Örökölt házban lakik a pár. Hogy lehet megoldani hogy igazságos legyen?
Tegyük fel hogy a hazaspár női tagja örököl egy házat. Mivel örökség, ezért soha nem kell osztozkodnia rajta a párján. Viszont ha a férfi is költ a házra, akkor azt a pénzt elbukja vagy epp hogy visszakapja, hiába bizonyitja váláskor számlával, az a munka ami 5 éve 1 millioba került, az ma már többet ér mert nem 1 millióval lett több az értéke a háznak. Kevesebbet ér az 1 millio ma mint 5 éve, igy veszit ha visszakapja az 1 milliot , még többet ha 10 év mulva válnak és akkor kapja vissza.
Ha a ház értéke 40 millió és a férfi azt mondja hogy beszáll 20 millióval hogy a fele ház az övé legyen, akkor a nőnek lesz 20 milliója ami közös vagyon, mivel házasok. Szoval ha vesz magának egy új autót az a férfié is, szóval kapott is pénzt is meg nem is.
Rosszul látom?
Nagyon zavarosan fogalmazol.
Elöször is csak az a pénz számít a férfi részéröl, ami felújítás vagy hozzáépítés, a karbantartásra költött pénz nem. Tehát a 40 M esetében 1 M annyira kevés, hoyg azzal senki nem foglalkozik.
Ha komolyabb összeget költött volna rá (pl. 10 m), akkor váláskor nem szám szerinti összeggel számolnak, hanem a ház értékehez viszonyítva arányosan (itt a 40 + 10 M értékü ház esetében egy ötöd az, ami közös szerzemény)
Azért közös, mert a házasság alatt csak akkor lenne a férfi pénze, ha az a házasság elöttröl magánvagyona!
Másodszor ha a felét megvenné - ha jól értem, amit írsz -, akkor a felel közös vagyon, a másik fele a nöé marad. De a feleség nem köteles eladni a felét, ha nem akarja.
A házra költött pénzt az infláció mértékével fel szorozható, de ekkor az avulást is bele kell kalkulálni.
pl: ha 2 millióért csináltat a nem tulajdonos egy konyha bútort, az 10 év múlva nem fog 2 milliót érni.
Nekem van egy nagyon szép házikóm, ha valakivel összeházasodnák, biztosan nem engedném, hogy bevásárolja magát a házba.
A másik dolog a házasság alatt szerzett vagyon feleződik.
A felújításos témára annyit tudnék javasolni, hogy mielőtt bele kezdetek, banki értékbecslőtől kértek egy hivatalos érték becslést, majd mikor a felújítás elkészült, ismét kértek egy értékbecslést. Váláskor ebből a két papírból meghatározhatóak a tulajdon részek, vagy ki, kinek mennyit kellene, hogy fizessen. Viszont ebből pereskedés is lehet, ezért ha nagyon be akarjátok védeni a popótokat akkor ezzel a két papírral elmentek egy ügyvédhez, és szerződésbe foglaljátok a dolgot. Tehát az érték növelés mértékével megegyező tulajdon jogot kap a felújítást fizető fél. Szerintem utóbbi a legtisztább, legkorrektebb megoldás.
Alternatív megoldásnak meg azt tudom mondani, fogd az önerődet vegyél egy lakást hitellel, majd add ki albérletbe. Ha jó csinálod kb 0-ár kijön. Ezzel megalapoztad a gyereked, vagy a te jövődet válás esetén.
A babaváróval, meg a 7 milliós állami támogatást használjátok ki, ez így 18 millió, amiből 1 az önerő. Így ez szintén közös vagyonnak számít, de ezt is érdemes ügyvédelni, mert ezzel is kapsz kb 15% tulajdon jogot.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!