Vegyes tüzelésű kazánnál mennyire jó dolog a kémény tetejére rakható huzatszabályzó?
Egy Vinyisztó (orosz öntöttvas) kazánom van, amiben fával fűtök. Évente 8-10 erdei m3 fa fogy el. Azt olvasgatom, hogy "ilyen meg olyan" huzatszabályzókkal lehet csökkenteni az eltüzelt fa mennyiségét 10-35%-al és mellékhatásként csökken a káros anyag kibocsájtás is.
Van valakinek ezekről a huzatszabályzókról tapasztalata, vagy véleménye?
Tégla kéményem van külső hőszigeteléssel 6m magas a rostélytól és 120x250 a belmérete.
Szerintem pont hogy megnöveli a tüzelő anyag fogyasztást a huzatszabályzó. Mivel nem lesz elég meleg a kazánban, a fagáz nem tud elégni, továbbá a kémény sem tud harmatpont fölé melegedni és szépen rakódik bele a kátrány.
Puffer tartállyal tudod optimalizálni a vegyestüzelésű kazánt, mert akkor tudsz teljes levegővel, a maximális 80% hatásfok körül üzemelni. Huzatszabályzóval 30-40% a hatásfok.
Tegnap itt ezt írta valamelyik főokos:
"mindössze 4 cm fehér hungarocell szigetelés már megfogja a távozni akaró hő 94%-át, "
Te meg felteszed a 35 %-ot megspóroló huzatszabályzót.
Így viszont már fűtened sem kell.
A megmaradt 30%-ot meg átadod a távfűtőműveknek, hogy ne dideregjenek a panelesek.
:)
Szóval nem kell minden hülyeséget elhinni.
Száraz fával sem spórol, csak tisztább marad a kémény. A fagáz nem ég el egy lefojtott kazánban.
Igen, hasznos, jobb mint a kazánajtón.
A széntüzelésű vonatokon is volt, attól csinálta a kis füst gömböket. Le volt fojtva, de amikor már túl melegedett kiengedte a füstöt, majd megint melegedett füst távozás nélkül.
Huzatszabályzó nélkül olyan, túl sok oxigént kap a kazán.
Mint kerti partinál ventilátoroznád a tüzet. Nyilván jobban ég, de hamarabb kialszik.
Hatásfokban kb annyit romlik, mint egy benzines motor a turbós benzineshez képest, és mivel 2 szer tovább ég, ezt be is hozza.
"Hatásfokban kb annyit romlik, mint egy benzines motor a turbós benzineshez képest, és mivel 2 szer tovább ég, ezt be is hozza."
Szinte már fájdalmas a hozzá nem értésed.
Nekem is Vinyisztó kazánom van, egy kb. 5m magas 150mm-es rozsdamentes szigetelt kéménnyel. Teljesen jól működik.
Én néhány éve vettem egy - nem is tudom mi a neve - mechanikus huzatszabályzót. A kazán felső részén van a vizcső egyik (nem használt) csatlakozója, egy lappal lezárva. Ebbe építettem bele a szabályzót, és egy lánccal emelgeti a legalsó ajtót.
Nekem ez a kémény tetejére helyezett huzatszabályzó olyan fából vaskarikának tűnik. Nem értem miért jobb a levegőt felül elzárni, mint alul? Ugyanúgy kevesebb oxigént kap a tűz, és kevésbé ég. Ráadásul nagyobb az esélye, hogy füstölni fog a kályha, ha felül lezárod a füst útját.
A kéményed valóban nagyon nagy, nekem a 150-es kerek kéményt valami gépész, vagy tüzeléstechnikus számolta ki, mert megterveztettem a kéményt, mielőtt építettem.
Ahogy olvasgattam róla, annak idején a szovjetek ezt a kazánt nagy fűtőértékű feketeszénre találták ki, azért olyan kicsi a tűztere. Fával is lehet benne fűteni, de nem igazán arra való.
Csatlakozom a #8-as azon véleményéhez, hogy a huzatot nem a kémény tetején kell szabályozni, hanem a levegő bemenetnél. Sajnos a legtöbb huzat szabályozó egy valahol mért hőfok alapján szabályoz. Ami nem korrekt, mert a bekészített fa levegő szükséglete az adott mennyiség leégése során változik, de nem a felmelegített vízhőfok függvényében. Ilyenkor fordulhat elő, hogy kevesebb levegőt kap a tűz, mint kellene, és kormol, illetve szénmonoxid képződik.
A huzatot amiatt nem jó a kémény tetején szabályozni, mert ha eltorlaszolod a kijáratot, a közbenső esetleges tömítetlenségeken kikényszeríted az égésterméket a kéményből. Ha a légbeömlést szabályozod, ez a helyzet nem áll fenn.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!