Gázkazánnál mekkora sebességre kell állítani a
keringető szivattyút, és a kazán fűtési
hőmérsékletét? Mitől függ?
Figyelt kérdés
3 állású a szivattyú , hogy gazdaságosabb a beállítás: kis fűtési hőfokkal lassan keringetni, vagy naggyal gyorsan, esetleg más beállítás?
2011. okt. 28. 09:59
1/7 anonim válasza:
Én gáz kazánnál mindig a 2 es fokozatot állítottam be a keringetőnél. A kazánt meg úgy hogy a szobahőmérséklet kb 23 C° os legyen. Ez vállt be nagyon. Most 2 éve fával fűtők ott a keringetőt 2 es fokozatba kapcsoltam, és kb 50C° ra fűtőm fel a vizet ami a radiátorokba kering. Ha kint -10 fokok vannak akkor 3 as fokozatba nyomom a szivattyút és 60-65 C° ra fűtőm a vizet. Remélem segítettem.
2011. okt. 28. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
2/7 anonim válasza:
Attól függ. Ha a legkisebb fokozaton is megfordul a víz minden radiátorban és egyenletesen melegek, akkor felesleges feljebb kapcsolni a szivattyún. Csak a villanyszámla lesz több, más előnye nem igen lesz.
(Én is 80%-ban fával fűtök, de szivattyú nélkül. És a kazán leírásának megfelelően betartom a 60 fok feletti üzemi hőfokot. Nem hiányzik a kátrányosodás.)
2011. okt. 28. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
3/7 A kérdező kommentje:
A lakásé nem is érdekes azt én is fával fűtöm a gáz meg éjszaka ha bekapcsol egyszer. Viszont van egy üvegház ami tele van csővel nem radiátorok vannak. Gondolkoztam azon hogy lezárok egyet kettőt, hogy gyorsabban felmelegedjen de nem tudom jó ötlet-e mert akkor kevesebb cső fogja tartani a meleget, hamar kihűlnek. Most kettes fokozaton van a szivattyúja, és kb 60fokra fűti a vizet a kazán (nincs pontosan beskálázva a szabályzó). Igazából fogalmam nincs mit csináljak mert fölöslegesen nem kéne pocsékolni.
2011. okt. 29. 10:34
4/7 A kérdező kommentje:
Most megvilágosodtam , attól hogy a kazánt 60 fok felett van beállítva az nem azt jelenti hogy addig fűti a vizet hanem ahogy akkor lekapcsol ha eléri a beállított hőfokot. De azt sose éri el még a 40 fokot se!
Mert mire felmelegedne a rendszer a termosztát lekapcsolja... mivel a helyiség elérte a beálljtott hőfokot. A szivattyút meg kisebb sebességre már nem lehet kapcsolni , hogy tovább melegedjen a kazánba a víz.
2011. dec. 3. 14:53
5/7 anonim válasza:
Ha túl magas a keringési sebesség akkor pára lecsapódás keletkezik a kazánba. Ezzel szép lassan tönkre megy.
Javasolnák egy dolgot: Mivel több csővezeték, fűtőkör van kialakítva nézd meg, hogy mely csőszakaszból jön vissza a legmelegebb víz. Fojtsál annak a csővezetéknek a visszatérőjén. Ennek hatására más vezetékben elkezd egy kissé melegebb lenni a víz. Esetleg tapasztalod azt is, hogy melegebb lesz e kimenő víz hőfoka.
Ha alacsonyabb hőfokra állítod a kazánt akkor alacsonyabb lesz a fűtési teljesítményed is. Így előfordulhat az is, hogy többet kell fűtened, hogy megfelelő meleg legyen.
2011. dec. 4. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
6/7 A kérdező kommentje:
Az a baj hogy a langyos víz az szétoszlik a rendszerbe de, gyors a szivattyú, ezért hiába melegíti ha rá van szívva a hideg víz. Itt jön a probléma mert a langyos víz felfűti a helységet, de még a csövek alig melegek viszont a termosztát már lekapcsolja a fűtést mert elérte az adott hőfokot a helység.
A 35 fokos víz meg hamar vissza hűl gyakorlatilag 20 perc, aztán csökken a hőmérséklet és lassan megint bekapcsol a kazán ez iszonyat pazarlás. A visszatérő vezetéket meleg víz gyakorlatilag nem is éri el! A csöveknek csak a felső részüknél van csap.
2011. dec. 4. 16:29
7/7 anonim válasza:
Egy korszerű, több sebességes szivattyú lehet a megoldás, vagy ha lehet a mostanin egyenletesen szabályozni (akár mechanikus lentebb zárással) akkor a szivattyú kevesebb vizet szállít majd, a rá nehezedő kisebb hidraulikai nyomás miatt pedig kevesebbet fog fogyasztani hiába ugyanakkora a tengely fordulata. Ez bevett módszer a régebbi szivattyúk szabályozására! EVIG szivattyúkon gyárilag is előfordultak mechanikus elzárók amivel a kerülőágat lentebb lehetett zárni így szabályozva a szivattyún valósan átfolyó mennyiséget. Esetleg érdemes lehet a kazánt szakemberrel újra beszabályoztatni mert ha a méretezés kor alulméretezést követtek el azaz nagyobb a csőrendszer hűtő hatása a kazánra mint a kazán valós teljesítménye azzal a rendszer élettartamát (korrózió kialakulása 60°C alatti víz esetén megnő) és az igazán költséges. Természetesen egyéb alternatívák is vannak a fordulat szabályozására, például erre való az úgynevezett frekvenciaváltó berendezés, amivel nagyon finoman is lehet szabályozni a motor azaz a szivattyú fordulatszámát. Létezik normál egyfázisú és háromfázisú verzióban is. Érdemes a kazánt újra beszabályoztatni névleges értékre és a hőcserélő részt alaposan kifúvatni kompresszorral, illetve a láng helyzetét is ellenőrizni. A válasz pedig a kérdésedre, adott helyiség hőszükséglete igazából mindegy, hogy 30°C vízzel történik vagy 60°C vízzel van kielégítve, maga a befektetett hőenergia az idővel arányosan körülbelül megegyezik. Talán a magasabb hőmérsékletű víz miatt a rendszer élettartama növekszik, de a befektetett gáz mennyisége némiképp máshogy alakulhat. Próbáld ki ugyanolyan kinti hőmérsékletnél felírni a gázszükségletet alacsony és magas vízhőfokkal. Az eredmény elvileg hasonlóan alakul, a kazán ki be kapcsolgatásától függetlenül. Fontos, a kinti hőmérséklet egyezősége a méréskor!
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!