Hogyan hígítsam a 20%-os háztartási (vízkőoldó) sósavat ahhoz, hogy a 20%-os étkezési ecetsavnak megfelelő maróhatást kapjak?
A mosógép tisztításához azt ajánlják, hogy indítsunk negyedévente egy olyan üresmosást 90-95 fokon, amihez fél liter 20%-os ecetet öntünk. (Aztán ki tisztítani a mosógép szűrőjét. És akkor így nem büdösödik be.)
Szeretném elkerülni, hogy ecettől bűzölögjön az egész ház, és van itthon 20%-os sósav, azt csak fel kellene hígítani hozzá.
Mi a francért kell mindenféle "házi praktikával" takarítani a mosógépet?
Fillérekért vannak direkt erre való tisztítók, amik nem tesznek tönkre a gépben semmit.
Citromsavat használj. Régen olcsó és könnyen hozzáférhető az az ecet volt, ezért maradt ez meg a köztudatban. Most is a legolcsóbb vízkőoldó, de büdös. Hozzávetőlegesen szerintem 200-300g citromsavra van szükséged. 1kg citromsav ára 1200Ft körül alakul. Érdemes venni akár kilósat vagy rendelni, ha nem találsz a közeledben, minden berendezést ezzel a legjobb vízkőteleníteni, a tea/kávéfőzőket, a vízforralókat. Eleve minden, kávéfőzőhöz vásárolható vízkőoldó semmi másból nem áll, mint citromsavból. A drága, darálós kávéfőzőkhöz a kávéfőző gyártója által kínált, sokszor több ezer forintos 40-50grammos vízkőoldó porok is kizárólag citromsavat tartalmaznak.
Volt már, hogy bebüdösödött a mosógéped? A mosógép akkor büdösödik be, ha ritkán van használva, értsd mondjuk másfél-2 hetente végzel egy mosást. Aki hetente 1-2x mos vagy akár annál gyakrabban, ott nem büdösödik be (csak a reklámban), a mosógép öntisztuló. Nálam még soha az életben nem büdösödött be mosógép. Mosás után a mosógép ajtaját nyitva kell tartani legalább fél-1 napig. Nem kell tárva-nyitva legyen, hagyd nyitva legalább résnyire, hogy kitudjon száradni a gép. Minden mosás után fogsz egy rongyot és kitörlöd a gumiperemet.
Továbbá egyes háztartásokban előfordul az, hogy a mosógép bekötése nem egy bűzzár mögött történik, ekkor a csatornaszag vissza tud jutni a gépen keresztül, ha nincs bűzzár és a kifolyóslag sem úgy áll, hogy abban megtud állni annyi víz, hogy bűzzár alakuljon ki.
A reklámokban gyakran előjövő vízkövesedést is nagyon nehezen tudom csak elhinni, látnom kellene egy olyan gépet, amit a reklámokban mutogatnak. Ugyanis ahol én lakom kiemelkedően kemény a víz. Eddig legalább 4-5 alkalommal cseréltem mosógépet az évtizedek alatt (vagy motorhiba volt vagy elektronika) mindegyiket szétszedtem, mert lomtalanításnál csak úgy viszik el, ha elektronika nincs benne. Egy deka vízkő nem volt soha a dob külsején és számottevő vízkő soha nem volt a fűtőszálon! Ált. 5-7 évet futott gépekről beszélünk, pontosan tisztában vagyok azzal, hogy 2 év alatt annyi vízkő tud kialakulni egy fűtőszálon, hogy az fűteni már szinte képtelen (bojler), nem hogy 5-7 év alatt. Minden szintetikus mosószerben (azaz abban, amit a háztartási boltokban kapsz) van vízlágyító (foszfát, zeolit).
Ha bebüdösödött a géped, akkor nem hiszem, hogy azon ecettel vagy akár citromsavval kell okvetlen segíteni. Én úgy gondolom egy 90 fokos üresmosásnak megkell oldania a problémát. Ilyen magas hőfokon a baktériumok elpusztulnak, az, hogy savas közeg van 90 fokon vagy sem, az nem oszt/szoroz, a 90 fokot nem élik túl! Az ecetet vízkőoldónak szokták egyesek használni a mosógépekben, a többség egyébként teljességgel feleslegesen, max. azoknál vízkövesedhetnek a gépek, akik természetes mosószerrel mosnak (mosódió).
Próbálj meg első körben egy 90 fokos üresmosást ecet meg minden nélkül, ha végzett a gép, nyitva hagyod az ajtaját és a gumiperemet szárazra törlöd.
Ne tegyél bele sósavat. Nem tudod előre megmondani mennyire avn szükséged, mert nem látod mennyi vízkő van a mosógép belsejében. Ha túl híg lesz akkor nem szedi le amit kell, ha túl tömény akkor meg tönkrevágja, károsítja.
Az ecettől nem fog bűzölögni a lakás, én azt használom, egy üveg 20%-os ecetet szoktam használni a főzős programmal. Ha nincs 20%-os ecet a boltban akkor 15%-t veszek, az is jó, nem olyan nagy a különbség.
Akik az ecet helyett a citromsavat hozzák fel azoktól kérdezem hogy mi lenne az ami miatt a citromsav kevésbé károsítaná a gépet mint az ecetsav ha azt hiszed, hogy az károsíthatja? A sósavat azért nem kell használni, mert nem természetes sav, kár feleslegesen ilyen vegyszert venni, használni ha van helyette természetes módon előállítható ecet.
Komolyan érdekelne mi az alapja annak az elképzelésnek, hogy az ecet károsabb lenne, mint a citromsav? Csak egyszer ha utána olvasnátok hogyan kell a citromsavat előállítani, már nem gondolnátok jobbnak az ecetnél. Egyetlen előnye, hogy nincs olyan erős szaga, de az a mosógépnél pont nem számít, hiszen nem jut ki.
