Hogy lehet csökkenteni a lakás páratartalmát?
Nagyon el vagyok keseredve. Eddig is rossz volt a helyzet, mert 1 hét alatt nem száradtak meg a ruhák, az ablakon folyik a víz, a fémkeretes ajtó pedig penészedik, de most már egészségügyi problémák miatt is csökkenteni kellene a páratartalmat. Nem dohos pincéről van szó, hanem egy 10 éves (annak idején újépítésű) lakásról. Mindent kipróbáltam, vettünk szárítógépet (igaz, nem minden szárítható, de a ruhák nagy része igen), próbáltunk páramentesítő gépet kölcsönözni (nem vált be - pedig ha jó lett volna, meg is vettük volna), amennyit lehet, szellőztetünk, de napközben nem vagyunk otthon. Az ablakot nyitva hagyni nem merem, ha nem vagyunk otthon, 1. emelet nem biztonságos.
70% alá nem megy a páratartalom. :(( Pedig 40-60% közé kellene szorítani. De hogyan?!
Nálunk is ez a helyzet a mostani tél óta. Azóta ugyanis a kéményes gázkazánunkat kicseréltettük korszerűbb zárt égésterűre. Addig soha nem volt gondunk a párával és a penésszel 20 éven át, azóta viszont egyik napról a másikra elkezdett minden penészesedni és mindenhonnan csurog a víz. Nyáron annyira nem vészes a helyzet, mert sokat tudunk szellőztetni. Most vettünk nemrég egy nagy teljesítményű páramentesítő készüléket. A párát csökkenti szépen, literek gyúlnak össze a tartályában. Csak az a baj, hogy zabálja az áramot és ahogy kikapcsoljuk, látványosan emelkedik a páratartalom újra a kezdeti értékre.
Arra már én is gondoltam, hogy a kémény alsó tisztító ajtaját nyitva kéne hagyni. Így legalább lenne egy kis természetes szellőzés. Ez nyáron még jó is, csak télen így a meleg is kimegy ott. így az utcát is fűtenének.
Nem tudom igazán mi lenne a jó megoldás. Idén télen majd bevetjük ezt a páramentesítőt tartós üzemben, aztán meglátjuk...
Köszönöm a tippet. Társasház (emeletes), fogalmam sincs, milyen a kémény és van-e egyáltalán (közös kazán van), de utána fogok nézni.
*Csak az a baj, hogy zabálja az áramot és ahogy kikapcsoljuk, látványosan emelkedik a páratartalom újra a kezdeti értékre.
Nálunk pont ez volt a baj, órák alatt 2%-ot ment le géppel, mikor kikapcsoltunk, fél óra múlva visszament. Ráadásul mi nyáron próbáltuk, amikor amúgy is meleg volt, és a gép durván fűtött (ami érthető, mert a páralecsapatás hővel jár), a lakásban meg amúgy is 27-28 fok volt. Ráadásul még nagyon zajos is volt. Az egész napos nyüzsi után kimondottan idegesített a zúgás.
Az ablakra ha szereltek rácsot, akkor azért tavasszal és ősszel megoldja a párásságot, mert tudtok folyamatosan szellőztetni.
Leginkább el kéne adni a lakást, mert a párás, penészes levegő komoly légúti problémákat okoz hosszú távon.
Van még egy probléma, csak azt nem ide tartozónak éreztem, ezért nem írtam le. Azért sem lehet egész nap nyitva az ablak ellenőrzés nélkül, mert a szomszédok az ablaktól 1 méterre dohányoznak óránként (a saját erkélyükön), és a cigifüst durván bejön. Nem szeretném, ha az egész lakás cigiszagú lenne, mire hazaérünk. Mi nemdohányzók vagyunk, engem nagyon zavar a füst.
A szellőzőrendszer az milyen? A húgoméknak van olyan, ami az ablakra van szerelve. Télen "automatikusan" annyira lehűti a szobát, hogy nem bírják felfűteni és még rengetegbe kerül (a fűtés).
Nálunk egyébként be van építve egy alacsony fokozaton állandóan működő ventillátor a wc-be (nem lehet lekapcsolni, "szükség esetére" pedig nagyobb fokozatra lehet kapcsolni. Ez megfelel szellőző rendszernek? Mert állítólag ez a funkciója. Próbáltam a wc-ajtót nyitvahagyni, de nem éreztem látványos különbséget.
Elköltözni nem áll módunkban. Nem akarom elhinni, hogy egy modern, új építésű lakásban nem lehet megoldani ezt a problémát. :((
Ma reggel hajszárítóval szárítottam a szombaton kimosott pólómat, hogy fel tudjam venni. :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!