Egy 3x4m2 szobában mennyi idő alatt fogyik el a levegő, ha egy ember egész nap bent van, és az ablak nincs kinyitva sose?
"mennyi idő alatt fogyik el a levegő"
Teljesen vákuumig?
A kérdés helyesen nem a levegő elfogyásáról szól, hanem az oxigénszint lecsökkenéséről.
Egy átlagos ember kb. 20 l oxigént használ el óránként, nyugalomban fekve. 1 m3 levegőben alapból 210 liter van belőle. De ezt nem lehet mindet elhasználni, mert kb. 17%-os tartalomnál már nem segít a lihegés, elájulsz, aztán megfulladsz.
Ha veszünk egy 2,6 m magas helyiséget, aminek gumiszigeteléses, azaz nem szellőző nyílászárói vannak, akkor 272 óra jön ki, ekkor veszíted el az eszméletedet.
De ez csak elmélet, mert az oxigénből szén-dioxidot termelsz, ami nagy töménységben mérgező (nem keverendő össze a szén-monoxiddal), és huzamos időn át már a 8%-os töménység is halálos lehet. Egy ekkora szobában már egy nap után is rossz lesz tőle a közérzeted, meg szellemileg eltompulsz.
A régi szabvány 0,5-ös légcsereszámmal számolt, azaz két óra alatt kicserélődik a teljes légmennyiség. Ez igaz is volt a Kádár-kori fa nyílászárók esetén.
A mai műanyag nyílászárók több egymás utáni gumiperemes zárásával ez már töredéke. Hibás beépítésnél a tok-fal csatlakozásnál szelelhet valamennyire, illetve a falon keresztül is van filtráció, de ez nagyban függ a falazat típusától. Mindazonáltal tökletesen záródó szoba nincs. Mi sosem szellőztetünk télen ablaknyitással, de vannak lakásban szellőzők, meg a spájzablak mindig résnyire van (a gázkazán miatt), ott jön be a friss levegő.
Szóval a légcserétől függ, hogy mikor lesz kellemetlen a bent lévőnek.
Ami először problémát okoz, az nem az oxigén elfogyása, hanem a szén-dioxid feldúsulása. 400 ppm van kint, 1000-2000ppm között még nem érzékel az ember semmit, de tesztekkel kimutatható a figyelem lanyhulása. 5000 ppm a határértéke, ami munkahelyi koncentráció, tehát max. 8 óra/napig lehet. 3*4*2,6=31,2köb, azaz 31 200 liter a szoba.
5000ppm az 156 liter, ebből eleve adott 12,5 liter, tehát hiányzik még 143,5 liter. Kb. 1,9 liter/óra szén-dioxidot termel egy ember óránként, tehát ez 75,5 órára, 3,1 napra elegendő. Akkor sem hal meg az ember, de már komolyan zavarja a friss levegő hiánya. Illetve mivel nem digitálisan ugrik fel erre az értékre 3 nap múlva, hanem fokozatosan nő, már korábban is zavarja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!