#5 én csak azért ajánlottam, mert szagtalan! Egyébként teljesen mindegy mivel savazol nem teszel tönkre semmit sem, a rozsdamentes berendezésekben a sav nem tud okozni kárt, a szivattyúházak meg ma már mindig teljes egészében műanyagból vannak, a ház, a lapát, minden.
Ment már tönkre mosógéped a vízkő miatt? Nem más miatt, a vízkő miatt! Te mire alapozod ezt, hogy vízkőteleníteni kell a mosógépedet? Ha legközelebb tönkremegy a mosógép, akkor küldök neked fotót róla, hogy néz ki egy soha nem vízkövezett mosógép erősen kemény víz területen.
Ha vízkőtől tartasz, akkor a mosógép bekötőslagja elé tegyél egy polifoszfát szűrőt és az ügy megoldva, nem kell savaznod a gépet. Nem nagy, elfér, néha után kell tölteni, de nem sűrűn, jó ha évente egyszer. Léteznek elektromágneses vízkőtelenítők is, ezen van két kanóc, azt rá kell tekerni spirálban a csőre, kap delejt és működik, de jóval drágább, mint a pár ezer forintos polifoszfátszűrő. Továbbá nyilván léteznek vízlágyító berendezések, de ennél ha iszol is a csapvízből, akkor szükséges egy csapot legalább a konyhában elhelyezni, ami nem lágyított vízre van kötve, ha nem iszol belőle soha, max. kávét/teát ilyesmi, akkor ráköthető az egész házra és soha az életben nem kell küzdened a vízkővel sehol sem, nem csak a gépek esetében, nincs többé vízköves WC meg zuhanyfülke meg csap stb.
#7 "Ment már tönkre mosógéped a vízkő miatt? Nem más miatt, a vízkő miatt! Te mire alapozod ezt, hogy vízkőteleníteni kell a mosógépedet? "
A vízkő rossz hővezető - konkrétan inkább szigetelő - és így jelentősen rontja a mosógép hatékonyságát, megnöveli az áramfogyasztását. Ahogy a vízkő idővel le tud válni vízkőoldó nélkül is és bizony ez okozhat gondokat a szűrőnél, a szivattyúnál. Ilyenből adódóan már volt problémám mosógéppel.
A mosószerek nagyobb része (kb. 90-95%-a) vízlágyítót tartalmaz, pont azért mert a lágy víz kell a mosáshoz. Ezért felesleges mellé Calgon-t vagy hasonlót tenni. De azért kialakul vízkő a fűtőszálon és az bizony hátrányos, pénzedbe kerül, többe mint egy liter ecet félévente vagy évente.
Vízlágyítónk van és azért kell minimum 5nk°-t tartani vele és nem túl-lágyítani a vizet, hogy ne legyen az íze, és hatása sem kellemetlen. Azzal főzünk, azt isszuk, semmi gond vele. De még ezzel is kialakul vízkő a mosógépben - csak most sokkal kevesebb, mint amikor a lakótelepen laktunk és a víz 22-25nk°-ű volt.
Megjegyezném, hogy a kemény vizet és vele vízkövet a vízlágyítóval felcseréled a sós vízre és a kiváló sóra a felületeken. Ugyanaz pepitában, csak most nem eceteznem kell a vízkövet hanem súrolni a kivált sót és még ecetezni is a vízkövet, mert az is keletkezik, csak kevesebb, mint írtam.
Mielőtt rákérdeznél: padlófűtésünk van emiatt kell a vízlágyító.
Hát mert nem csináltál külön csapot, azért nem tudod teljesen lágyítani a vizet. Ez a kivitelező hibája, merem feltételezni felújításon esett át a ház...
Ez ilyen sablonszöveg, mindenki tisztában van vele, hogy a vízkő rossz hővezető, ezt mindenki megtanulja azután, hogy egyszer vízkövezni kellett a bojlert és a villanyszerelő készséggel kiselőadást tartott erről, én is szoktam, hogy értsék meg, ezt legalább 2 évente elkell végezni.
Nem lesz vízköves a géped. Te magad írod le, hogy vízlágyító van a mosószerben, a foszfátok megakadályozzák azt, hogy a vízkő összeálljon, tehát vízkődarabok nem okozhatnak kárt a gépben, mert az elő nem fordulhat! Nem szükséges vízkövezni a mosógépeket! Pláne nem szükséges 5nk° keménységű víznél. Ez már a nonszensz kategória! 5nk° vízkeménységű víznél még egy jóval magasabb hőfokon dolgozó bojler esetében is 10 évről beszélhetünk mire annyi vízkő tud kialakulni egy fűtőszálon, ami már valamilyen szinten visszaveszi annak hatékonyságát! Egy mosógépet ma már úgy gyártanak, hogy egy családnál 10 évet nem is él meg, előbb megy tönkre a motor vagy az elektronika.
Az, hogy 5 nk vizet iszol és semmi gond vele, az nem igaz! Ha emellé nem viszel be ásványokat megfelelő mennyiségben, akkor szépen lassan, de "mérgezed" magadat ezzel a vízzel, nem véletlen előírás az, hogy 7nk-nál alacsonyabb keménységi fokú vizet szolgáltatni sem szabad, de a 7 is nagyon gyatra (nálunk mondjuk nincs is, 8-9 felett van mindenhol), de amellé is szükséges volna fogyasztani ha mást nem legalább ásványvizet, pláne annak, aki nem iszik meg legalább 2 litert egy nap, ez leginkább az alföldiek egy részét érinti nálunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!