Régebben, 2004-2005 körül könnyebb volt kiköltözni Amerikába mint most? Hogy működtek akkor, illetve most a dolgok?
2004-ben általánosban volt egy osztálytársam aki akkor elég gyorsan költözött Amerikába a szüleivel együtt. A gyerek akkor úgy mondta hogy először valami rokonaikhoz mennek, aztán később majd onnan tovább.
Ő akkor még abszolút nem tudott angolul, de gondolom ott megtanult mert ha bekerül olyan közegbe vagy iskolába, akkor ott muszáj neki megtanulni.
Amíg a nagyszülei éltek szokott haza járni nyaranként, de én már vagy 5 éve nem láttam vagy hallottam róla. Egyik régebbi haverral rendszeresen videochatelnek.
Hogy lehetett régebben így kimenni? Csak feketén, aztán valahol feketén dolgozni? Mert azt hiszem ők is úgy mentek hogy csak kimentek és aztán kint maradtak, tehát nem úgy hogy fix iskolába, a szülei fix munkahelyekre mentek.
Ha hazajart nyaranta akkor nem illegalis volt. Mivel irtad hogy rokonhoz mentek ki, en ugy gondolom hogy az egyik szulonek kint elt vagy egy testver vagy egy szulo es o szponzoralta oket zoldkartyara. Ha kapsz zoldkartyat akkor a kiskoru gyerekedet viheted megaddal, de valoszinu a hazastars is ide tartozik. Nem vagyok kepbe a bevandorlasi torvenyekkel.
2004-2005ben sem volt egyszerubb mint most. Talan tobb mint 30-40 evvel ezelott volt egyszerubb kimenni. 56-os magyarok pl menekultkent mentek ki, a vileghaboru idejen is sokan mentek ki menekultkent. Most nem adnak menekultstatuszt a magyaroknak. Ukranok viszont kapnak a haboru miatt, de nekik is kell szponzor, aki barki lehet aki amerikai es van jovedelme. Altalaban kint elo rokonhoz mennek ki.
Mesélni bármit lehet...
Illegaliskent kintmaradni sz.r élet...
Mivel az ismerősöd helyzetére vonatkozó konkrét tényeket nem ismerjük, csak találgatni lehet, hogyan csinálhatták.
Valószínűleg (akkor még) turista vízummal mentek ki (ezt ma ESTA-nak hívják és egy egyszerűsített, online intézhető folyamat fix díjjal), a rokonoknál laktak hivatalosan turistaként. Turistaként munkát nem vállalhatnak, de amíg nincs is hol dolgozni, csak nézelődnek, keresgélnek, addig ez nem probléma. Ha eleinte a rokonok háztartásába segítettek be, vagy akár a szomszédoknál végeztek házimunkát, kocsi mosást, kutya sétáltatást, hasonlókat, akkor az egy szürke zóna, mert ugye nem munkaviszony jellegű, így a lebukás esélye jóval kisebb vele, de technikailag már fekete munkának számíthat (ahogy az is feketézés, ha a gyerek elad számla és vállalkozás nélkül egy limonádét a szomszédnak). Egy étterembe, vagy boltba dolgozni már hivatalosan nem mehetsz el, ha nincs zöld kártyád (lényegében tartózkodási és munkavállalási engedély) , de ha a munkaadó nem tart annyira az ellenőrzésektől, akkor akár még ilyen munkát is bevállalhattak, de ugye fogalmunk sincs, hogy ők konkrétan mit csináltak kint és hogyan.
Turistaként korlátozott ideig tartózkodhatsz az országban, bizonyos időközönként kötelező elhagyni az országot. Sokan ilyenkor hazajönnek a családhoz, de van aki csak egy szomszédos országba megy át kirándulni, nyaralni, aztán néhány nap múlva visszatér és így újabb hosszú ideig legálisan tartózkodik az országban.
Iskolai tanulmányokhoz és munkavégzéshez más-más típusú tartózkodási engedély szükséges. Mindegyik kategóriának meg vannak a pontos szabálya, hogy melyikkel meddig és mit csinálhatsz az országban.
