgondolni a lehetséges későbbi igényeket, ugyanis pénzt és időt spórolhatunk, ha eleve a megfelelő kapacitású központot választjuk.


A zónaszám optimális esetben a felügyelt helységek számával megegyező, azonban vannak kivételesek esetek. Riasztóközpont tagolhatósága, azaz a partíció jelenti például a ház különböző szintjeit vagy elkülönítve egy kerti épületet, amely külön élesíthető a fő beltéri területtől.


Éjszakai üzemmód jelentheti a bejárati ajtó külön élesítését, miközben a szobákban szabadon mozoghatunk vagy ismét egy családi ház példájánál maradva, az alsó szint kerül élesített állapotba, amelyet egy plusz emeleti kezelőpanelről végezhetünk.


Kezelők: a riasztórendszerek be- és kikapcsolását szolgálja alapvetően, ám egyéb jelzések indítására is alkalmazható, mint például támadásjelzés, tűzjelzés, orvos hívás. A riasztóközpont típusától függően, akár több kezelő is csatlakoztatható, így például emeletről, garázsból is be- vagy kikapcsolható a riasztórendszer. Ugyanúgy, ahogy a központok esetében, létezik többféle márka, márkán belül eltérő típusok. A LED kijelzős kezelő helyett, gyakran javasolunk LCD kijelzővel rendelkező típust. Az LCD kezelők előnye az átlátható menü, így könnyebben kezelhető a riasztórendszer.


Nyitásérzékelők: a lakásriasztó rendszerek esetében a nyitásérzékelők közül ismét különböző típusokkal találkozhatunk. Leggyakoribb alkalmazási terület a bejárati ajtó és az ablakok. A beltéri nyitásérzékelő egy része az ajtó felületére kerül, a másik az ajtó tokjára. A működési elve nagyon egyszerű. Ha az eszközökben lévő mágnesek eltávolodnak egymástól, akkor az élesített riasztó rendszer, riasztást generál. A süllyesztett, befúrható nyitásérzékelő működési elve ugyanaz, mint az előző esetben, ám nem látszik, mivel az ajtó élében és a tokban helyezik el. Kültéri alkalmazásra, fém ajtóra, megerősített anyagokból készült nyitásérzékelőket alkalmazunk, amelyek ellenállnak hidegnek, melegnek, esőnek. Gyakori alkalmazási terület, kert és garázskapu.


Mozgásérzékelők (infra): az alap, passzív infrák hőmozgást érzékelnek, hőképet látnak. A hőmérsékletváltozást érzékeli,k így testhőmérsékletnél alacsonyabb hőfokú infra érzékelők által védett légtérben megjelenő magasabb értékű hőfolt alapján generál nak riasztást. Téves riasztás következhet be például nyáron nyitva felejtett ablak esetén, ha beáramlik a szobába a forró nyári levegő, miközben a programozható klíma berendezés 30 C fok alatt tartja a beltéri hőmérsékletet.


A duál infrák, más néven radaros mozgásérzékelő,k csak akkor riasztanak, ha a hőváltozás mellett fizikai mozgást is érzékel.nek Kombinált érzékelők a mozgásérzékelés mellett, hangfrekvencia alapján üvegtörést is figyelnek. Telepítés előtt, a tervezés során érdemes figyelembe venni, hogy az objektumban, legyen az lakás vagy családi ház, tartanak-e kisállatot. A kisállat védett, úgynevezett Pet infrák típustól függően, általában 18 kg-ig nem riasztanak.


Füstérzékelők: tűz keletkezését mindig füst képződése előzi meg. Az optikai füstérzékelők, az égő anyag által kibocsátott füst részecskéit érzékelik, amelyek szennyezik a levegőt. Az átlátszóság csökkenését érzékeli a rendszer és generál riasztást.


A hősebesség érzékelők nem a füst légtérbe kerülő részecskéit, és az általuk okozott szennyezettség mértékét, hanem kimagasló hőértéket érzékelnek. Az érzékelőket telepítőink úgy állítják be, hogy 24 órában védelmet nyújtson megrendelőink számára, nem bekapcsolt riasztórendszer esetén is riasszon, ha tűz keletkezik. Javasolt felhasználási területek: konyha, kazán, gyerekszoba.


Hang- és fényjelzők: beltéri és kültéri típusokat különböztetünk meg 2 fő kategóriaként. A kültéri hangjelző egységek, azaz a szirénák rendelkeznek akkumulátorral, így áramszünet, illetve szabotázskísérlet esetén is ellátják feladatukat, mert az akkumulátor biztosítja a működésükhöz szükséges tápellátást.


A kültéri sziréna telepítésével párhuzamosan, kiegészítő biztonsági eszközként, gyakran beltéri hangjelző egységet is alkalmazunk, ugyanis a kültéri sziréna mechanikai sérülése esetén átveszi a hangjelző szerepet.


[link]

2011. dec. 4. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!