Mennyire érdemes beállítani a radiátorban lévő víz hőmérsékletét hagyományos gázkazánnál?
Radiátorok lettek cserélve (bordás acélradiátorokról, acél lapradiátorokra), fűtésrendszer átalakítva (nyitott rendszerről zárt rendszerre - a tartály a kazán mellett van a pincében és be lett iktatva egy szivattyú is).
Most van az első szezon azóta, és úgy ahogy eddig 60°C-ra lett állítva a kazán. Viszont az elmúlt pár hét alatt sokat utánaolvastam - már amit tudtam, de nem nagyon találtam egyértelmű választ.
A kazánunk egy régi (1991-es kb.) PKM Modratherm 18-as. Hagyományos gázkazán. A ház nincs leszigetelve, és ha a radiátorok kihűlnek, annak ellenére, hogy a benti hőmérő 20-21°C-ok mutat, eléggé fagyos a közérzete olyankor az embernek.
A vízfeltöltésnél volt egy kis gubanc, és most a fűrdőszobában a törölközőradiátornak csak a fele meleg, a többi levegő. Azt majd tavasszal akarjuk megoldani, valamint a nyomás - amit a szaki 1,2-1,5 bárra állított be, az jelenleg felfűtött víz mellett 0,4-0,5 báron van.
Szerintetek mennyire kellene állítani a kazánt, hogy a leggazdaságosabb? Kemény teleken szoktuk 70-80°C-ra felfűteni, de alapjából véve 60°C-on szokott menni.
60 alapvetően jó, viszont ha ez bármilyen okból nem megfelelő, akkor ettől érdemes eltérni. Pl. ha nem képes ellátni a feladatát (alultervezett rendszerek esetében), akkor feljebb lehet tekerni. (Nagy vízmennyiséggel működő hagyományos radiátorok esetében viszont pont ellenkezőleg, lejjebb vételre lehet szükség, amikor kint csak ilyen 10 fok körüli idő van, és olyankor a forró víz még a kellő hőmérséklet elérése után is tolja a hőséget a lakásba.)
Ha fázol, akkor feljebb kell tekerni a termosztátot, ennyi. Más megoldás nincs. Ha annyira alul van tervezve a rendszer, akkor még növelni a radiátorok számát/méretét.
A vizet meg pótolni kell, természetesen. Zárt rendszer esetében is megy el a vízből, a légtelenítőn keresztül. A zárt rendszer gyakoribb utántöltést igényel (legalábbis, az általam igényelt eseteknél), mert nincs a rendszerben egy csomó plusz víz.
Az alapvető vízhőfok annyi, hogy feltudja fűteni a lakást. Itt nincs olyan mint a kondenzációsnál. Hideg érzeted van, mert minden fal hideg, gyorsan visszahűl a víz. Így van ami a hideget sugározza. Illetve a páratartalom is befolyásolja a hőérzetet. A régi radiátor jóval nagyobb vízmennyisége nagyobb felületen sugárzott.
Számold ki a felületeket, mennyire változott. Ezekre mindig ügyelni kell, nemcsak az új lehet jó.
Úgy néz ki, kicsit alulra van méretez e.
Mérd le a régi bordákat, szorozd fel a tagok számával. Aztán mérd meg az újat.
A szerelő nem végzett rossz munkát.Jók a beállítások is.
Most kezdetben előfordulhat olyan,hogy csökken a nyomás,mert a légtelenítőkön távozó levegő helyére nem került víz. A fűrdőben lévő törülköző radiátorban is biztosan maradt levegő.Ezzel nem kell a nyarat megvárni. A 4 es jól írta a feltöltési nyomást,de a szerelő is jól csinálta . Ha már kifogyott a levegő a rendszerből,pár tizedet eshet a nyomás évente .Ezért zárt rendszer.
A plusz szivattyút feleslegesnek tartom,talán még rá is dolgozhat a kazán keringtetőjére .Áramlik ott a víz amennyire kell.
A radiátor szelepeivel kell manipulálni. A magas hőfok semminek se tesz jót. Tágul minden,aztán mikor lehül húzódik össze . Ez hatással van a bekötésekre is. 60 foknál magasabb hőmérséklettel radiátorokat nem szokás fűteni. A kazánok sem szeretik a 80 fokot. Előbb mennek tönkre .A szoba termosztátot a lakás leghűvösebb pontjára kell tenni
Akkor biztosan mindenhol lesz meleg is .
Ha a lakás tartja azért a hőt,természetesen ezek a lemez radiátorok képesek lehűlni is . Öntött vas radiátoroknál ez kevésbé fordulna elő.
Az új radiátorok a régiek szerint lettek méretezve... nagyobbakat raktunk pont amiatt, mert az előzőek ugye eléggé jól fűtöttek, mivel jóval több volt benne a víz, meg tovább is tartották a hőt.
A szivattyú pedig azért kellett, mert eredetileg gravitációs rendszer volt, és most legalább a szivattyúval már a pár fokos vizet is érezni egyből a radiátorokon.
A légtelenítés azt gondoltam is, hogy kell, csak az a baj, hogy ha most mi a kazánon keresztül feltöltjük a rendszert, akkor megint fog kerülni bele levegő (mivel a csapra rákötjük a csövet, a csőben levő levegő mind a rendszerbe fog menni... és nemhiszem, hogy az a levegő pillanatok alatt eljut oda, ahová kell neki... tekintettel arra, hogy itt is minden nap máshol van légbuborék) :D
Ha jól csinálták a rendszert, akkor a levegő eljut a légtelenítő szelepekhez és kimegy. Emiatt ne fossál. Már nem egyszer leengedtem és feltöltöttem a zárt rendszeremet.
Arra kell figyelni, hogy azt első feltöltés után mindenképp visszaesik a nyomás mert időbe telik mire kidolgozza a levegőt.
Azt ártsed meg, hog 0.4 bar nem csak kevés, hanem káros a rendszernek. Újabb kazánok le is állnának és hibát jeleznének.
A víz nem fog eltűnni a rendszerből. Ha úgy gondolod, hogy a bejövő víz iszonyúan levegős, akkor töltsél rá 1.2bar-t. Amikor kidolgozza a plusz levegőt, akkor majd visszaesik 1 bar-ra. (az 1.2 se rossz amúgy hidegen. Asszem 1 és 2 bar között kéne lennie a nyomásnak. Tehát tágulást is figyelembe véve.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!