Ha a szülőknek volt olyan szaktudásuk, amire van kint kereslet, akkor akár a munkahely is segíthet nekik a zöld kártya ügyintézésében, de ezt nem minden munkahely vállalja be. Ha a család maga el tudja intézni a zöld kártyát, akkor könnyebben el tudnak helyezkedni. Kellően fontos hiány szakmákban (pl. megfelelően specializált programozók) régen és ma is előfordul, hogy akár az átköltözést, cuccok konténerben szállítását, ennek leszervezését is intézi a cég, nem csak a zöld kártyát - persze csak akkor, ha alkalmas vagy rá, hogy megkapd a zöld kártyát. Ha menet közben kiderül, hogy ellenséges kém vagy és nem kapod meg a kártyát miatta, akkor akár még az adminisztrációs költségeket is behajthatják rajtad, hiszen feleslegesen bajlódtak veled és a te háttered miatt nem valósulhat meg.
Ma annyival könnyebb lehet, hogy ma már rengeteg munkahelyen lehet távmunkában, home office-ból is dolgozni. Dolgozhatsz egy magyar, vagy bármilyen más országban működő cégnek, de lehet saját vállalkozásod is, ami más cégeknek dolgozik és ha a megbízód/munkáltatód nem törődik vele, hogy te fizikailag hol tartózkodsz, akkor a világ bármelyik másik pontjáról is végezheted a munkádat. Egy csomó (főleg irodai jellegű) munkánál egyáltalán nincs jelentősége, hogy hol tartózkodsz. Kis vállalkozás esetén pláne.
Pl. egy csomó kis/közepes cég (főleg a különféle appok köré szerveződött online cégek) akár a teljes ügyfélszolgálatát is így oldja meg. A cégnek is meg az ügyfélnek is teljesen mindegy, hogy az ügyfélszolgálati ember, akivel levelezget, chatel vagy épp telefonon beszél, fizikailag hol van. A lényeg, hogy a problémáját megoldják. De ugyanez igaz könyvelőre, grafikusra, bármilyen olyan munkára, amihez nem szükséges a dolgozónak fizikailag bent lenni az irodában. Márpedig a covid a legtöbb céget megtanította rá, hogy a dolgozóknak nem kell bent lenni az irodában.
Már jóval a covid előtt elindult és azóta egyre több a digitális nomád is. Ők elutaznak egy laptoppal bárhova a világba, vagy akár minden nap másik városba, országba és boldogan dolgoznak egy tengerparton munkaidőben, aztán becsukják a laptopot, ezzel leteszik a munkát és élvezik a nyaralást a másnapi munkakezdésig.
Mivel ez egyre több kérdést vet fel adózási és egyéb szempontokból, hiszen elvben ott kellene adózni, ahol dolgozol, ezért egyre több szabályozás születik rá. Egyes országok már rászoktak, hogy digitális nomád vízumot vezetnek be és valami egyszerűsített adózást kínálnak, hogy minél több ilyen utazó menjen hozzájuk. Más országok korlátozni akarják, hogy minél kevesebb ilyen legyen.
De pl. ha te nem hirdeted, hogy mikor hol vagy és dolgozol vagy nyaralsz, a szolgáltatásod pedig nem abba az országba szól, ahol épp tartózkodsz, akkor nem nagyon fogsz vele lebukni, hogy te nem turista vagy, hanem épp dolgozol. Persze, ha fennhangon reklamálsz a szállodában, ha szakadozik a net, hogy neked ez a munkádhoz szükséges, akkor lényegesen könnyebben lebukhatsz. De ugye azért is nehéz ezeket szabályozni, mert munka utakra eddig is jártak üzletemberek. Ha egy üzleti tárgyalásra utazol valahova 1-2 hétre, és közben az otthoni munka ügyeket ugyanúgy intézed a laptopodon, akkor ugyanúgy dolgozol utazás közben távmunkában, mintha nyaralni mész el valahova és közben digitális nomádként húzod az igát távmunkában.
#4 Természetesen igazad van, de ha valaki egy ilyen válaszban ismerkedik meg a fogalommal, abból még később bármi lehet.
Ennél azért sokkal meredekebb, speciálisabb szakmai kérdéseket is lehet látni a GYK-n - amiket sokkal inkább nem itt kéne feltennie az illetőnek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!