Mennyire csökkenti egy vízszűrő kancsó a háztartási csapvíz vízkőtartalmát?
A sima vízszűrők nem ezt veszik ki a vízből, ahhoz vízlágyító kell amivel elcseréled a vízkeménységet okozó kalcium és magnézium ionokat nátriumra vagy drágább berendezésnél hidrogén-ionra. A vízszűrős kancsók általában aktív szenes szűrők, a nagyobb méretű szennyeződéseket szűrik ki nem az atomi méretű ionokat.
Ha komplex szűrőre gondolsz mint amilyen a linken is van, az már ioncserélő gyantát is tartalmaz - az jó a vízkő csökkentésére is. De az a víz ízét is kicsit befolyásolja, a kevesebb oldott anyag kicsit íztelenebbé is teszi. Persze ki mit szeret. Nekünk rendes nagy vízlágyítónk van a padlófűtés miatt és 5-ös nk°-re leviszi a vízkeménységet a városi 21-22nk°-ról. Az ízét hamar megszoktuk. Csak a vízkő helyett most a só hagy foltot mindenhol és a nátrium az ami az egészségre kevésbé hasznos, mert arra cseréli el a kalciumot, magnéziumot.
Első táblázat mutatja a keménységet (és a pH-t is egyébként). Lakmuszpapír se fogj a kimutatni, hogy mennyit lágyult a víz egyébként.
Jó kérdés amúgy, szerintem alapvetően nem erre találták ki. Az ioncserélő gyanta drága, szóval itt max az aktív szén és az oldott nátrium hozzáadása az, ami lágyítja.
Adatlap szerint: tesztelt csapvíz keménysége: 23 <= e <= 27, szűrt csapvíz keménysége: 17 <= e <= 26 [fk°], azaz kicsit lágyítja, de azért ha (mondjuk a) Dunántúlon élsz, akkor a vasalót ez se menti meg.
Van magnéziumos változat is btw.
Ízre valahol a géppel szűrt víz és a szódabikbakbrónával felütött víz között van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!