Miért penészedik a lakás, és mit tudok tenni ellene?
Legfelső emeleti lakás 3 év után kezdett penészedni. A fürdőszobában párás a levegő, ez érthető, de a hálószobában az egyik sarokban miért? Konkrétan az egyik sarok teljes terjedelmében, de leginkább az alsó felén.
Szigetelt lakás, és állandóan fülledt a levegő, ha nincs szellőztetve. Szellőztetek amikor tudok, de nem fűthetem egész télen az utcát.
Páramentesítő gép a legegyszerűbb megoldás. Napi pár órára elég bekapcsolni.
20liter/24óra kapacitás a jó választás
Valahol un. hőhíd keletkezett (nyilván ott, ahol penészesedik.) Savót mindenképpen fújjál a penészes sarkokra, hogy ne terjedjenek tovább a penészspórák.
Nekem sokat segített az - nálad nem biztos, hogy elég lesz -, hogy vettem egy zacskó szilikonos macskaalmot és azt szétöntöttem csinos tálakba. Abból tettem egyet-egyet a kritikus helyekre. Szépen be is szívja a párát.
Én 30 éve lakok ebben a lakásban, ideköltözésünktől számítva vagy 15 évig nem penészedett, aztán egyszer valamiért megjelent a penész. Erdekes, hogy kizárólag az északnyugati sarokokban van. És a fürdőszoba ugyan arra néző sarkában nincs, hiába keletkezik pàra.
Penészgàtló festékkel van festve, de szart sem ér. Locsolhatom bármilyen szerrel, visszajön.
Egy festőtől most azt hallottam, hogy régi fajta szervetlen festékkel kell festeni .
A másik, ami saját tapasztalat, hogy ne legyen zsúfolt a helyiség, mert az is vonzza a penészt.
Csak azt nem értem , miért van most, ha régebben sosem volt. Lehet tényleg a festék a ludas.
A legolcsóbb, amit most hirtelenjében találtam:
De helyi optikákban, díszállatkereskedésekben is lehet olcsó.
Ami biztos, az az, hogy az elégtelen szellőzés miatt túl magas a páratartalom. Ha megméred, konkrétan is tudni fogod.
Először is, próbálj meg minél kevesebb párát gyártani. Tehát a fürdőszobát csak akkor hagyd nyitva, ha fürdés, szárítás miatt nincs sok pára. Ne száríts szobában, csak ha nagyon muszáj valamit. Az erkélyen is lehet szárítani, mikor épp alacsonyabb kint a páratartalom. (Még fagyos időben is, a szublimációnak köszönhetően.) Ha gázzal főzöl, és nem megy közben végig a páraelszívó, akkor a konyhát is tartsd csukva, mert a gáz egyik fő égésterméke a víz. Ha végeztél, kiszellőztetsz alaposan.
A lakásból is lehet persze géppel gyűjtögetni a vizet, csak hát azzal három probléma van: pénzbe kerül, órákat zúg ott neked, valamint csak a párát szedi ki a levegőből, semmi más káros, felhalmozódott dolgot. Viszont ha magas a pára, akkor jó eséllyel a CO2 is magas, és az többet ront az egészségeden, mint a túl sok pára. Szóval, én a szellőztetés híve vagyok inkább. Lehet venni páraérzékelős ventilátort, az kitolja a párás levegőt, és úgy mellékesen a rossz, magas CO2-tartalmú, elhasznált levegőt is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!