Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A vízmérőn feltüntetett...

A vízmérőn feltüntetett átfolyási értékek hány bár nyomás mellett értendőek? Hogy kell kiszámolni az átfolyást?

Figyelt kérdés

Pl a dn13-as(fél colos) mérőn 2,5m3/h van feltüntetve.

Nyilván van egy belső ellenállása,ami miatt kevesebb az átmenő,mint egy sima 1/2"-os csövön.


Másfelől akárhányszor próbálok átfolyást számolni,valamiért 10x annyira jön ki ,mint aminek elvileg ki kéne jönnie. Az legkisebb kivezető nyílás területét szoktam szorozni a nyomás 10xesével, majd mivel ez egy másodperces adat szorozni 3600al,hogy 1 órásat kapjak,de fél colos csőnél 1,324 helyett nekem mindig 13,24 m3/óra jön ki 3bár nyomás mellett. Mit csinálok rosszul? Le kéne győzzön egy alap gravitációs ellenállást vagy mi? (Ha 10-el osztom mindig kijön egy jó közeli érték,de sose tudom miért kell osztani 10el.)


Nyilván a vezetékek ellenállását nem veszem figyelembe,de az most nem lényeges.



dec. 15. 13:32
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

A víznyomás kb. nem oszt nem szoroz, mivel a víz összenyomhatatlan.

Egy vímérő óra 2 csonkja kb. 10 centire van egymástól

dec. 15. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez lényegesen összetettebb. Kelene a folyadék viszkozitása, ugyanakkor belső turbolens áramlatok keletkeznek, de kell az adott szakaszon a nyomásesés is. Talán ez, bár angol.

[link]

dec. 15. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

1# Összenyomhatatlan, igen.

A nyomás viszont befolyásolja hogy mekkora sebességgel halad a csőben a víz. Ha van egy Víztornyod meg egy csapod rajta a tövében, a víztoronyban 30 méterrel magasabban van a víz szintje mint a csapod akkor a csapnál 3 bár nyomásod lesz. Ez azt jelenti,hogy amíg 30 méteres a víz oszlop a csapod felett,addig kb 30m/s sebességgel fog gravitációs módon távozni a víz a csapod legkisebb keresztmetszetén amin át tud jutni. Elméletileg ez azt jelentené,hogy ha 1/2"-os a cső,akkor a fent leírt adatok alapján 13,24m3/óra víz távozna a csapodon. De valamit szarul tudok és igazából ez inkább csak 1,32.


Ha 10méterrel magasabban lenne a csap akkor csak 20méternyi vízszint akarna kiszökni,vagyis 2bár nyomás lenne a csapon és elvileg 30 helyett 20m/s lenne a víz haladási sebessége.(amíg nem csökken a víz szint ,vagy nincs benne komolyabb nyomáscsökkentő/azaz a sebességet a surlódás miatt lassító/ rész)


Utóbbi súrlódás/ellenállás/ a vízmérőkben maga az a forgólapátos kis szerkezet a belsejében aminek nekicsapódik,amit meg kell kerülnie stb,ami ellenáll ,útban van a víz folyamatos haladásának.(És ami lényegében méri hogy mennyi az annyi) konkrétan a vízmérőben egy minivízművet hajt meg a víz,bár minimális ellenállásra törekednek a kialakításakor,így nyílván nem paks 4 lesz senkinek a kertjében.


2# A folyadék a víz. A nyomás legyen állandó, a víz sose fogyjon el és sör mindig legyen valakinek a hűtőjében,csak ne az enyémben. Nem tengerbiológiát akarok tanulni, az elfolyó vizet fentről helyettesíti a glóbuszba beszivárgó levegő,de a vízszint tegyük fel ,hogy a vízmennyiséghez képes relatív semmit nem változik(1mm-t mondjuk), az gondolom nem fog örvényt létrehozni és beindítani a nagymosást a toronyban :D


Szóval mit rontottam el?

dec. 15. 16:50
 4/6 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek.

Ne keverd a nyomástól, körülényektől fűggő vízsebességet és mennyiséget.

Gondolj csak utána!

Nyáron ugye jellemzően kisebb a víznyomás, egész másképp folyik locsoláskor és ősszel tavasszal jóval több jön belőle (messzebb hprd).

És az óránál lévő (mint a rendszerben) víznyomástól nem függ az óra által mért érték, a ténylegesen átfolyt mennyiséget méri.

