Mennyi egy panellakásnak az élettartama?
a#6-os, #8-as, #10-es jól látja. Itt Kelenföldön, az Etele úton 1968 ban építetzék (rohamléptekben) az első paneleket...aztán a többi..sajnos(mint írták)a szabadon álló hegesztett betonvasak a leggyengébb láncszem. Akkoriban a közvéleményt 50 élettartamról tájékoztatták...aztán mindig tovább, már a 100 évet ígérik.
Láttam a hegesztéseket, hááát... Pocsolyarészeg volt néha a jegesztő, de értette a szakmáját. Akik ellenőrizték, egyszer sem jeleztek hibát.
A kérdésre válaszolva: előttem már leírták..a hegesztésen múlik minden..sajnos rászigeteltek..a beton 100 év múlva is beton marad..
Most 100 év..
Maga a szerkezet ha nem barmolják teljesen szét a lakók vésésekkel és le van védve kívülről akkor kvázi "örök életű".
Na meg mit értünk 50 évek alatt?
Szerkezetileg sokáig áll az épület. Gépészetileg 20-30 évente fel kellene újítani, lakáson belül meg 10-20 évente rendbe vágja az ember valamennyire.
Ha jól megépítették 100-200 év. Ha nem, s nem is tartották karban akkor mondjuk 50 - s azt azért tegyük is gyorsan hozzá, hogy attól, hogy sok szocialista panel áll még, azért elég sokat el is kellett már bontani. Lásd: pécsi magasház.
Az acélt nyilván nem fogják kicserélni vagy lemarni és felület-kezelni bennük - annak egyszer annyi lesz. A téglát, követ, vályogot, fát újítgathatod, de a betonrákra nincs épületszerkezeti szinten gyógymód, csak kisiparos alkalmazásokban.
"azért elég sokat el is kellett már bontani. Lásd: pécsi magasház."
Pécsi vagyok. A magasházat ne keverjük ide, mert nem a szokásos panel! Az IMS technológia, pontosabban annak a hanyag kivitelezése miatt voltak vele gondok. Azonban megerősítették az épületet ég a 2000-es évek elején. A gond az volt vele, hogy évtizedek alatt sem tudták hasznosítani, végül ezért került bontásra. A panelek 95%-a nem ezzel a technológiával épült. Van még a városban egy-két IMS-épület 50 év körüli életkorral és ma is vígan állnak. A hagyományos, nem feszítőhuzalos, hanem hegesztett paneleknek meg pláne! Az erős költői túlzás, csúsztatás, hogy "elég sokat kellett lebontani". Sehol a világon nem bontják tömegesen a panelokat szerkezeti gondok miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!