Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » ❗Közvetlenül a lakás alatti...

❗Közvetlenül a lakás alatti garázsban működő zavaró vállalkozással mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Adott társasház (panel), a lakások alatt közvetlenül garázsok vannak. Az egyik garázst 4 éve vette meg egy vállalkozó. Azóta a garázst vállalkozói tevékenységéhez használja: raktároznak, mindennaposan rakodnak, barkácsolnak, zörögnek, csörömpölnek, kalapácsolnak, csapkodják az ajtót, dobálják az árut a furgonokba, az ablak alatt beszélik meg a munkatársakkal hangosan a tennivalókat. Majdnem egész nap zavaró zajjal járó tevékenységet folytat a vállalkozás. A garázsban valószínűleg nyomás alatt lévő, tűzveszélyes anyagokat is tartanak, ismerve a tevékenységet. Konkrétabban, egy klímaszerelő vállalkozó üzemelteti ezt a szó szerinti garázscéget. Úgy, hogy magasról tesz a lakókra.

A garázs környezetében lévő lakásokban lakók már sokkal hosszabb ideje laknak ott, tehát nem ők a jövevények, hanem a vállalkozó.

A lakókat évek óta zavarja és egyes távolabbi lakásban élőket is (zeng, visszhangzik az épületek között is a tevékenységük zaja), de nem mernek szólni, látva a garázs körül tevékenykedő akár 2-3 tenyeres-talpas szakmunkást.

Nem ritkán már reggel 6 és 8 között is zajonganak és délután is. Nem mintha lakókörnyezetben elfogadható lenne nap közben is az ilyesmi. A tevékenységük a lakók számára jelentős életminőség romlással jár, illetve ha valaki el akarja adni az ingatlanát és ezek éppen akkor is zajonganak, rakodnak, akkor ez megnehezíti, vagy lehetetlenné teszi az értékesítést, vagy utólag fog panaszt emelni a vevő, hogy olyan lakást adtak el neki, amelynek a közvetlen környezetében (akár 1 méter távolságra sem) egy cég űzi az ipart. Ez a lakások értékét is csökkenti.

A közös képviselő szerint ő ebben nem illetékes.

Mit lehet tenni?

Egyáltalán üzemelhet lakókörnyezetben ilyen típusú vállalkozás?

Azt tudom, hogy például könyvelőirodák is üzemelnek lakásokban, mások lakás céljára használt ingatlanának szomszédságában, de egy könyvelőiroda nem kelt ilyen zajokat, többnyire nem zavarja a lakókat. De ipari tevékenység, raktározás már más kategória, nem?

Vagy mi lakók vagyunk az aljasok, mert mit képzelünk magunkról, hogy nem tudjuk elviselni a zajt amit csinálnak?



júl. 18. 15:27
 1/5 A nagy Levin ***** válasza:
85%
Ha valaki egy panel aljában lévő garázst, vagy hasonló helyiséget üzleti céllal használ (és most nem arra gondolok, hogy ott parkol a céges autóval) akkor ki kell kérni a lakók engedélyét. Persze, ha van engedély, akkor sem zajonghatnak akárhogy. Ha a közös képviselő nem tud semmit tenni, akkor szerintem a jegyzőhöz kell fordulni.
júl. 18. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
95%

A SZMSZ-ben kell szabályozni.

Ezt a közös képviseletet ki kell rúgni.

júl. 18. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

“Azóta a garázst vállalkozói tevékenységéhez használja:”


A garázsnak a funkciója garázs.


A társasház alapító okirata, az SZMSZ mit ír elő?


Ő oda nyilván nem lehet bejelentve, mert az gépjármű tárolására szolgáló helyiség.

Ha a vállalkozásához műhelynek és vagy nagy forgalmat bonyolító raktárnak használja, ahhoz a tulajdonos közösség engedélye kell.


De más is! Ugyanis a műhelyek, tehát ahol az iparos a vállalkozói tevékenységét folytatja, sokszor helyi adókötelesek.


Ez egy fifikás adókerülő is lehet.


Fogjatok össze a tulajdonosokkal. Ha a közös kélviselő nem áll mellétek, rúgjátok ki.

júl. 26. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Annak is, aki privátban ajánlotta a jogi fórumot.


Más lakók sajnos nem akartak eddig belefolyni. Ismerek a szemben található épületben is valakit, aki odáig hallja őket.

Ebben a házban is jelezte két másik lakó, amikor szóba jött az eset, hogy ők is zavarónak találják. Az egyikük egy hónapja elköltözött. Ő az elköltözése előtt egy évvel említette, hogy neki is problémát jelentenek, de mivel már előre tudta, hogy el fog költözni, ezért senkivel nem akart már vitát.

Biztos, hogy nem ők az egyetlenek, csak ők azok, akik már visszamondták, hogy őket is zavarják.


Az SZMSZ-t még nem néztem meg.


Nem tudom, hogy egy "fifikás adóelkerülő", vagy pénzmosoda, vagy micsoda. Ezt csak a NAV tudná kideríteni. Az nekem sem stimmel, hogy egy vállalkozás a negyedik éve után még mindig egy panelház alatti garázsban működik. Nem értem, miért nem bérelnek egy telephelyet, mint más normális vállalkozók. Vannak a környéken kiadó ingatlanok, ahol nem zavarnának másokat, még elszámolható is lenne költségként. Ez lenne a logikus. De logikát nem keresek bennük, mert azt értelmes, tapintatos, másokra tekintettel lévő emberekben szoktam keresni.


Találtam egy hasonló esetet. Egy budapesti panelház alatt van egy húsnagyker és nem tudják sehogy sem elűzni. De az a húsipari cég még az új szabályozás előtt, 20 éve költözött oda. A cikk szerint, amelyben ezt az esetet találtam, 2020 után már nem települhet, nem működhet cég ilyen lakóövezeti garázsokban. Ennyi információt találtam eddig.

Ez a vállalkozás nem a garázsba van bejelentve, hanem a vállalkozó lakásába. Megnéztem a cégjegyzékben.

júl. 30. 19:16
 5/5 anonim ***** válasza:
Szerintem birtokvédelmet kell kérni.
aug. 12. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!