Milyen biztonsági rendszer , alkalmazás védheti meg a fűtési rendszert a keringetőszivattyú leállása miatti sérüléstől?
Adva van egy gáz kazán és egy vegyestüzelésű kazánból álló fűtési rendszer amelyben a földszinti helységeket padlófűtéssel az emeletieket radiátorokkal tartjuk melegen. 3 keringető szivattyú működik amelyikből az egyik kifejezetten a padlófűtéshez "keveri" a vizet. Milyen technikai lehetőségek vannak arra az esetre ha a kazán üzemelése közben (be van durrantva) áramszünet vagy más műszaki probléma miatt leáll a keringetőszivattyú? Milyen meghibásodás léphet fel keringetés híján?
A víz túlmelegedése? Túlnyomás?
Kihülés.
Az ilyen rendszerek általában úgy vannak tervezve, hogy ha nagyobb baj nem lesz, mint leáll teljesen a rendszer ha gond van és nem fűt.
Ilyenkor napok kellenek és nagy hideg, hogy olyan mértékben hűljön le a ház, hogy ott veszélyt jelentsen pl. az elfagyása a csöveknek. A túlnyomás miatt általában leállnak a rendszerek, nem várják meg azt, hogy "robbanás" legyen.
De ezt nem itt kell látatlanba kérdezned, hanem a kétféle kazán, a rendszer készítője tud erre neked válaszolni.
Nekünk is olyan rendszerünk van ahol napkollektoros előmelegítéssel megy a víz a fűtésbe és a gázkazán keringeti, szabályozza a padlófűtést és a radiátoros rendszert is - a legnagyobb veszély az áramszünet. Már tervezzük egy nagyobb szünetmentes tápegység beépítését, amivel legalább a fűtési rendszernek és pár fontosabb áramfogyasztónak az ellátását meg lehet oldani egy áramszünet esetén. Mert most hiába van napelemünk is, ettől még ha a hálózaton áramszünet van, mi is teljesen áram nélkül maradunk, akkor meg nem megy sem a napkollektor, sem a fűtés.
Ha áramszünet van,akkor gázkazán bíztos hogy nem működik.De egyik keringtető sem.Bajt csak a megrakott vegyes t. kazán tudna okozni.A keringtető működéséhez védelem céljából akkumulátor kell.De ez már villanyszerelői feladat.Ez a megoldás így,2 fűtési kört képez,de a nyomás mindkét kazánnál azonos,mert zárt rendszer van.Ha jó a szerelés a 2 kazán egymástól függetlenül kell működni,egymásra nem dolgozhatnak rá .
Ezt a gázkazán alá,az osztóhoz beszerelt vissza csapó szelep bíztosítja.
4# jó válasz.
Villany nèlkül a gázkazán sem megy, ergo nincs mi túlmelegedjen.
A gázkazán megáll, az szerintem nem kérdés.
A vegyes kazánt mindenképpen hőcserélővel kéne leválasztani a gázkazánról, bár ez sokszor kimarad...
A vegyeskazánra előírások alapján vészhűtő kör kellene hideg víz betáppal. Na ez igen ritkán kerül kiépítésre, pedig túlnyomás esetén elengedi a vizet a vészhűtőkör pedig lehűti a rendszert.
80-90-s években ennek hiánya természetes volt, viszont manapság, ha elpukkanik a vegyes kazán és/vagy emiatt leég a ház, akkor a biztosító 0 ft-ot fog fizetni. Azért mert ez egy alapvető biztonsági rendszer, mint a bojleren a biztonsági szelep, csak ez kb 100000 ft, nem 6000.
7!
Nézz utánna a vészhűtőkör működési elvének!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!