Kazánnal tapasztalatok?
Márka tekintetében nem tudok segíteni, csak tapasztalatot tudok leírni. Azt az öntöttvas kazánt használjuk, amit a házzal együtt vettünk. A teljesítménye kielégítő, viszont kötelező mellé egy keringető szivattyú, különben nem viszi elég gyorsan a meleget a rendszerben. A fát zabálja, de ez természetes, elvégre az egész házat kell fűteni. A kapható legnagyobb radiátort érdemes hozzá venni, mert könnyedén felfűti, gazdaságosabb hosszútávon, a kisebb radiátorokat pillanatok alatt felmelegíti, és utána már nehezebb szabályozni és lent tartani a hőmérsékletet. A miénken van hőmérő, és szereltettünk rá termosztátot is, ami a keringetőt kapcsolja be, amint elér a víz egy előre beállított hőmérsékletet. Ez nagyon fontos, mert ha felforr a víz, akkor elázik a ház a kiegyenlítőtartálynál, ahogy kiengedi a túltágult forró vizet.
Nagy a csábítás a hulladék égetésére, de hosszabb távon annyira megrongálódik a kémény a sok kátránytól, hogy újjá kell építeni sok pénzért.
A legfontosabb a jól felkészült szakember, még ha többe kerül is. Ő ajánljon kazánt, ha még nincs, és a rendszert a házra szabja.
Hátránya az, hogy éjjel kialszik, és lehűl a ház. Mi úgy kompenzáljuk, hogy hagyjuk kihűlni, reggel pedig ébredés előtt 1 órára bekapcsol a gázfűtés(csak akkor jó ha nektek is van az is). Ha nincs gázfűtésetek is, akkor éjjel fel kell kelni és tenni rá, esetleg szénnel próbálkozni, ami piszkos, drága, de legalább nem jó(nálunk legalábbis nem vált be).
Az előző válaszoló írt pár ostobaságot. Persze biztos segíteni akart, csak...
1. A kazán teljesítménye attól függ, hogy mekkorát veszel. Tehát ha csak kielégítő és nagyobb a hőigény, nagyobbat kell venni. Egy 100m2-es átlagos házra 20-25kW elég.
2. Ha gravitációsra, nagy vízterűre, vastag csövekkel van kiépítve a rendszeretek, nem kell, pláne nem kötelező szivattyú. Nálunk is gravitációsan megy a vegyes kazán, így nem fogyaszt áramot és nem kell aggódni, hogy mi lesz áramszünet esetén.
3. Hogy mennyit fogyaszt az relatív. Még mindig olcsóbb, mint gázzal fűteni. És legalább ettől meleg is van, nem úgy mint a gáz mellett.
4. Egy huzatszabályzóval azért elég jól be lehet állítani a vízhőfokot. De ezeknek a kazánoknak az üzemi hőmérséklete 70-90°C. Ez alá nem érdemes fojtani.
5. Ha felforr a víz, nem ázik el semmi, szakszerű szerelés mellett. De azért persze nem célszerű felforralni.
6. Ha egész éjjel a vegyessel akartok fűteni, akkor érdemes beszerelni egy puffertartályt. Igaz, hogy tovább tart felfűteni, de cserébe egész éjjel forrón tartja a radiátorokat.
Egyébként nálunk, ha este 10-kor még jól megrakom a kazánt fával és lejjebb veszem a huzatszabályozót és a kémény pillangószelepét, reggel 7-kor még bőven van parázs.
Nálunk is most öntöttvas kazán van. Két éve vettem. Előtte lemez volt, de az kilyukadt. A lemezkazánoknak átlagosan 20 év az élettartamuk, utána átrozsdásodnak. Az öntvény 100 év múlva is kazán marad, viszont valamivel drágább.
Ha jót akarsz venni, ajánlom a cseh Viadrus kazánokat. Nagyon sokan dicsérik.
Én az anyagi keretek szűkössége miatt egy török Maximus nevezetű kazánt vettem. (Árulják ezt más néven is, attól függ ki a forgalmazója.) A régebbi szériáknál sok gond volt a füstgázelvezetéssel, de az újabbakkal már nincs gond, ha megfelelő állapotú és méretű a kémény.
Nekem sincs vele semmi gondom, nagyon elégedett vagyok vele.
Ha van még kérdésed, ezt a fórumot ajánlom figyelmedbe: [link]
Olvasd vissza, vagy tegyél fel ott kérdéseket! Én annak idején nagyon sokat tanultam belőle.
Szerintem jó választás. Nálam 100nm-es, 25 éves, szigeteletlen a ház. A kazánom fára 21,2kW-ot tud és még -20 fokban is kifűti a házat. Igaz akkor tényleg kell pakolni rendesen. De szerencsére nem sok olyan igazán hideg nap van.
A Viadrusnál ez a 25kW pont határeset a 4 tagos és az 5 tagos között. A 4 tagos 23,3kW-os, az 5 tagos 29,1. De gondolom néztétek ti is.
Hát ezek a kazánok öntöttvas tagokból állnak. Minél több tagot raknak egymás mellé, annál hosszabb a tűztér és annál nagyobb a kazán teljesítménye.
Milyen színű volt a kazán burkolata? Mert Viadrusból is van kétféle típus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!