Akkor csalna rendesen, de nem teszi.

dec. 15. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nyáron a hálózaton max azért "kisebb" a víznyomás(bár elárulom,hogy ugyanannyi lesz mint ősszel,télen,vagy akármikor),mert a hálózat egyszerűen túl picinek bizonyul, mikor hirtelen mindenki elkezdi locsolni a kertet vagy egyszerre kezdenek el otthon pancsolni.


Nyugalmi állapotban az adott nyomáson meglenne,hogy a túlhasználat miatti nyomás csökkenése nélkül mennyien tudnák használni. Pl 2x akkora átmérőjű cső 4x annyi vizet képes szállítani,tehát ,ha az utcában csak 1 1"-os cső futna végig fővezeték címen, az maximum 4 db 1/2"os vezetéket tudna ellátni anélkül ,hogy emiatt a nyomás esne. Ha az 5. emberke is teljesen megnyitja a kis 1/2"-os csapját ,már mindenkinél csökkenne a standard nyomás.(Igazából nem is a nyomás,csak megvan,hogy az a cső mondjuk 10m3/t tud szállítani, a lakosoknál levő meg 2,5m3 teljesítményt vesz el azon a nyomáson ott ahol épp vannak, akkor egyértelműen látszik, hogy amint az 5. kinyitja a csapot, sehonnan sem lesz meg az a hiányzó 2,5m3/h teljesítmény, ezért 5 felé fog oszlani az a 10m3 ami van emiatt pedig mindenkinél csökkenni fog 2,5m3/h helyett 2 m3/h-ra a vízkivétel. )


Nyilván ilyen apróságokba most nem mentem bele,hogy nem mindegy,hogy ki hol van, milyen magasan nyitja a csapot meg az egyik közelebb van a forráshoz így őt kevésbé érinti majd a nyomásesés stb. De szárazon fogalmazva ez a lényeg.


Egy kis mezei faluba a legnagyobb fővezeték általában dn150-200as, ami alap esetben jelentse azt,hogy pl 200asnál ha olyan anyagú akkor van is mondjuk 200mm az átmérője ami átmérőben 16x akkora mint a mindenkinél lévő kis 12,5mm-es dn13-as vízmérő. Ez annyit jelent,hogy mivel a kör keresztmetszet területében a sugár négyzetével számolunk itt is négyzetes lesz a vízmennyiségben az eltérés. A 16ból 16x16= 256 lesz kapásból. Ennyi lakost tud kiszolgálni egyszerre ugyanazzal a nyomással ugyanabban a pillanatban egy dn200-as vezeték.


Szóval egy 200mmes cső egyszerre max 256 db 12,5mmes vezetéket tud teljesen ellátni teljes vízmennyiséggel. Ha a dn13-as mérőnél 2,5m3/óra a kivehető, akkor ez azt jelenti,hogy a pillanatnyi kivétel amint túllépné a 256x 2,5m3-t(640m3/h-t) víz több senkinél nem lesz,de kevesebb igen,ami olyan érzetet kelt,mintha csökkent volna a nyomás.

És nyilván megint nem számoltam azzal,hogy aki messzebb van a forrástól eleve kevesebb vizet tud kivenni a nyomásesés miatt.


Ugyanez igaz a csőszakaszokra,utcákra is.Ott ahol végig 80mmes cső fut, és ne adj isten több mint 41 házikónál nyitják meg egyszerre a csapot ugyanez a jelenség fog előfordulni.


És akkor nem beszéltünk a rejtett vízelfolyásokról,csőtörésekről,amik állandó jelleggel terhelik a rendszert,de nem biztos,hogy észre vannak véve.


Mellesleg,ha belegondolsz,hogy egy 3500Főt számláló faluban egyszerre max 256házikót tudnak nyomásvesztés nélkül ugyanabban a pillanatban ellátni a 200mm-es csővel,akkor jól látható lesz,hogy a főbb fogyasztási idők alatt azért spórol majd mindenki,mert egyszerűen nem áll rendelkezésre elég vízmennyiség. Persze ha épp 500an használják fullon a rendszert,még akkor is lesz majdnem mindenkinél víz,csak épp átlagosan feleannyi jut majd fejenként.

dec. 15. 18:39
 6/6 anonim ***** válasza:
50%

Látom jónak tartod magad, de mégsem megy a számolás, mert ahhoz kevés az ismereted. Ez van. Tanulj és kered a megoldásodat, ami nem pár szám sima szorzása osztása.

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

dec. 15. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!