Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Vályogház földrengés biztonsága?

Vályogház földrengés biztonsága?

Figyelt kérdés

A házunk 40-50 éve épült vályogból, ha jól tudom alá van alapozva, betonkoszorú van a tetején, betongerendákkal áthidalva, kefnivel és salakkal kitöltve, sátortetővel.

Nagy esőknél áll a ház vízben órákon át, az utca legmélyebb pontján van.

Mik az esélyeim ha bekövetkezik egy 6.3 as földrengés ?


2011. okt. 2. 11:37
 1/6 anonim ***** válasza:

6,3-es erősségű földrengés esetén pontosan ugyanolyanok az esélyeid, mint egy téglából vagy kőből épült ház esetén: semmilyenek. Ha ilyen erősségű földrengés pattan ki a közelben, akkor egy egyszerű családi ház minden különösebb akadékoskodás nélkül összeomlik.

De Magyarországon nem kell ilyen erősségű földrengéstől tartanod, itt nem húzódnak olyan törésvonalak, amik ehhez hasonló földmozgásokat váltanának ki.

2011. okt. 2. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem vagyok szakértő, de egy 6,3-as földrengésre Magyarországon elhanyagolhatóan kicsi az esély. Amúgy szerintem Magyarországon nincs olyan építmény (vagy talán egyedül a paksi atomerőmű), ami károsodás nélkül kibírna egy 6,3-as földrengést (lásd az idei oroszlányi földrengést, még a gazdagréti lakótelepen is repedeztek a panelok, pedig azért van vagy 70 km és nem is volt 6,3-as).
2011. okt. 2. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A földrengés igazából esetedben elhanyagolható veszélyt jelent. Amitől igazán tartanod kell, az az, hogy az egyik esőzés során az átázott fal összedől és a fejetekre omlik a ház. Ne haragudj, de nem is értem, hogy jutott eszetekbe ilyen helyen földházat venni. Annak egy igazi ellensége van csak: a víz. Inkább attól félj és építs valami hiperszuper csatornát, a földrengéssel meg ne foglalkozz.
2011. okt. 2. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez is off a kérdés szempontjából, de én azon csodálkozom, hogy a vályog fal elbírja a vasbeton födémet.

Meg nekem kicsit öszvér megoldásnak tűnik ez a vályog fal beton födémmel. 40-50 éve ha hagyományosan vályogból akartatok építkezni, vagy azok, akik építették, akkor ehhez szerintem hagyományos fafödém illene a ház jellegéhez.

Ha pedig mindenképp betonfödém kellett volna, akkor inkább tégla falakat raktam volna. Bár abban az időben még a téglaházakat is sokfelé csinálták fafödémmel.

Betonfödém inkább akkor praktikus, ha be akarjátok építeni a tetőteret. De ehhez meg a sátortető nem passzol.

Elnézést, ha bárkit is feltartottam a monológommal, nekem ez jutott eszembe a kérdés leírását olvasva.

2011. okt. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nem vettük, hanem örököltük.

Közben kiderült hogy, nem vályog téglából hanem vert sárfalból van.

Az erőséget valóban eltúloztam jó lesz az 5.6 -os.

Akit érdekel egy link a hazai rengésekről.

[link]

2011. okt. 2. 22:28
 6/6 anonim ***** válasza:

A vertfal szinte egyáltalán nem földrengésálló, mivel alapesetben egy nagyon kemény, merev falazatról van szó. De ha ez megnyugtat, a tégla sem az :)

De még mindig fenntartom, hogy ne a földrengéstől tarts. Azért ilyen erősségű földrengés nem fordul elő olyan gyakran, 1-2 erősségűt meg azért bírnak ezek a házak minden további nélkül.

2011. okt. 2. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!